jdomansky@tiscali.cz
01.11.2015 Zpět na hlavní stránku.

Zámek BouzovCarl von Clausewitz, slavný stratég, říkal: v boji nikdy neměň primární cíl. To jsem zase jednou udělal blbost. Původně jsem chtěl jet na hrad v Olomouci, ale čím víc jsem o něm zjišťoval, tím víc se mi tam nechtělo. Není to totiž hrad ani zámek v pravém slova smyslu, ale obyčejné muzeum s názvem, který mi připomíná spíš jazykolam. Je dost rozdíl někomu navrhnout, pojeď na hrad XY, bude to bezva výlet. Nebo, pojeď do arcidiecézního muzea, dostalo to ocenění. Pokaždé když někam jedu, sháním o místě informace od předchozích návštěvníků. O Olomouci nikde ani řádka. To je hodně špatný. Cože? Dokonce vstup zdarma? To tam vážně chodí tak málo lidí? Navíc, Olomouc je velké město. Opravdu se mi chce v autě luštit místní systém zákazů, jednosměrek a dopravních omezení, o kterém tuším, že tam nejspíš bude, protože zklidňovači dopravy a umrtvovači center měst nespí, ale makají pilně jako včeličky a na závěr si nechám dát pokutu za špatné parkování, protože přehlédnu nějakou maličkou cedulku 4 metry vysoko na zdi, jako kdysi v Brně? (I když nejsem žádný gangsta, tehdy jsem policajtům prostě ujel, protože co je moc, to je moc.) Asi se na tu Olomouc vykašlu, snad někdy příště.

Zkusím Bouzov, ten nemůže zklamat. Točilo se tam kvantum filmů a mají otevřeno i zimě, to je nutno ocenit. Cesta na zámek proběhla standartně, po našich total rozbitých cestách se to panečku jezdí. Cesta tím dostává další rozměr, můžete soutěžit o nejhrbolatější silnici, nebo kdo první uvidí největší výmol. Posledních pár kilometrů před zámkem, se jakoby zázrakem objevil perfektní rovný asfaltový koberec. Škoda, že to tak nemohlo být celou cestu. Minul jsem bohužel odbočku nahoru na zámek, kde má být placené parkoviště a zastavil jsem radši dole ve městě. Zámek, kdysi hrad, stojí na poměrně mírném kopci, těžko říct, čím dávné stavitele místo zaujalo. Ale všiml jsem si v předhradí výběhu skály, se sloupcovou odlučností. Co to je za skálu nevím, goole nic nezjistil. To se vážně nemohl někdo obětovat a dát na net, na jakém šutráku to Bouzov vlastně stojí?. Možná ta skála kdysi sahala výš, než byla v novověku obestavěna budovami a dodávala tak hradu kýženou obranyschopnost. Vstupné 150kč, mi dávalo velké naděje, že prohlídka bude stát za to. Majitel zámku patřil do císařské rodiny Habsburků a při přestavbě zámku na své sídlo, nešetřil na maximálním luxusu. Věděl jsem sice, že v zimě se provádí po speciálním zimním okruhu, ale cena zůstala stejná, nečekal jsem problém.

Během prohlídky jsem si pak pořád říkal, kdy už nám konečně něco ukážou? Pořád jsme procházeli jen tmavými a naprosto nezajímavými špeluňkami v přízemí. Já, jako milovník starých staveb a historie, jsem se nehorázně nudil a uvědomil jsem si, že i na tom Kunštátě nám toho ukázali víc. Průvodkyně se snažila a byla celkem milá, ale ono fakt nebylo co ukazovat! Pseudogotická kaple s (až nevkusně přezdobenými) náhrobky velmistrů řádu, bylo to jediné, co mohlo trochu návštěvníka zaujmout. Ale to bych nesměl vědět, že je to 100 let stará novostavba, kvůli které na hradě zbourali velmi cennou historickou kuchyni. Vážně, kdybych věděl co mě na zámku čeká, nejel bych tam. Proč proboha prodávají okruh, kde návštěvám neukážou z horních luxusních komnat NIC a chtějí za to plnou cenu? Proč? PROČ? Byl bych snad i radši, kdyby zámek v zimě uzavřeli. Neměl bych pak falešné naděje a neutratil bych zbytečně fůru peněz za cestu i za prohlídku, která byla o ničem. Přijel bych v létě a dostal bych za 150kč odpovídající protihodnotu. Takový Holštejn, byl proti tomuhle zklamání suprový výlet. Jaká cena by podle mě byla fér, za tuhle zimní prohlídku? I kdybych za to dal jen 60 korun, cítil bych se ošizený. Mimochodem, mám doma starou knížku o památkách a v ní je psáno, že v roce 1987 stálo vlezné do zámku 5kčs a platy byly 2,5-3 tisíce. Srovnejte si s vlastním platem, nebo spíš s tím, co vám z něj zbyde, po odečtení nákladů na dopravu. Je cena 150kč, za prohlídku pár tmavých cimer v přízemí zámku OK?

Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov
bouzov
Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov


Bouzov

Zajímavé odkazy:
Kopretiny pro zámeckou paní.
Princezna Fantaghiro.
Kupodivu, v těch filmech vám z Bouzova ukážou pomalu víc, než jsem já viděl na té zimní prohlídce.

Ofiko stránky zámku
hrady.cz
Stránky řádu německých rytířů, (brát s jistou rezervou)
Kluci v akci. Jak se vaří na Bouzově?
Co si o hradě myslí jeho návštěvníci?