Zpět na hlavní stránku.

Navigace MapFactor

jdomansky@tiscali.cz 13.9.2012
Pro mobily s Androidem, existuje jen jediná použitelná navigace, skutečně zdarma a bez omezení a to MapFactor, od slovenské firmy MapFactor s.r.o, která používá mapy z projektu Open Street Maps. Tahle navigace má tu výhodu, že nalezené chyby lze opravit na internetu, stačí k tomu projít jednoduchou registrací, ke které potřebujete jen svou mailovou adresu a nějaké jméno a heslo, které si vymyslíte. Při prvním zadání jména a hesla, si je prohlížeč nebo editor zapamatuje a už přihlašuje automaticky. Navigaci i editaci map jsem si zkusil a není to zase až tak lehké, proto jsem sepsal tento jednoduchý návod, ať se nám ty mapy pořád zlepšují!

Instalace:

Navigační software MapFactor, stáhnete do mobilu přes mobilní data, nebo raději zadarmo přes wi-fi, z Googleplay obchodu, kde je ke stažení zdarma. Navigace je sice označena jako beta, ale je to stejný software, který firma prodává, liší se jen použitými mapami. Verze, která je zadarmo, používá volné mapy Open Street Map. Stažený program v mobilu spustíte a on stáhne a nainstaluje mapové podklady (lze i na kartu), předtím si můžete zvolit, jaké mapy chcete, projekt totiž nabízí mapy z celého světa! Po instalaci vám v menu mobilu přibydou dvě ikonky MapFactor. Downloader na stahování aktualizací a druhá spouští samotnou navigaci.

Spuštění:

Pustíte GPS, klepnete na ikonku Navigator, odklepnete licenční ujednání a v základním menu navigace, klepnete na ikonku Hledat.
MapFactor MapFactor MapFactor MapFactor

Za start se považuje místo, kde se právě nacházíte a cíl je třeba vyhledat. První položka je Stát, takže na ni klepněte a zvolte si ze seznamu států, pro které máte v mobilu mapové podklady. Další položka je město.
MapFactor MapFactor MapFactor MapFactor

Další položky jsou pak ulice a číslo domu. Pak už stačí jen klepnout na Naviguj a mobil spočítá trasu. Start i cíl jdou vyhledat a zadat i manuálně, pomocí Zadat start/Zadat cíl.
MapFactor MapFactor MapFactor MapFactor

Ikonka vpravo dole, mění pohled na mapu. Pomocí dvou prstů, můžete mapu oddálit, nebo přiblížit.
MapFactor MapFactor MapFactor MapFactor

Nastavení panelů s různými údaji, na obrazovce navigace, provedete klepnutím na ně.
MapFactor MapFactor MapFactor MapFactor

Uložit jízdu, je užitečné pro mapování. Mobil ukládá soubory .nmea, překvapivě do složek navigator/nmea. Dostat se tam dá nejlépe pomocí programu MyPhoneExplorer, Správce souborů, Karta memory stick. Dále vyhledání cíle pomocí souřadnic(dobré při geocachingu) a pomocí Google. Dále nastavení jazyka navigace (hlasitost navigace se ovládá tlačítky na boku mobilu.)
MapFactor MapFactor MapFactor MapFactor

Různá nastavení. Pro ukončení navigace, zmáčkněte tlačítko Menu na mobilu, které vyvolá Menu navigace, následně zmáčkněte Zastavit navigaci. Pokud chcete ukončit program, klepněte vpravo dole na tlačítko Konec.
MapFactor MapFactor MapFactor MapFactor

Navigace má drobné chyby, za které ve většině případů můžou chyby v mapách. Sám jsem v okolí svého bydliště, několik takových chyb odstranil. Za chybu považuji také to, že pokud sjedete z vypočítané trasy, navigace se vás delší čas pokouší navést zpátky na původní trasu, i za cenu velké zajížďky, namísto toho, aby jednoduše spočítala novou trasu. Ačkoli do cíle vás vždycky dovede.

Valid HTML 4.0 Transitional