Zpět na hlavní stránku

jdomansky@tiscali.cz

Takový malý blog. Spousta textu, skoro žádné obrázky, vše politicky nekorektní.
Pozor!!! Čtením tohoto blogu můžete přijít o ideály a upadnout do depresí!!!
Pokud chcete blog kritizovat nevadí, ale mějte slitování s autorem, který sám některé články například o migrantech, aktivistech, politice, atd odnesl těžkými depresemi a sám se diví, že má ještě morální odvahu se tím zaobírat.
Ale jak řekl jistý moudrý muž, "Pokud budeš dneska mlčet ke zlu které se děje jiným, zítra to může potkat tebe."

Havloidi.
Zánik pravice.
Subnautica.
Kopírování zabíjí hry.
Greta Thunberg.
The Wheel of Time Game.
Hmyzí práva.
Piráti už se za nás perou.
Tak nám vystříleli mešitu, paní Müllerová.
Lepšolidi.
Že nejsou lidi? Cha!
Zbrusu nové šunty.
Kingdom Come Deliverance prodalo 2 miliony kopií.
Opovrženíhodný rasizmus ve hře Chuchel.
Tarja Turunen je definitivně zapomenuta. Ať žije Floor Jansen.
Kingdom Come: Deliverance dohráno.
Jak najít informace o neznámém obrázku, nebo najít podobné?
Jak si vytvořit instalační USB flashku.
Hardware se za dva roky hodně změnil.
Prohráváme informační válku s Ruskem?
Svět jde do hajzlu 3, aneb, rasizmus v Kingdom Come Deliverance.
Kupuju počítač na Kingdom Come:Deliverance.


Odkaz na články 01-5008.09.2020

Havloidi.

Četl jsem si na jistém blogu příspěvek, kde se pisatel dovolával zdravého rozumu a byl, už podle názvu článku, vytočený doběla. Aha, řekl jsem si. Určitě názorový kolega, píšící něco o šílené EU, nebo o migrantech. Omyl, přátelé, velký omyl. On to byl havloid a sluníčkář. Nevěřil bych, že i takoví se dovolávají zdravého rozumu. Kdykoli čtu něco od fanatického havloida, všímám si u nich pozoruhodných styčných bodů.


1: Ostrá, až fanatická nenávist k opozici, bez jakýchkoli argumentů.
Zatímco voliči SPD a pravičáci obecně, reagují svou volbou obvykle na reálnou hrozbu, kterou si můžeme v praxi prohlédnout v podobě novodobé lidské ZOO, tedy v západní Evropě. Havloidi věří, že věřit argumentům je zlo a každý havloid musí bezvýhradně věřit v blahodárnou ideologii USA a EU, ať už tyto hlásají cokoli a chtějí s námi provést cokoli. Přitom je úplně jedno, že USA a její přívěs EU, přešly od pravicové politiky ochrany soukromého vlastnictví, právního státu, svobody projevu, svobody názoru atd, k podpoře rabovačů a znásilňovačů, cenzuře, vyhazovům z práce za názor a samozřejmě absolutní podpoře islámu a podpoře tzv. "migrantů".

Ačkoli se jejich ideologie od základu změnila a přepólovala, havloida to samozřejmě nezmate, stále si mele svoje o "cestě do Evropy" a nějak si nevšiml, že v té Evropě mizí původní obyvatelstvo a lidské svobody. Kdo by nechtěl takové benefity. A to se vyplatí. Četl jsem před nedávnem článek od jistého havloida, kde vyjadřoval svou nenávist k Zemanovi slovy, že byl poblíž něho a že se měl co držet, aby ho nezabil. Kdybyste se dotyčného "křesťana" zeptali, co PŘESNĚ mu ten Zeman udělal, že si zaslouží smrt z jeho křesťanských rukou, nevěděl by. Chvíli by nejspíš přemýšlel a pak by nahodil pár naučených frází o tom, že ho okradl o svobodu a tahá nás do Ruska, nebo do Číny.

Okradl ho Zeman? Zabil mu někoho? Ojel mu auto korunou? Nasprejoval mu na barák hanlivé obrázky? Rozbíjel mu okna? Řval mu pod okny nadávky v časných ranních hodinách? Něco z toho totiž dělali havloidi svým "nepřátelům" třeba Danu Landovi (takže je to asi dovoleno). Ne, nic takového Zeman panu "křesťanovi" neudělal. Jediné čím se provinil je, že není dost havloidní a proto zaslouží podřezat jako podsvinče. Ve skutečnosti se havloidům nic zlého neděje a jejich nenávist není nic jiného, než neukojené ego.


2. Sami sebe považují za kulturní šlechtu národa, kterou by měli všichni obdivovat.
Samozřejmou mentální výbavou každého havloida je pohrdání kýmkoli, kdo nemá ten samý názor. Protože pokud někdo není taky havloid, nemá doma bustu Havla a 5x denně před ní nebije čelem o zem, tak nepatří mezi havloidní šlechtu a takoví jsou jen odpadem společnosti nehodným volebního práva. Prostě fašouni, které je třeba zničit a zakázat


3. Absolutní ukřivděnost.
Havloidi nedokážou pochopit, jak je možné, že ti blbí venkovani, co bydlí v panelákách nebo někde na venkově, nám "kazí" volby a volí taková odporná hovada, jako je Zeman, ačkoli by mohli zvolit takové hezké vítače migrantů, jako byl třeba... ten pán s brýlemi, co s každým souhlasil, ten vědec. Jak se jen jmenoval. Ještě že na Slovensku to vyšlo a vyhrála tam ta paní, co ji tak hezky a nezištně podpořil známý lidumil, pan Soroš. I svatý Halík jí dal požehnání. Konečně aspoň něco, po 20 letech neúspěchů. Jeden havloid před nedávnem dokonce navrhl, abysme zvolili za prezidentku končící Merkelovou, nejhoršího škůdce německého národa, na kterého se ani Hitler nechytá. Po Hitlerovi německý národ aspoň nepřestal existovat, Po Merkelové tam zbyde jen Severní Islámské Turecko. V Polsku na tohle měli takový pěkný zákon, polským králem se nesměl stát cizí hodnostář.

Naprosto netvrdím, že šlechtická demokracie v Polsku, byla něco dobrého. V konečném součtu vedla k oslabení a zničení Polska v 18. století. Ale zrovna tenhle zákon, by naší zemi počínaje středověkem, ušetřil obrovské problémy. Jakmile jsme začali českými králi volit cizí hodnostáře, kterým byl nějaký český národ putna, kteří s námi od dětství nehráli kuličky, pro které jsme byli jen figurkou na šachovnici, šlo naše království postupně do háje a v 17. století už jsme byli jen kořist, o kterou se rvaly dvě skupiny německých šlechticů. Ani jsme k tomu nepotřebovali tu šlechtickou demokracii a stejně jsme zmizeli z mapy Evropy na 300 let. A když někdo navrhnul, "zvolme králem našeho člověka," ukřičeli ho, že se sám chce stát králem a nějakého místního králíka my poslouchat nebudem!!! Radši si zvolíme nějakého němce, ten to s námi určitě bude myslet dobře. A na tuhle nesvornost a nerozum, jsme málem dojeli. A dojíždíme na ni zase. Co to jen bylo keců, když jsme vstupovali do EU, že evropští úředníci to s námi myslí dobře a nekradou a proto je pro nás EU ta nejlepší možná volba. Ach jo.


4. Za jejich neúspěchy vždy může někdo jiný, ideálně Putin.
Za to, že u nás vyhrál Zeman, nebo v USA Trump, může podle havloidů Rusko. A proto je třeba zakázat názorovou opozici, zavřít všechny kdo nesouhlasí, vyházet z práce ty, co si dovolí říct svůj názor a zavést blahodárnou, relaxační cenzuru - ehm, co to říkám, BOJ PROTI VYLHANÝM ZPRÁVÁM, podobně jako v moderním, levicově progresívním Švédsku. Pak zrušit svobodné volby (tamtéž), aby nemohli vyhrát ti zlí "fašouni," anebo dát volební právo jen tomu, kdo má ty "správné" názory. Důkladně si všímat, jestli nějaké dítě neprojevuje "nevhodné" názory už v mateřské školce a pokud ano, ihned vhodně zasáhnout, dítě fašounům odebrat a dát na převýchovu třeba do muslimské, nebo homosexuální rodiny, aby se mu ty správné názory důkladně vštípily. Samozřejmě, se do České republiky taky musí dovézt aspoň milion migrantů, zpočátku pomalu, aby si na ně lidi postupně zvykli. Přece máme povinnost pomáhat celému světu a islám do Evropy patří, jak řekla Merkelová. To, že u nás jsou tisíce lidí bez domova přece nikomu nevadí, nemají být bílí. A když lidi budou protestovat, uděláme z nich rasisty a zlé lidi, budeme je zesměšňovat v televizi i v rádiích. A celý stát polepíme obřími bilboardy s utopeným syrským chlapečkem. To, že toho chlapčka vyštvala ze země válka, kterou zorganizovaly a zaplatily USA, to přece už nikdo nezjistí, tak daleko nikdo nepůjde.


5. Názorové veletoče povoleny.
Kdysi po revoluci v roce 1989, byli havloidi pravičáky. Než se jim z USA a EU poručilo, že mají být progresívními levičáky. A tak dneska obhajují ideologii, která nemá daleko ke komunizmu. Přesto jsou o sobě dál přesvědčeni, že komouši jsou ti druzí, protože havloidi přece jen obhajují větší humanizmus a liberalizmus. To, že opustili úplně všechny své zásady a zůstalo z nich jen jméno, to že i takový Zeman je větší pravičák než oni, zatímco Klaus už je pro ně málem fašoun, ačkoli Klaus své názory nikdy nezměnil, nevadí. Protože podle pravidla 4. - chyba je vždycky v těch druhých. Vážení havloidé, nemyslíte si, že kdybyste začali dělat něco pro svoje lidi a přestali fanaticky a nekriticky snášet na hromadu všechno, co vám za oceánem namluví, že byste měli ve volbách větší úspěch? A sakra, proč si myslím, že vím, co vás právě teď napadlo? Já opravdu nemyslím to, že máte PŘEDSTÍRAT zájem o tento národ, aby vás zvolili a pak udělat přesný opak! Vám fakt nemá smysl cokoli vykládat, vy jste prostě ztracené případy.

Neuvěřitelné.
Uf, co taky člověk na netu všechno neuvidí. Při shánění podkladů pro článek, jsem narazil na video (nebudu tomu svinstvu dělat reklamu), kde se nějaký havloid rozčiloval, že sa malým dětem v jakési knížce vnucuje pravicová ideologie a genderové stereotypy - ty jsi holčička, ty chlapeček. A jako vzory jsou v té knížce uváděni ti zlí prachatí kapitálisti, které přece nemůže mít nikdo rád, protože své peníze určitě vydřeli z dělníků. Nějaký zoufalci tomu dali pár lajků, já osobně dislike. Ani jsem nevěděl, že jsme na tom tak špatně. O Elfech a podobné udavačské havěti (ahoj, starojda!) už vím, ale ty jsem měl prostě za magory. A ono je to rozšířenější. Nechtěl bych nikdy být souzen takovým umanutým bláznem.

SPD a cenzura.
Mimochodem, stala se mi komická věc. Byl jsem v diskusi na XTV, když tam řečnil nějaký mě neznámý politik z SPD. Jak už to tak bývá, přišel tam trollovat nějaký antifácký blázen. Předem naučené otázky, které měly politika přivést do úzkých, nebo donutit říct něco, co může antifák napráskat. Takové to klasické Kristovo: "Máme platit daně Římu?" Začal jsem se s ním dohadovat (slušně), a chtěl jsem ho donutit, aby začal obhajovat své názory. Protože ty není až tak těžké vyvracet. Mnohem horší je, když si troll vede svou a nekomunikuje. Po asi třech odpovědích, mě místní moderátor smazal MOJE příspěvky a později mi načas udělil mute. Ačkoliv jsem se politika snažil zastávat a opakuji, maximálně slušně. Tak nevím, mám dojem, že ta SPD už to s tou cenzurou malinko přehání. Je to podobné alergické reakci na mírnou otravu, která ale stále trvá. Alergie se stále zhoršuje a zhoršuje, až nakonec zahubí organizmus, který by jinak otravu přežil. Vážení přátelé z SPD, vím že to nemáte lehké, vím že nesete svůj kříž na Golgotu, za nenávisti zmanipulovaného davu, ale uvědomte si prosím, že ti lidé nevědí co činí a i oni jsou mezi těmi, které se pokoušíte zachránit. Zkuste je přesvědčit svým příkladem a ne přehnanou cenzurou.


05.07.2020

Zánik pravice.
Demokracie byla kdysi založená na neustálém vzájemném rušení protikladných sil. Pravice s levicí si předávaly vládu a nedovolily, aby druhá strana převzala do svých rukou příliš mnoho moci. Každý zákon byl v podstatě kompromisem a tím vznikalo mocenské vakuum, ve kterém normální člověk mohl žít. Politik byl tím populárnější, čím méně toho dělal. Naopak, běda politikovi, který by se pokusil mocensky prosadit své fantazie. Dodneška si pamatuju na kratičkou vládu zmr. Kalouska a jeho šílené paskvily, kterým říkal zákony a které se mě osobně nepříjemně dotkly. Je škoda, že další vlády mu to nezrušily. Asi si řekly zcela v souladu s mou teorií, že: "kdo nic nedělá, nic nepokazí."

Poslední dobou jsme ale svědky totálního zániku pravice a postupného přebírání absolutní moci ve státě ideologickou levicí. Mezi levici se přitom musí počítat i multi-kulti proevropské proimigrantské strany jako je strana státních úředníků TOP09, udavačská KDU-ČSL, pirátská antifa, a už dokonce i antiKlausovská ODS. V současné době není u nás (až na Okamurovu SPD) jedna jediná strana, která by se lišila svými názory a politikou od jiných. Pravicové strany jsou buď přímo zakazovány (Dělnická strana), nebo kriminalizovány a označovány za "fašouny." Přitom za "extrémní pravičáky" jsou označování i tací, kteří si jen dovolí zapochybovat o prospěšnosti migrace z Afriky a Arábie. Nebo si nedej Bože dovolí požadovat zpřísnění podmínek přijímaní migrantů. Mimochodem, víte co je to "režim strpění?" Pokud migrant nemá nárok na azyl ani žádné doklady, může v klidu trajdat po EU, jak se mu zachce. Nemusím ani dodávat, že šílená EU tohle chce vnutit i naší vládě, včetně dávek pro migranty ve stejné výšce, jako mají v Německu, aby dobrovolně lezli i sem. Jinak řečeno, migranti se budou v klidu množit, šířit islám a dělat vám peklo ze života. A český stát jim bude platit víc, než kolik vy dostáváte za práci.

Vznikla obrovská nerovnováha a levice začala bujet jako rakovinný nádor, hrozící zadusit společnost. Můžete si vybrat ze dvou stran, ale obě jsou levicové. Jedna, řekněme třeba Piráti, TOP09 nebo KDU-ČSL, chce co nejvíc migrantů, honem honem, včera bylo pozdě, než lidi zjistí co na ně chystáme, musí jich tu být aspoň milion. A jejich "konkurenční" strana, označovaná za krajní pravici, chce taky migranty, ale o něco pomaleji. Kde je tady jaký výběr? Je to jako byste měli na výběr mezi rychlou popravou a popravou s malým odkladem. Strana, která by řekla, MIGRANTY TU NECHCEME, což je nejrozumnější názor, bude novináři a televizí doslova roznesená na kopytech. Udělají z nich fašouny, ruské "šváby", lidi co nás "tahají na východ" a nepřejí nám světlé evropské zítřky a snad by u nás chtěli zavádět dráty na hranicích (cha cha chááá, debilové, všichni se jim vysmějme). Všimli jste si někdy, že mezi novináři není ani JEDEN JEDINÝ s pravicovými názory? Unisono všichni řvou jeden a ten samý šmejdský názor, který by v normální zemi byl považovaný za vlastizradu. Pokud mezi novináři nějací pravičáci byli, už je stačili vyštípat, viz případ Matějka. Nepřijde vám divné, že veřejné mínění vyrábějí JEN A POUZE multi-kulti levicoví fanatici a že ÚPLNĚ OVLÁDLI sdělovací prostředky, policii, soudy, VŠECHNO?

Znám osobně člověka, který se označuje za liberála a migraci vítá. Ty, co mají jiný názor považuje za pitomce, se kterými se nediskutuje. Když mluví s někým kdo má jiný názor, mluví s ním jako by byl mentálně postižený, kterému se musí ten "správný" názor trpělivě vysvětlit, aby to "pochopil." Nemá nejmenší smysl takovému člověku předkládat fakta, protože on má ten lepší názor. Cokoli řeknete, označí za vyvrácený HOAX a kremelskou pomluvu a začne vykládat, že si musíte věci ověřovat z "nezávislých" zdrojů, jako to dělá on. To už není politický názor, ale náboženská víra. Bojím se toho, kolik takových "liberálů," u nás všechny ty učitelky "multikulturní výchovy" stíhly vyrobit za 30 let od revoluce. Takovým lidem se nedá svěřit ani rezavý hřebík, natož stát. Jdeme plnou parou do nové levicové totality, ve které my máme hrát roli těch podřadných, protože jsme si dovolili být bílí. Musíme být potrestáni za svou barvu pleti, protože v USA mají Bílou Vinu a my se musíme stydět za to, že v USA v 19. století měli otroctví. Proč že se za to máme stydět? Co my s s tím máme společného? Netuším. Nás samotné drželi v nevolnictví do roku 1848 a nevím o tom, že bychom byli střediskem obchodu s černými otroky. Ale to nevadí, i tak se nám musí voperovat hanba za to, kým jsme. Zdravý rozum selhává a pomoc nikde. Jsme zavření v pokoji s blázny, kteří mají v rukách moc nad našimi životy a nemůžeme odejít. Jde do tuhého a bude hůř.

Já naprosto chápu, že lidi tohle slyšet nechtějí. Hrabat se v současné multi-kulti politice, je jako hrabat se v žumpě. Je to odporné, depresívní a nikdo by to dobrovolně nedělal. Každý kdo se do toho pustí a pokusí se jít proti nové levicové totalitě, si zaslouží úctu. Upozorní tím na sebe státní orgány, všechny ty "neziskovky", nebo třeba "jenom" udavačské "Elfy" na youtube a to není nic příjemného. Jsou lidi, kteří třeba neváhali prohrabovat Danu Vávrovi historii prohlížení, aby na něj "něco našli". A to jen proto, že si dovolil nemít ve hře z českého středověku černochy. Jsou lidi, kteří vás zabanují a smažou vám účet na Facebooku, pokud zmíníte třeba jen jméno Timmy Robinson. Jsou lidi, kteří obejdou kolegy v práci s peticí za vyhazov kolegy s "nevhodnými" názory, jako kdysi za komunistů. Jakéže jsou ty nevhodné názory? Až překvapivě krotké. Třeba že záleží i na životech bílých a nejen na černých. Nebo že necítíte žádnou Bílou Vinu. Nebo, že vás v biologii učili, že savci mají dvě pohlaví. Nebo prostě jen, když mlčíte a nevyřváváte, jak milujete černochy - už tím jste podezřelí a můžete přijít o práci. Každý člověk který jde proti proudu, by zasluhoval metál za statečnost za osobní odvahu. A místo toho od některých slyším jen průpovídky: "TY JSI BLBÝ, JAK VOLIČ SPD." Nebo: "Škoda že Zeman nechcípnul." Jako by jim Zeman něco hrozného udělal, marně přemýšlím co.

Ti, kteří nás chtějí všechny vidět mrtvé, protože jsme bílí a neodpovídáme jejich představám o standartním přičmoudlém občanovi, si o sobě bezpochyby myslí, že konají dobro ve vyšším zájmu lidstva. Ale to si Adolf Hitler myslel taky. Jakoby nestačilo, že lidi stárnou a nakonec zemřou. Jakoby nestačily nemoci, psychopati a neštěstí, kterých je na světě víc než dost. Vždycky se najde blbec, který se rozhodne ve "vyšším zájmu" udělat lidem na světě ještě větší peklo. Ať už ve jménu Avarského Kaganátu, Tatarského chanátu, Islámského "Domu Míru", křesťanství, fašizmu, komunizmu, negrofilního multikulturalizmu, nebo nějakého jiného -izmu. Mimochodem, chvíli jsem uvažoval, jak moc riskuju slovem negrofilní - pěkný příklad současné nesvobody slova a autocenzury v praxi. Jestli je u nás "svoboda slova" a "demokracie," jak to, že se bojím napsat svůj názor? Víte co je nejhorší? Že ještě před pár lety jsem byl přesvědčený multikulturalista, kterému se nelíbilo, když někdo řekl třeba rasistický vtip. Jenže současná nenávist vůči bílým, je RASIZMUS NARUBY. Je to do očí bijící rasizmus, zaměřený proti určité rase, a to rase bílé. A člověk nemusí být génius, aby pochopil, že s tímhle se NEJDE ztotožnit.

Mimochodem, v souvislosti se smrtí toho černocha v USA. Byl to kriminálník s bohatým trestním rejstříkem a byl pod vlivem drog. Údajně byl zadušen policií při zákroku, když mu policajt klečel na krční páteři osm minut. Naprosto netvrdím že se to nestalo a že policie v USA jsou andělé. Policie v USA NĚKOLIKRÁT skutečně zadusila člověka při zákroku a to SCHVÁLNĚ. Klekli si člověku na hrudník, nebo záda, takže se nemohl nadechnout. Pes po tom neštěknul, protože se jednalo o oběti bílé. Ovšem běda, pokud policii zemře v cele po zákroku zdrogovaný černoch. To se pak hroutí celé USA. Já jsem si z toho odnesl jen jeden závěr, naprosto nepřekvapivý. Multi-kulti náboženství je BLBOST. Míchání ras je BLBOST a k ničemu dobrému to nikdy nevedlo. To, čemu oni říkají multi-kulturalizmus, je ve skutečnosti NAHRAZOVÁNÍ SKUTEČNÉHO MULTI-KULTI SVĚTA, černou globální MONOKULTUROU. Můj otec vždycky říkal: "pamatuj si, pokud někdo mluví o svobodě, myslí tím svobodu VŽDY JEN PRO SEBE, nikdy ne pro tebe." Mějte to na paměti, až bude nějaký politik mluvit o "demokratizaci" "liberalizmu" a "větší svobodě." Každý, kdo dneska hlásá "nevhodné," - chápej rozumné a pravdivé názory, na sebe upozorní státní orgány, které začnou "jednat". Na Timmyho Robinsona policie tak dlouho něco hledala, až něco vyhrabala. A pak ho zavřeli do vězení. Komukoli jinému by to prošlo, ale ty jsi "zlobil", tak půjdeš sedět.

Myslíte, že si vymýšlím? Myslíte, že multi-kulti policie neměří dvojitým metrem? Tak dobrá, uvedu skutečný příklad. Svého času se vyskytl případ obtěžování ženy, která jednou pozvala kolegu na kafe - ten kolega byl sociálně vyloučený a psychopatický blázen. Vzal si do hlavy, že odteď je jeho a když ji nebude mít on, tak nikdo. Následně ji měsíce obtěžoval, přepadal, psychicky týral, pronásledoval a následně i zabil - policie, přes mnoho stížností, proseb, udání, pro oběť nehnula prstem. Ale stejná policie okamžitě zavřela do vězení dva lidi za výroky na diskusních fórech a vyhrožuje jim 15-letým vězením. Inteligentnímu člověku už to stačí, aby pochopil. Pro hloupější nebo zaslepené, dovysvětlím. Zcela jasná známka politické objednávky, policie a soudy soudí na základě ideologie, ne spravedlnosti. Policie a soudy tu už nejsou proto, aby chránily občany, ale aby chránily levicovou proislámskou multi-kulti vládní ideologii před občany. Do našeho právního řádu byl zase zaveden ideozločin, podobně jako to bylo za komunistů. Pokud schvalujete atentát na muslimy, jdete sedět.

Chcete jiný příklad? Před nedávnem u nás negr znásilnil nezletilou. Ano, přesně ten migrant, který u nás podle liberálů není. Soud mu vyměřil NEJNIŽŠÍ možný trest, dva roky. Vidíte dobře. 2 roky za zničený život. U nás totiž Rychetští a spol tvrdí, že není důležitá délka trestu, důležité je prý jen to, aby pachatel byl potrestán, je jedno jak. Takže pachatel příště jen na tabuli napíše stokrát "nebudu znásilňovat" a tím je to vyřešeno. Že se to oběti nelíbí? Že je to výsměch spravedlnosti? Oni už to Rychetští a spol nějak odůvodní, od toho mají přece vysoké, aby lépe oblbovali národ. Ti samí ale klidně schválí a posvětí šikovný zákoneček, že za řeči na diskusních fórech a schvalování atentátu na musulmany, dostane "pachatel" 15 let natvrdo. Kde je ta jejich zásada, že je důležitý trest, nikoli jeho výška? Ale prosím vás, opravdu ještě věříte v Ježíška a spravedlnost? Jak tihle lidi uvažují? "Lid ať si "užívá" vysoké kriminality a pachatelé ať jsou "trestáni" jak nejméně to jde, aby se rychle zase dostali do ulic a mohli pokračovat v "užitečné práci" pro Nový Světový Řád. Aspoň v nás lidi budou hledat záchranu, protože čím víc se bojí, tím lépe se jim vládne." To už věděli Stalin i Havel, že nejlíp uklidní občanské nepokoje rozsáhlou amnestií. "A ti, co se sebeméně, sebeneškodněji postaví proti nám, ať jdou bručet na 15 let, to přece nikomu nevadí. Nám projde všechno. MY TOTIŽ VLÁDNEME TÉHLE ZEMI a je nám úplně jedno, co národ potřebuje. Je nám úplně u zadku nějaké právo a spravedlnost. My sledujeme úplně jiné, "vyšší" cíle. A pro ty je třeba přinášet oběti. Cizí oběti. Pár desítek tisíc znásilnění ročně, ke kterým by nedošlo, kdybychom nepřivezli do Evropy negry a araby? Co je to proti výhodám budoucí jednotné rasy!" Mimochodem, ten negr znásilňovač si podal odvolání, dva roky se mu zdá moc. Nemám slov.

Mysleli jste si, že EU je směšná a že je to jen o zákazu žárovek a správně zahnutých banánech? Ale kdepak. Je to mnohem horší. EU vás chce plošně nahradit araby a černochy a udělá pro to všechno. Na základě Lisabonské smlouvy, což je diktát, který nám byl vnucen vyhrožováním, uplácením a vydíráním našich politiků, může EU v tomto státě udělat NAPROSTO COKOLI. EU může ABSOLUTNĚ ignorovat přání malých států, které měly dřív možnost veta. Z EU se stala zvrácená, chorá, nemocná věc, která se ze všech sil snaží, stát se novým nenáviděným žalářem národů, podobně jako kdysi Rakousko-Uhersko. Když si vzpomenu, s jakými nadějemi jsme kdysi vzhlíželi k EU, je mi z toho dneska nanic. Zpět k tématu. Když se jedná o kriminální čin, policie pro vás nehne prstem. Když se jedná o sebeméně politický případ, policie se může přetrhnout, jen aby se zavděčila panstvu. A je jedno, jestli je to v brexitové Anglii, v západních státech EU, USA, nebo u nás. Všichni jsme v moci nějaké zlé, zvrácené ideologie, která nás žene jako ovce na porážku a my s tím nemůžeme nic dělat. Mimochodem, v USA všechny noviny musí psát black s velkým B a white s malým W. Pokud to někdo udělá obráceně, nebo napíše black s malým b, letí z práce na hodinu. Policisté v USA a bílí lidi jsou na ulici zastavováni a nuceni si před davem černochú klekat a prosit za odpuštění, že jsou bílí. Jak dneska může být někdo tak nebetyčně tupý, informačně zcela neprůchodný a nazývat se liberálem. Nevidím zlo, neslyším zlo, nezajímá mě vlastní budoucnost, černochům budu klidně lízat boty = jsem liberál.

Proč obyčejní civilisti vždycky prohrají boj proti aktivistické mafii? Protože obyčejní lidi nemají žádnou organizaci a nepomáhají si navzájem. Jsou existenčně závislí na svém podnikání či práci a nemůžou si dovolit je ztratit. Nemají žádnou ideologii, jen svůj zdravý rozum a jsou více či méně politicky zaslepení - neshodnou se na ničem a jsou schopní se do krve pohádat o i tom, která levicová multi-kulti proevropská strana je "lepší." I když jsou ve skutečnosti všechny stejné. Proti nim stojí perfektně zorganizované skupiny multi-kulti aktivistů, kteří jsou nezávislí na práci, peníze dostávají od státu či neziskovek a jejich politické přesvědčení nemá daleko k náboženskému fanatizmu. Není těžké uhodnout, kdo koho donutí skákat, jak píská. Stačí na někoho ukázat a aktivistická banda s dotyčným zúčtuje. Příklad? Černoch byl v obchodě s psacími potřebami přistižen při krádeži. Byl vyveden a předán policii. Člověk by řekl, že tím je to vyřešeno. Ne tak pro aktivisty. Následně ten obchod TÝDNY blokovali, demonstrovali, obtěžovali zákazníky ve stylu "nekupujte od rasistů, jste snad taky rasista?" Až ho málem přivedli ke krachu, takže se obchod musel bránit soudně. Proces kupodivu vyhrál (soudce evidentně patří vyměnit, nebyl dost multi-kulti) a dostal odškodné. Ale kdo má odvahu se proti takovým zmrdům postavit? Kde máte jistotu, že vám soud to odškodné přizná? Kde máte nějakou záruku spravedlnosti? Na západě si sem tam někdo dovolí projevit zdravý rozum, třeba vydá nějaké pravdivé, rozumné a zároveň i neuvěřitelně mírné, až krotké prohlášení k choré době, ve které všichni žijeme. A je okamžitě zkritizován a vyhozen z práce. KDO to dělá? Proč se vyhazuje z práce za názor? Uvědomují si všichni ti vyhazovači, že něco není v pořádku? Nebo skutečně tak fanaticky věří svému negrofilnímu náboženství? Opravdu nemají žádné pochyby, že to co dělají je správné? Je normální, aby byl vyhozen z práce vědec, který řekne, že záleží pouze na výsledcích, ne na barvě pleti? A že pozitivní dikriminace ve vědě nemá co dělat, protože ve vědě záleží jen na exaktních faktech a ne na ideologii? Buď jsem se zbláznil já a patřím do blázince, nebo patří do blázince liberálové, aktivisté a vyhazovači z práce. Jedno z toho bude pravda.

Dívám se na současné dění ve světě i u nás a stále nemůžu uvěřit, že nežiju ve zlém snu. Fakt se tohle děje? Žijeme v nemocné době, poroučí nám chorá ideologie, šíří se zlovolné náboženství (islám) a vládnou nám magoři - a tím rozhodně nemyslím Babiše. Vládne ten, kdo vyrábí peníze a vytváří ideologii. Naše vláda nerozhoduje o našich penězích, ani o tom co se pustí do novin a televize, co se bude učit ve škole, atd. Pokud nevíte co myslím, zkuste si pustit geniální britský seriál Jistě pane Premiére. Ten musí liberálům hodně pít krev, divím se, že ho ještě nezakázali. Premiér si v jednom díle stěžuje, že vůbec nerozhoduje o tom, co bude v učebnicích. Nerozhoduje kromě maličkostí vůbec o ničem. A že když se na projevu černošké aktivistky podíval na hodinky, obvinili ho novináři z pohrdání černochy. Ano, je to jen komediální seriál, ale je překvapivě realistický a stále aktuální. Vláda v demokracii totiž není o tom, aby skutečně něčemu vládla. Ale aby odváděla pozornost do SKUTEČNÉ VLÁDY. A kdo nám skutečně vládne? Právě ti, kdo u nás do novin protlačili pouze a výhradně liberály. Právě ti, kteří rozhodují o naší měně. Právě ti, kteří rozhodli, že vstoupíme do EU a přijmeme migranty, ať se nám to líbí, nebo ne. Právě ti, kteří u nás platí multi-kulti neziskovky. Právě ti, kteří nám vnutili Lisabonskou "smlouvu." Právě ti, kteří do vyšších úřadů a na policii protlačili téměř výhradně své ideologické loutky. Právě ti, kteří vyhazují každého člověka s jiným, než oficiálním politickým názorem. Právě ti, kteří našim politikům dovolí jet jen v mezích, které oni vytyčili. Tito nám skutečně vládnou. A kdybychom se náhodou cukali a chtěli si jet po svém? Bez váhání nás zbombardují, jako Srbsko. Nebo pošlou své lidi střílet do demonstrantů, aby se naštvali a svrhli vládu, jako to udělali na Ukrajině. Neříkám, že ta vláda stála ze mnoho, ale tak snadno donutit občany, aby svrhli vlastní vládu, to už je silný příznak banánové republiky. A my do ní nemáme daleko. Viz protibabišovské demonstrace. Plná huba keců o demokracii, ale když volby nevyšly podle představ, tak je to špatně a musí se svrhnout vláda. Kdyby ten dav někdo vybičoval, co přesně by jim zabránilo v útoku na vládní budovy? Jsme jen krůček od chaosu. Mimochodem, Babiš. Nejsem z toho pána nadšený a nejsem ani jeho volič. Ale když vidím ty, co ho chtějí nahradit, modlím se aby ještě vydržel. Vždycky jsem si myslel, že pokrok jde vždycky jen dopředu a věci se stále zlepšují. Nenapadlo by mě, že se dožiju dob, kdy půjdem zase pozpátku do nové totality, zdravý rozum bude pro liberály tělesná vada, pravda bude důvodem k vyhazovu a upřímnost bude příznak fašounství. Už aby to celosvětové levičácké šílenství někdo zarazil a to hodně rychle.

Zlý bílý rasista, uráží černocha svou existencí. White lives no matter. Jinak je to oblíbená hra černochů v USA. Jít po ulici, dělat jakoby nic a pak bezdůvodně praštit bělocha. Možná si díky EU a jejich kvótám na migranty, podobnou zábavu již brzy užijeme i v našich ulicích.
zlý rasista uráží černocha svou existencí


09.06.2020

Subnautica. Subnautica dohrána. Moje hodnocení, 100%, naprostá pecka. O co v ní jde?

Simon Chylinski
Tento pán složil hudbu do Subnautica 1 a byl vyhozen za své pravicové názory na politiku. Ne že by je někomu cpal, ale nebál se o nich napsat a nebál se pod ně podepsat. Musel jít. Vyhazování lidí z práce za politický názor, kdypak jsme o tom slyšeli naposled? No ovšem, za komunistů. Nesouhlasíš se vstupem vojsk Varšavské smlouvy? Sbal si věci, máš padáka. Od vedení vývojářského týmu to bylo svinstvo. Pokud píšeme o této hře, nemůžeme nenapsat, že vedení týmu vyhazuje zaměstnance z práce, pokud se nebojí distancovat se od postkomunistických názorů, kterými je dnešní USA bohužel doslova zamořeno. Přijde vám normální, vyhazovat lidi z práce za to, když napíšou něco o svých politických názorech? Viz třeba Dan Vávra, nebo tvůrce Minecraftu Notch, oba mají s těmi fanatickými multi-kulti blázny z USA své smutné zkušenosti. Mě to divné přijde, a to dost. Nicméně, hra samotná je jedním slovem skvělá a nezaslouží si zatratit kvůli debilnímu vedení, které bude SJW magorům třeba lízat boty, jen aby se zavděčili. Stejně jim to úplně nevyšlo, protože byli aktivisty kritizováni za - hádejte třikrát - ubližování rybám ve hře. Nestačí to, že hra je v podstatě bez násilí a jediná smrtící zbraň je tam nůž. Tihle aktivisti by měli jít protestovat do Japonska, kde vám v restauracích klidně nabídnou smaženou rybu, která stále žije - japonská specialita. Málem jsem vrhnul, když jsem to viděl. Ale ne, ono je lehčí trefovat se do her.
subnautica

Jak jsme se ocitli na planetě
Kosmická loď na které cestujete, z neznámých důvodů ztroskotá nad cizí planetou. Na první pohled klasické sci-fi klišé, ale dejme tomu šanci. Jste jen řadový člen posádky, takže o důvodech ztroskotání nevíte vůbec nic, prostě to najednou bouchlo a všichni honem utíkali do záchranných modulů. Zajímavé je, že hra se mohla úplně oprostit od hlavní postavy, která mohla být úplně anonymní. Ve hře se totiž vůbec nevidíte a nikdo se nezmiňuje o jménu nebo pohlaví hlavní postavy, za kterou hrajete. Je tu sice jeden záznam, kde se o vašem jméně píše, ale kdyby tam nebyl, vůbec nic by se nestalo. Hra se mohla úplně odstřihnout od hlavní postavy a hráči se s postavou mohli dokonale ztotožnit, škoda. Hráč se ocitne sám v oceánu, kousek od něj hoří jeho bývalá loď. Naštěstí má stále svůj záchranný modul, který obsahuje základní prostředky pro přežití.
subnautica

Schemata k výrobě
Má k použití pokročilé technologie, kterými jej vybavila jeho firma Alterra, pro kterou pracuje. Zejména 3D tiskárny, které na hráčovo přání vytisknou cokoli chce, ale musí mít elektřinu, suroviny a schema toho výrobku. Ale schemata výrobků, byla při ztroskotání zničena a ztracena. Musíme si poradit jinak. Hledáme prostě na dně oceánu různě rozházené díly zničených strojů, skenujete je a postupně dáváte dohromady jejich funkční plány. Někdy se poštěstí najít celý zachovalý plán, v odolném databoxu, někdy musíme najít rozbité trosky v několika dílech. Zároveň na mořském dně hledáme i suroviny, a to buď místní, nebo trosky vraku k recyklaci. Jakmile máme suroviny i úplné schema nějakého výrobku, můžeme si vyrobit stroj, který mám výrazně ulehčí naše přežití, i průzkum. Můžeme si vyrobit vše, od láhve s vodou, až po podmořskou základnu s ponorkami. Hledání schemat a zachovalých částí k oskenování, je první velmi zábavný prvek hry.
subnautica

Fauna a flóra
Skener samozřejmě můžeme používat i ke skenování místních podmořských i pevninských zvířat a rostlin. Tyto rostliny a zvířata můžeme chovat a pěstovat v akváriích a na záhoncích uvnitř základny, nebo i venku. Na dně oceánu nacházíme vejce místních tvorů, které můžeme pohodit do akvária a sledovat, co se vylíhne. Narazíme i na několik menších ostrovů, ze kterých pomocí nože získáme sazenice místních rostlin pro ozdobu základny i k jídlu. Sbírání místní fauny a flóry, je druhý velmi zábavný herní mechanizmus. Myslíte že to je všechno? Jen skenování a sbírání surovin, schemat, rostlin a zvířat? Kdepak!
subnautica

Příběh
Hra má i jednoduchý, nícméně velmi zábavný příběh, který táhne hráče hrou jako motor. Hráč je úkolován pomocí rádia, hledá ostatní trosečníky, vyhledává ostatní záchranné čluny, prozkoumává celé velké kusy lodi, které odpadly při ztroskotání, a snaží se neztratit orientaci a nezabloudit, protože množství vzduchu v lahvích, samozřejmě omezuje dobu průzkumu. Prozkoumává i hořící vrak své bývalé lodi, prozkoumává stále hlubší a hlubší podmořské jeskyně a celé biomy, postupně nachází nové, stále hůře dostupné suroviny a materiály pro vylepšení svých lodí, prozkoumává velké hloubky, hledá stopy po posádkách předchozích ztroskotaných lodí, skrývá se před obřími a nebezpečnými tvory, kteří žijí v okolí korálového útesu v hloubkách a čeká, než pro něj přiletí záchranná loď. Už tohle by stačilo na zábavnou hru, ale Subnautica ještě přidává. Příběh se komplikuje, když hráč nachází stopy po předchozích obyvatelích planety, prozkoumává jejich stavby a zápisy a hledá důvod, proč planetu opustili.
subnautica

Mody
Hra má velmi zajímavé mody, které zatím fungují jen na první díl. U druhého se zatím čeká na dokončení hry. Mody jsou ke stažení na stránkách nexusmods.com/subnautica/mods. Hráči do hry částečně doplnili věci, které sami vývojáři nedotáhli do konce (decorations mod). Takže si hráč může vyrobit semena rostlin, ze kterých ve hře nepadají semínka. Může si vyrobit nábytek, který běžně nejde oskenovat. Může si vyrobit dekorativní předměty, které ve hře vyrobit nejdou. Může mít konečně více než pět rychlých slotů (MoreQuickSlots). Pak jsou mody, které hru velmi výrazně ulehčují a nedoporučil bych je hráčům, kteří si hru chtějí užít. Například mod, díky kterému nemusí hráč mít věci u sebe, ale může je mít kdekoli ve skříních a dokonce hráč ani nemusí vyrábět nižší výrobky, aby se dostal k vyšším - prostě se přeskočí všechny mezifáze. Stačí mít suroviny a vyrobí se rovnou vyšší výrobek. Rychle se na to zvyká, je to pohodlné, ale hráč pak může úplně vypnout mozek a může mít v truhlách totální chaos. To není úplně dobré. Mody se instalují tak, že se stáhne správce modů QModManager, normálně se instaluje jako program, jen se při instalaci musí vložit cesta ke hře. K němu se musí doplnit podpůrný mod SMLHelper (Modding Helper), který se vloží do složky QMods, která přibyde ve hře. Další mody se vkládají úplně stejně, tedy stáhnou se a rozbalí do složky QMods, pak už se jen zahájí nová hra.
Orientace
Hra nemá mapu, ale ta jde doplnit pomocí modu - hráč pak vidí na mapě krajinu, kterou prozkoumal. Někdy hra cíl přímo označí a hráč jen pluje ke značce. Ale někdy se souřadnice poškodí a hráč má jen velmi obecné vodítko, třeba jihojihovýchod od něčeho. Pak je to opravdu o zábavném a někdy trochu nervujícím hledání. Hráč si samozřejmě může zajímavé cíle označit vyrobenou bójkou s vlastním popiskem. Bójky jdou v herním menu vypínat anebo zapínat, takže hráč si může zapnout jen bójky, které právě potřebuje. Pokud hráč chce hrou jen prolítnout, může si zapnout klávesou F1 souřadnice a jet podle návodu, ale hra tak ztrácí 90% své zábavnosti, která je o postupném nalézání a prozkoumávání.
subnautica

Stavba základny
Hráč si ve hře může postavit vlastní základnu ve stylu Minecraftu, z přednastavených dílů. Tradičně, napřed musí najít plány dílů, nebo oskenovat už postavené a pak je může stavět sám. Takže si postaví sklad, kuchyni, ložnici, akvárium, parkoviště pro ponorky, vybaví si to vevnitř jak potřebuje, skříně, nabíječky na baterky, květináče se stromky, co hráče napadne. S naprostým úžasem jsem našel možnost, dát do fotorámečku svoje vlastní screeny ze hry! Skvělý nápad. Stavba základny je další velmi zábavný prvek hry. Hráč může mít základen kolik chce a postavit si je může kde chce. Jen pozor při pokládání první budovy, její výška je určující pro zbytek základny. Sice se dá stavět i na patro, ale koho by bavilo běhat po žebříkách. Dá se to řešit tak, že se základna postaví nanečisto, bez surovin, jako stínový návrh a pokud vyhovuje, dokončí se se surovinami. Základna postavená pod vodou ve velké hloubce, může utrpět trhlinu a zaplavit se. Hra není až tak promakaná, aby řešila pevnost jednotlivých dílů, počítá to čistě matematicky jako součet. Některé díly pevnost snižují, jako třeba okna, některé zase posilují, jako třeba výztuhy, nebo přepážky. Pokud součet prvků poklesne pod určitou hranici, základna se zaplaví. Pak stačí přidat kamkoli pár výztuh a opravit trhliny nástrojem, voda vnitřní zařízení neničí, takže o nic nejde. Základně ale může dojít energie, pak se vypne, přestane dodávat vzduch, dokud neobnovíme dodávku proudu.
subnautica

Časové kapsle
Sem tam hráč nachází i takzvané časové kapsle s volitelným obrázkem a několika věcmi, které vytvořili skuteční jiní hráči, při opuštění planety. Ano, když budete planetu opouštět, i vy si vytvoříte vlastní časovou kapsli, kterou může objevit někdo jiný ve své hře. Ale pokud narazíte na tu mou, asi z ní nebudete moc moudří. Chtěl jsem napsat něco delšího, ale jakmile jsem zmáčknul odřádkování, kapsle se uzavřela, takže tam mám asi jen první slovo, pozdrav "Hai."
subnautica

Ponorky a podmořská vozítka
Hráč si může postavit na hladině stroj zvaný mobilní loděnice, kde malí poletující roboti vytisknou i velké a složité předměty, tedy lodi. Základem je miniponorka, která poskytuje slušnou ochranu před středně velkými potvorami a můžete s ní i do jeskyní. Velké překvapení pro mě byla možnost postavení velké ponorky, do které si hráč může dát vnitřní vybavení jaké chce a vytvořit si z ní malou pojízdnou základnu. Ponorka má i spodní kameru, takže se na ní, přes její větší rozměry, i slušně plaví. Tato ponorka do sebe může pojmout i jednu menší ponorku, nebo podmořský pancéřový těžařský oblek Prawn, se kterým jde dělat průzkum dna oceánu, těžbu surovin a dokonce v něm jde i bojovat proti silným příšerám.
subnautica

Konec hry
Hra končí po průzkumu nejnižšího a nejhlubšího biomu, kde hráč najde odpovědi na to, co hledal a je mu dovoleno planetu opustit. Pozor. Nejhlubší biom má totiž dvě patra. Napřed jsem šel do hlubšího, hra s tím nepočítala a nepříjemně se bugnula. Ale nic co by nespravil jeden load. V horní části posledního biomu, jsem zase dlouho bezvýsledně bloudil, až jsem se poprvé za celou hru, byl donucen kouknout se na mapu. A ještě jednu věc musím předem vyzradit. Krystalická síra a nikl, jsou na dně solných jezer a jsou proto špatně vidět. Osobně jsem se musel opět mrknout na návod. Je třeba říct, že jsem planetu opouštěl velmi nerad, více méně z povinnosti, abych hru dohrál. Ale nebyli by to tvůrci hry, aby i odchod z planety neudělali ve velkém stylu. Hráč si napřed musí postavit vlastní únikovou raketu, propracovanou do detailu a teprve potom, ač nerad, odlétá.
subnautica

Druhý díl
Po dohrání hry, jsem měl těžký absťák, jak závislák na heroinu, který nedostal svou dávku. Hned jsem si koupil early acces druhého dílu, Subnautica Below Zero. Ten se odehrává na stejné planetě, po událostech prvního dílu, kdy se Alterra na planetu vrátila a zkoumá ji. Přistáváme na povrchu, ale ne v tropických mořích jako předtím, ale poblíž ledového zmrzlého pólu. Hra je nedodělaná, je tam třeba základna, velká a pěkná, kde nejde nic skenovat, ani dělat. Je zabugovaná, například po návštěvě polární souše mi zmizela voda z oceánu, úplně se vypařila. Naštěstí jsem našel, že se stačí nechat zabít a spraví se to. Některé věci prostě nejdou postavit nebo najít, příběh je slaboučký, hlavní postava nesympatická, neustále strašlivě chlastá. Má gigantickou spotřebu vody - přitom co by vývojářům udělalo, když už se rozhodli, že postava na posezení vypije 6 PET flašek vody, místo ikony PET flašky dát do hry ikonku malé skleničky? Rázem by to bylo více pochopitelné. Potraviny se kazí už za několik minut, krajina je nedokončená, všude sníh, všude mráz, tučňáci a sněžní vlci, ale SLÁVA, zase hraju Subnautica, hledám schemata, craftím, těžím, zkoumám a baví mě to!!! Jsou tam celé obří plochy, kde není nic, protože vývojáři to zatím nezaplnili obsahem. Někdy nejde poznat co je záměr tvůrců a co je nedodělanost. Myslel jsem třeba, že směrem na hluboký oceán, kde pod mořem nic není, je to nedokončené. A ejhle, ona je tam příběhově důležitá základna, kterou jsem musel najít a navštívit, ale nedostal jsem k ní žádné koordináty a stojí na povrchu a ne pod vodou - a nemusím ani dodávat, že není vůbec vidět, leda by hráč měl letadlo. Na závěr hry, v nejnižší úrovni v maximální hloubce, zase zdlouhavé bloudění v krystalových jeskyních, které mají zase dvě patra. Vsadím se, že tohle vymyslel ten samý, co má na svědomí lávový biom v jedničce. Jedničku jsem hrál 150 hodin čistého času, dvojku 100 hodin. Na to že je nedodělaná a obsahuje prý jen malý zlomek příběhu, dobré.
subnautica

Inventář
Obrovský problém jsem měl s klávesou Esc. V každé normální hře, se člověk stiskem Esc dostane z inventáře a druhým stiskem se dostane do herního menu. Tady je na inventář speciální klávesa a Esc VŽDY otevře herní menu. Asi tisíckrát jsem zmáčknul Esc, že vyskočím z menu. A místo toho, zbytečně znovu stisknout Esc, abych herní menu zase zavřel a pak teprve stisknout tu "správnou klávesu." Extrémně špatné řešení, nechápu, jak to mohlo projít přes testery. Oběma dílům bych vytknul extrémně malý inventář a jen 5 pozic v action bar. Obvykle mají hry 9-10 pozic. Proto musím neustále zbytečně otevírat menu, které hru nezapauzuje jak je obvyklé a měnit opravátor za řezačku a řezačku za stavitele, připočtěme si k tomu už zmiňovanou nefunkčnost klávesy Esc a nastává inventární peklo. Dá se na to zvyknout, ale myslím si, že je to naprosto zbytečné. Stačilo by přidat víc slotů pro nástroje a přidat jeden řádek kódu, který by Esc přidal schopnost vyskakovat z inventáře. Je to až tak těžký, když modeři to bez problému zvládli a zadarmo? Hra má dlooooouuuuuuuhéééééééééé loadingy.
subnautica

Shrnutí
Hra mě bavila přímo extrémně, hodnocení 100%, absolutní nadšení. Objevování podmořského světa, prozkoumávání vraků pod hladinou, průzkum oblastí odkud se ozval rádiový signál, hledání záchranných člunů ostatních členů posádky, objevování nových kytek a zvířat a jejich skenování, které trochu připomíná focení zvířat ve hře Beyond Good and Evil, přenášení nových kytiček do mé základny a jejich pěstování, pátrání po surovinách, hledání nových materiálů a schemat, pátrání po lidech co přežili ztroskotání, těžba, plnění skladu surovinami, výroba věcí, vylepšování svých přístrojů, stavba lepších a větších plavidel, stavba a zařizování skutečné podmořské základny, objevování stále nových možností u téhle neskutečně promakané hry. Narozdíl od Minecraftu, který je totálně bezpříběhový, má Subnautica i zajímavý příběh, který hráče pěkně táhne hrou. Vše bylo dokonalé a měl jsem spíše strach, že hru dohraju moc brzo.
subnautica

Co mě na hře štvalo
Na samém začátku hry jsem byl spíše vytočený, protože jsem nevěděl, kde vzít vodu. Na to se dá poradit jen jedno, lovte co vám přijde pod ruku, podle hesla, "berte je všechny, fabrikátor už si je přebere." Kdyby to někdo chtěl polopatě, vodu nám dávají růžové ryby, měchýřovci. Kromě toho jsem znal recept na vodu z korálové trubky a soli, ale nechápal jsem, jak ty kousky korálové tuby dostanu. Nůž jsem měl ale ať jsem dělal co dělal, nikde jsem nemohl najít korálovou tubu, u které by se objevila možnost interakce. Ve skutečnosti stačí jen do ní tesat nožem, odlétávají z ní částice a ty plní inventář. Je to trochu matoucí. Když hráč najde poslední část hry, v nejhlubší hlubině, nastává průšvih. Namísto dosavadní zábavy, nastává otročina s hledáním nepříliš dobře přístupného lávového biomu. I když ho člověk najde, nemůže tam s miniponorkou, je to na ni moc hluboko a nemůže tam ani s ponorkou, protože se na ni lepí paraziti. Musí s prawnem. Ačkoli mě těžba a procházky po mořském dně s prawnem předtím bavily, v lávové části se nic jiného než prawn nedá použít a díky jeho nadužívání, se ze zábavy stává frustrující povinnost, kterou člověk dělá, jen aby hru konečně nějak dokončil. Za hodinku dvě bloudění v lávě, jsem měl prawnu plné zuby. Dokázal jsem sice najít jednu podzemní základnu, ale přišel jsem tam mimo pořadí, napřed jsem měl navštívit jinou a tam získat klíč. Hra se díky tomu začala brutálně bugovat, probugnul jsem se do části, kde jsem neměl být a nedalo se odtud dostat. Přitom jsem nevěděl, jestli to už není konec hry, sice hodně umělecky existencionální, ale dal by se pochopit. Ale člověk by logicky čekal, že konec hry bude, až se z planety dostanu pryč. Načetl jsem tedy pozici a zkoušel najít tu věc. Bezvýsledně, ani po shlédnutí několika návodů se mi nevedlo objekt najít a začínal jsem ztrácet trpělivost. A co horšího, HRA MĚ ZAČALA ŠTVÁT. Když se mi to nějakým zázrakem povedlo najít, po dlouhém bloudění hnusným lávovým polem, zjistil jsem, že nemám správný klíč. Na zpáteční cestě pro klíč, jsem pak dokonale zabloudil a prawn se mi totálně zaseknul, poprvé za celou hru. Ach jo. Povím vám přesně, kdy se to pokazilo a kdy mě hra začala štvát. Bylo to v momentě, kdy jsem začal hledat krystalickou síru a nikl. Nechtěl jsem koukat na návod, hledal jsem poctivě, ale nevedlo se mi je najít. Bloudil jsem, prozkoumával, hledal, prohledával nápovědy v inventáři, vše marno. Musel jsem se kouknout na návod, poprvé za celou hru a poprvé za celou hru jsem utrpěl porážku. Koho by napadlo, že jsou v solných jezerech, takže z miniponorky je neseberete a vypadají jako běžný šutrák, takže si jich při zběžném pohledu ani nevšimnete, ačkoli jsem místem nejméně 2x procházel. Tady zcela zjevně scházela ve hře nějaká nápověda. Často se mi stávalo, že jsem ztratil pojem o pozici své lodi a marně hledal, v panice a s minimem vzduchu, kdeže jsem to zaparkoval. Osobně bych zařídil, že pokud dochází vzduch, bude symbol nejbližší lodě blikat - mohlo by to být vypnutelné, ale mě osobně by se taková funkce líbila. Když sedím v prawnu či seamothu, bylo by dobré, kdyby se mi zobrazoval jejich inventář. Těžba ložisek s prawnem, je únavně dlouhá. Po vylepšení prawnu na nejvyšší úroveň, už to s ním není tak zábavné. Předtím první stisk zdvihnul prawn do výšky a druhý stisk mu dal přímočarý let, dokud nedošla stamina. Maximálně vylepšený prawn stoupá neustále, dokud má staminu.
subnautica

Co jsem od hry chtěl?
To co jsem od hry chtěl, bylo víc vraků k prozkoumání, větší kus moře, víc ostrovů, víc schemat k osvojení, víc strojů a přístrojů k užívání, možnost opravy porouchaných analyzátorů a mikroskopů, víc surovin, víc základen k průzkumu, víc rostlin a živočichů k naskenování, nebo k vysazení v mých akváriích. Našel jsem nějaký nábytek a rostliny, které by udělaly velkou parádu jako ozdoby základny, ale nešly naskenovat, ani sebrat, ani vzít semínka. Proč, když modeři to zvládli? Vážně, musela ta hra mít vůbec nějaký konec? Co by jim to udělalo, kdyby místo ukončování přidávali nové věci, klidně přes DLC. Co kdyby zprovoznili třeba ten analyzátor tekutin? Dám do něj třeba kávu a řekne mi to, "Nápoj kávového typu, poživatelný." Dám tam mořskou vodu a napíše mi to třeba: "Solanka obsahující plankton a značné množství mikroorganizmů." atd, práce pro vývojáře minimální, ale kolik s tím užijete zábavy. Musím ocenit skvělé nápady, jako třeba možnost postavení velké ponorky, kterou si hráč může vybavit, jako pojízdnou podmořskou základnu. Nezapomenu, jak jsem se s cyclopsem vydal do zakázaných hlubin, kde mě napadl obří leviathan, způsobil poškození pláště, požár na palubě, poplach, zapnulo se rudé nouzové osvětlení, ponorka se zastavila a posádka musela uhasit požár a hajdy ven, opravovat škody. Možnost dávat do fotorámečků své vlastní screeny ze hry. Možnost sbírat vajíčka která se všude povalují a pěstovat si v akvárkách své vlastní podmořské zoo, možnost skenování nového nábytku pro zařízení vaší základny. Prostě hra má tolik možností, že označení podmořský Minecraft není daleko od pravdy.
subnautica


02.11.2019

Kopírování zabíjí hry.

Čas od času si si nainstaluju nějakou starší hru, abych si připoměl herní pravěk. No a zjistím, že instalace hry na nový PC je občas takový problém, že toho v půlce nechám. Nejhorší jsou hry, které mají nějaký způsob "ochrany." Zkoušel jsem třeba instalovat hru Medieval Lords, Buil, Defend, Expand. Napřed jsem dlouho hledal CD, marně. Pak, když jsem ho hledat přestal, jsem ho úplnou náhodou objevil, zasuté v poličce. Naštěstí mám v PC i DVD mechaniku, kterou sice použiju tak jednou za rok a už bych se bez ní i obešel. Osobně si myslím, že klasické mechaniky jsou mrtvé, stejně jako disketa. Zápas technologií blue ray versus HD DVD, prohrály obě mechaniky, kdo by dneska takovou věc chtěl. Tedy instaluji, ale setup exe se donekonečna ptá, jestli mu dám práva. Odklikávám OK, OK, OK, OK, ale stále bez výsledku. Konečně zadávám "Spustit jako Správce" a instalace se rozběhne. Instalační okno si nadrzo nárokuje celou obrazovku, jako bych neměl na práci nic jiného než sledovat, jak přibývají dílky na progress baru. Konečně hotovo. Spouštím hru. COŽE? Ono to má Starforce? Nejdrzejší ochranu proti kopírování jaká kdy byla vynalezena? Bez Starforce to nenastartuje? A Starforce mi hrdě hlásí, že funguje pouze na systémech XYZ. Ne, na tom co mám já, fungovat nebudou (ne že bych o to stál). Ale bez té debilní ochrany se hra nespustí. Tak, co se dá dělat, jdu na warez stránky a stahuju noCD crack. Crack vyžaduje instalaci programu na připojení virtuální mechaniky a v návodu se píše, že mám předtím odpojit kabel z mechaniky v počítači. ??? Takže odpojit všechny kabely, vytáhnout PC ze stolu, odmontovat boční kryt, odpojit kabel, opakovat postup retrográdně a až pak můžu spustit hru? Mimochodem, Starforce v PC nechci, jdu na web a bádám jak to odinstalovat. Stahuji si nějaký removal starforce, ale ten hlásí, že v PC nic není. Když ale spustím hru, Starforce se spustí taky, takže tam někde sedět musí. Vzdávám to. Výsledek nula, v počítači proti mé vůli instalovaný "ochranný" virus kterého se nedokážu zbavit, hodina času v háji, na disku instalovaná nespustitelná hra. Instaluju teda program na virtuální mechaniky, který mi nabídne možnost zaplatit, protože free verze je s reklamami. Reklamy mi až tak nevadí, pokud nejsou vyskakovací. Instaluju program. Po volbě Free licence, mi vyskočí hláška, "V jednotce není žádný disk." Hlášky se není možné zbavit. Uklikám hlášku tlačítkem Storno a jedu dál. První reklama, naštěstí jen v okně. Na prohlížeč Opera. Kde jsou ty časy kdy jsem Operu používal, protože byla nejlepší. Dneska má zapotřebí cpát všude zbytečné reklamy a stejně má 1.5% tržního podílu. Vydělává to vůbec? No, to koneckonců není můj problém, zpět k instalaci. COŽE? Instalovat? A těch X kravin, co jsem doteď odklikal, to jako nebyla instalace? Ach jo. Klikám na Instalovat. A nestačím se divit. Dole v liště přibyl nějaký Download Manager, o kterém nevím, že bych ho znal. "Freeware" program mi do PC nadrzo bez dovolení nainstaloval nějaké šméčko. Umístění ve složce Local, Temp, a název ditofupupsetup opravdu budí důvěru. Následuje odinstalace viru. Nemůžu najít nic, co by připomínalo možnost mountovat virtuální disk. Zkouším restart PC. Ukáže se mi konečně možnost připojení mechaniky, spouštím hru. Error, Starforce nebude fungovat na této verzi operačního systému. Co mám dělat? Updatovat Starforce? Nejsem blázen. Doma se mi tedy válí naprosto nepoužitelné legálně koupené CD, s nespustitelnou hrou. Není nad poctivost. Jdu na uloz.to a stahuju crack, který by měl fungovat na Win Vista, 7 a 8. Jednoduše se překopíruje do hry a přepíše se původní spouštěcí soubor, nic složitého. Nevěřím už ničemu, ale k mému překvapení se hra spustí a bez problémů funguje. Zatracený piráti mizerný! Kopírování zabíjí hry! Všem doživotí!
Medieval Lords, Buil, Defend, Expand


05.09.2019

Greta Thunberg

Co si myslím o téhleté osobě? Že byla zneužita k úkolu, protlačit nepopulární, omezující a okrádačské zákony, a to pěkně globálně. Zatím moc neškodí, spíš dělá dojem na své ovečky a iluminuje jim cestičku, jako novodobý mesiáš. Ale až ji protlačí do politiky, (a oni ji tam protlačí), to bude taková strana zákazů, zdaňování, zavírání lidí a omezování svobod, (vše samozřejmě ve jménu bohulibých úmyslů), že komunisti v padesátých letech by jí mohli jen tiše závidět její moc. Pak teprve se jí začněte bát. Je zajímavé, jak je vzorně liberální. Onehdy se veřejně přihlásila ke hnutí antifa. To je násilnické a výtržnické "hnutí," které se vyžívá ve fyzickém napadání kohokoli, kdo s nimi nesouhlasí, nebo aspoň poškozují jejich majetek. Nebo aspoň terorizují lidi, kteří se opovážili jim naznačit, že s jejich praktikami u nich nejsou vítáni a že nebudou hrát jejich hru. Takový Landa by mohl vyprávět. Teoreticky tihle magoři nemají už přes 70 let žádného nepřítele. Ale nebyla by škoda nechat ležet ladem takový nenávistný potenciál? Přece, o tom kdo je fašoun, můžeme rozhodovat MY! A za fašouna označíme každého, kdo s těmi blázny v čemkoli nesouhlasí. Když oni jsou antifa, tak ti druzí přece musí být zákonitě FA, ne? A nějak si nevšimli, že oni sami jsou nejhorší fašouni široko daleko. Nejdeš těm zmrdům na ruku? FAŠOUN! NA NĚJ! Dokonalý nástroj na zastrašování posledních pár lidí s rozumem a odvahou. Je nějaký rozdíl mezi padesátými lety a dneškem? Jeden přece. Komunisti se blbci museli o lidi starat, i když více méně proti jejich vůli. Novodobí komunisti se už o nic nestarají. Jen vysávají z lidí prachy, vydávají nové a nové zákony, které lidi tvrdě zaplatí vlastními penězi a zastrašují. A to, kde lidi na jejich šílené sociálně-ekologické konstrukty vezmou peníze, novodobé vládce vůbec nezajímá. My si něco vymyslíme, vy to zaplatíte. Komunizmus dotažený k dokonalosti. Je pro mě nepochopitelné, co všechno jim projde. Třeba placení policejní provokatéři na "fašistických" (rozuměj jakýchkoli státem neschválených) demostracích? Bez problémů. Proflákne se to? Budem dělat jakože nic a projde nám to. A skutečně prošlo. Držet lidi měsíce ve vězení na politickou objednávku, za vylepování jakýchsi samolepek, přitom "nestranná" soudkyně jim chodí vyhrožovat? Normálka! Zavírat lidi do vězení, za názor vyslovený na diskusních fórech? Všimli jste si, že se to poslední dobou děje ve velkém? Na základě chorých zákonů, přišlých sem z EU? V totalitě už žijeme. A jdeme všichni plnou parou do p....e. Gratuluji Greto, přispěla jsi svým dílem k tomuhle velkému svinstvu. Ať už tě komunista Papež chválí jak chce, jsi jen škůdce. Zkuste se zamyslet, jestli je opravdu v pořádku, tuhle Gretu a to co prosazuje, podporovat. A nepodporujte to. Právě naopak, odporujte tomu ze všech sil, jestli se nechcete jednou vzbudit v Orwellovské realitě. Už do ní není daleko.
Greta Thurnberg


28.06.2019

The Wheel of Time Game.

Mám rád hry, na které standartní dav hráčů většinou kašle (ke své škodě). Pokud bych měl označit svou vůbec nejoblíbenější hru, byla by to The Wheel of Time. Fantasy 3D akce z pohledu první osoby, vydaná v roce 1999 studiem Legend, postavená na engine Unreal 1, založená na novelách Roberta Jordana.
the wheel of time

Na hru jsem vydal i vlastní češtinu, i když chybky by se v ní našly. Je tam třeba scéna, kterou jsem špatně pochopil. Hound vede Elainu ve Shadar Logoth do podzemní komnaty, která je plná zlata. A říká, "Jen se podívej, je tu víc zlata, než si umíš představit. Víc, než jsi kdy snila. Co může nabídnout Ishamael, v porovnání s tímhle?" A tím (asi) myslí, že je lepší sloužit Prokletému městu, než bývalému pánu. No a vzhledem k tomu, že jsem scéně nerozuměl, předpokládal jsem, že Hound stále slouží Dark One, zlato má od něho a zkouší Elainu uplatit. Tak jsem to "přeložil" blbě. "Kdo může nabídnout víc, než nabízí Ishamael?" Dodneška mám v paměti, že to musím opravit, někdy, až bude čas. Kdysi jsem byl na nějakém fóru, kde se kdosi rozčiloval nad nekvalitou češtin do her. On prý umí dobře anglicky a nechápe, jak někdo může špatně přeložit anglický text. Tak pokusně dostal jednu větu z Baldur's Gate 2, aby ji zkusil přeložit. A zjistil, že je v háji. Věděl, že větu říká Imoen hlavní postavě, ale nevěděl v jakém smyslu to říká a jaké situace se to týká. Vznikla z toho několikadenní diskuse, co vlastně má ta věta znamenat a co se tím myslí. A teď si představte, že takových vět máte v překladu třeba několik tisíc. Hrajte si s každou týden a nedokončíte to nikdy. Ale zpět k tématu. Hru The Wheel of Time jsem kdysi získal ze Score 99, takže ji mám legálně. Ale má ochranu proti kopírování SafeDisc, takže pokud nechci aby mi hučelo CD v mechanice, musím ji stejně cracknout. Hra má malou, ale věrnou základnu fanoušků, mezi které se počítám. Poskytnu tedy pár informací jak ji hrát a jak ji spustit na soudobých počítačích.

Kde hru získat?

Obávám se, že se u nás nikde neprodává. Nelze ji získat ani na Steamu, ani na GOG. Hra je tím pádem abandoware a nemám problém poskytnout odkaz ke stažení.

Po stažení a rozbalení získáme dva image disků a složku s crackem. Stáhneme si skvělý freeware program Virtual CloneDrive, který nám vytvoří virtuální mechaniku. Narozdíl od jiných podobných programů, to udělá rychle, bez restartů a otravných reklam. Po instalaci vpravo dole na liště přibyde ikonka programu, klikneme na ni pravým a dáme "Mount" (připojit). Vybereme první soubor Cd1.iso a tím jsme vložili virtuální CD do mechaniky.
the_wheel_of_time_game

Z virtuální mechaniky se dá hra spustit, nebo otevřít jako normální CD a kliknout na autoplay.exe, nebo rovnou setup.exe.
the_wheel_of_time_game

Nainstalujeme hru z prvního CD. Přehrávač Quicktime 4 sloužící k přehrávání herních videí, doporučuji neinstalovat, poradíme si jinak. Vložíme druhé virtuální CD, klikneme zase na autoplay.exe, nebo rovnou setup.exe a nainstalujeme z něj i hudbu, videa a další věci. Aby se ušetřilo místo, spouštěly se tyhle věci dříve přímo z CD. Instalace na disk PC byla volitelná. Dneska je to ovšem jedno, když celá hra, má dohromady asi jako jedno větší video na youtube. Překopírujeme crack do podadresáře system a smažeme nebo přepíšeme originál s ochranou.
the_wheel_of_time_game

Teď pozor, důležité. Aby hra fungovala i na nových počítačích, Musí se udělat tři věci. 1. nastavit režim kompatibility, 2. zrušit precaching, 3. poléčit videa. Jdeme do adresáře kam se hra instalovala, obvykle C:\WheelOfTime, podsložka System, soubor WoT.exe (ano, ten samý, který jsme cracknuli), klikneme na něj pravým, Kompatibilita, Tento program spustit v režimu kompatibility s Windows 95, až Windows 8. Je to celkem jedno, ale pozor, už ne s Windows 8.1, to by nefungovalo.
the_wheel_of_time_game

Spustíme hru, objeví se známé okénko Unreal engine, kde si nastavíme, že chceme používat DirectX.
the_wheel_of_time_game

Dá se to vyvolat i uměle ze Start menu, Programy, The Wheel of Time, Change Video Mode.
the_wheel_of_time_game

Po spuštění se ocitneme v menu, kde najdeme položku Hardware.
the_wheel_of_time_game

Najedeme na Advanced Options a stiskneme Enter. Hra se minimalizuje a objeví se nové okénko s nastaveními.
the_wheel_of_time_game

Rozklikneme Rendering (úplně dole), Direct3D support, Use Precache nastavíme na false.
the_wheel_of_time_game

Aby nám fungovalo originální video, musí se bezpodmínečně stáhnout soubor Wheel of Time - Quicktime 4 Fix. Dobré je, že funguje, aniž by bylo potřeba instalovat originální Quick Time 4 z herního CD. Je to v podstatě přejmenovaný DDraw Wrapper, z Linuxového programu Wine, plus poléčený QT4 přehrávač. Soubor se rozbalí a jeho obsah se překopíruje do podadresáře hry System. Vyzkoušel jsem a originální anglická videa bez problémů hrají.
the_wheel_of_time_game

Herní videa s českými titulky, z mé češtiny vydané v roce 2013, v novějších verzích Windows od verze 8.1 nefungují. Podívám se, co by se s tím dalo dělat. Škoda, dal jsem si s tím celkem práci. Nic proti Mrazíkovým češtinám, udělal kus poctivé práce na jiných hrách, ale u The Wheel of Time prostě pohořel. Hra má těžké fantasy texty, náročné na pochopení. Dokud si člověk nepřečte aspoň pár knih The Wheel of Time, nerozumí fungování světa. A s testováním si moc práce taky nedal. Moje čeština obsahuje i prověřený kodek na přehrávání herních videí s mými titulky. V Mrazíkově češtině videa přeložená vůbec nejsou. Pokud by někdo videa, která spojují jednotlivé mise nechtěl, nevadí. Hra bude fungovat i bez nich, prostě se skočí rovnou z jedné mise do druhé. Originální herní videa se do hry dají kdykoli vrátit, pokud počeštěná nebudou fungovat. Jsou na CD2, v adresáři Movies.
the_wheel_of_time_game

Protože v novějších systémech počínaje Windows 8.1, moje počeštěná videa ve hře prostě nehrají a patch na videa funguje jen na původní original videa, nemám jinou možnost, než ZNOVU PŘEKÓDOVAT POČEŠTĚNÁ VIDEA DO PŮVODNÍHO FORMÁTU. Zhorší se tím kvalita, videa budou datově mnohem větší a titulky budou mít grafické chyby. Kvůli tomu jsem toto řešení původně nepoužil. Ale nedá se nic dělat. Novou verzi češtiny vydám, až budu mít jistotu, že to bude fungovat.
the_wheel_of_time_game

Teď už to bude fungovat i na moderních systémech. Pokud vám vadí, že hra je hodně tmavá, stáhněte si předělaný ddraw wrapper Compat a dll soubor umístěte do podadresáře system. S videi bohužel stále nepomůže, ale hra je pak podstatně světlejší. Hra je ve verzi 300.250 Je i patch, který hru povýší na 300.333, ale mě nešel instalovat. Pokud někdo mermo mocí chce, dá se z torrentů stáhnout několik repacků verze 333.150, jako jeden instalátor. Hra nemá problém ani s 16:9 a velkým rozlišením. V první misi máme jen základní Ter'angreal - air pulse s krátkým dosahem. Hodí se spíš na rozbíjení beden. Ale na prvních pár trolloků zatím musí stačit, než najdeme silnější. A nestyďte se hrát na nejlehčí obtížnost! Pokud hru hrajete poprvé, budete mít co dělat, abyste zvládli aspoň easy. Až odpluje loď co nás sem vysadila, odklikneme F3, pobijeme co se dá a vejdeme do Shadar Logoth. Rychlé uložení je na klávese F5, rychlonačtení F6. Ať se daří.


06.06.2019

Hmyzí práva.

Byl jsem na zřícenině hradu Cimburk u Moravské Třebové. Jak tak rejdím v husté trávě a hledám zbytky zřícených zdí, zatáhlo se a začalo mi pršet na záda. Tak jsem si sednul do portálu, že to přečkám. A koukám, po tričku mi leze nějaký maličký pavouček. Klíště. Fouknu, klíště se drží. Smetu ho rukou, klíště se drží jako klíště. "Hele", říkám mu přátelsky. "Mám tě prokouknutýho kamaráde. Vím o co ti jde. To ti nemůže vyjít, tvoje mimikry jsou ti na bílém tričku nanic." Klíště mlčí. Tak jsem ho zabil. A následně jsem chvíli přemýšlel, jak jednoduché by bylo udělat z klíštěte oběť a ze mě lumpa. Musel by se na to zřídit nějaký spolek, třeba klíšťatofilní antifa, spolek proti fetišizaci krevního majetku a proti antiklíštěcímu rasizmu. A chtělo by to nějaká hesla. Třeba:

"Sát lidem krev je základní hmyzí právo! Smrt klíštěte je vražda! Jen 5% klíšťat jsou radikálové roznášející nemoci - nemůžete je všechny házet do jednoho pytle! Podle vědeckých výzkumů je 10x vyšší pravděpodobnost, že vás napadne člověk, než klíště! Klíšťata působí pozitivně na organizmus, jsou to ideální domácí mazlíčci! Každý moderní člověk, který chce být světový, in a cool, je přítelem a podporovatelem klíšťat. Klíště vypije jen nepatrné množství krve, mnohem víc krve člověk ztratí při běžném říznutí! Adoptujte chudá klíšťata z Afriky, vystavená v jejich zemích nepochopení a šikaně! Je naší morální povinností, postarat se o hladová klíšťata! Nepodléhejte kremlofilním komunistickým pomluvám, že klíšťata prý nejsou až tak moc blahodárná! Takovým dezinformacím věří jen hlupáci a frustráti! Ověřujte si informace z nezávislých proklíšťatofilních zdrojů, ať nepodlehnete fake news! Narazíte-li na internetu na antiklíštěcí nenávistníky, oznamte jejich nepřípustné jednání příslušným úřadům! Nezapomeňte přijít na demonstraci za zákaz repelentů! Za radikalizaci klíšťat můžou zlí lidé, kteří jim upírají svou zdravou krev, takže ubohá hladová malá klíšťátka musí pít krev z nakažených zvířat! Budeme-li se ke klíšťatům chovat slušně, budou se oni chovat slušně k nám! Lidští odpírači krve jsou skutečnými viníky radikalizace klíšťat! Ačkoli mohou tu trochu krve snadno postrádat, jsou to takoví sobci, že se s klíšťaty odmítají podělit! S takovými je potřeba rázně zatočit, oznamujte je na policii, protože není třeba tolerance k netoleranci!!!"

Tak se na to musí. Hezky to propagandisticky podchytit. On už se někdo najde, kdo tomu uvěří. Když můžou lidi volit Piráty, tak uvěří už asi všemu. Do legislativy by se pak musely protlačit nové šikovné zákony. Třeba zákon o antiklíštěcí předsudečné nenávisti. Kdo by zabil klíště, šel by sedět. Ten kdo by řekl nebo napsal, že klíšťata jsou škodlivá, dostal by podmínku. Kdo by tvrdil, že klíšťata sají lidem krev proti jejich vůli, byl by obviněn ze stereotypního vzorce chování a byly by mu odebrány děti, protože by je určitě špatně vychoval. Na náměstích by se organizovaly demonstrace za práva klíšťat, na které by studenti od lektorů dostávali studijní volno a ten kdo by nechtěl na demostraci jít, měl by problémy. Jako ve Švédsku, když odmítnete jít do průvodu třeba za klima, seřve vás učitelka na tři doby. Slyšel jsem mimochodem o novém kacířství. Klimatické popírání. A já tedy asi budu ten klimatický popírač, protože jsem si stále nějak nevšiml, že by u nás rostly palmy a ananasy. Ve skutečnosti žijeme v interglaciále, neboli v době meziledové. Jestli nám něco doopravdy hrozí, je to zalednění zeměkoule v průběhu doslova několika let a následně dloooouhá doba ledová. Je obecně známým faktem, že ve středověku u nás bylo podstatně tepleji, až s koncem 15. století přišla malá doba ledová, která stále pomalu odeznívá. Víte co mi ten fanatický "boj za klima" připomíná? Závěr filmu Bílá Paní. "Nový most, nový most! Ale tady žádný most není! Dej už pokoj s tou pravdou a plavej!" Mimochodem, ten zámek ve filmu, je Blatná v Čechách. Rád bych se tam někdy podíval.

Nechci být špatným prorokem, ale Klimatologie má silně našlápnuto stát se náboženskou církví. Věřící má, velekněze má, hokejkové grafy má, kacíře má, ideologii má, už schází jen začít náboženské války za posvátné klima. Teď jsem dokonce něco četl o klimatických jeptiškách, drzých jak vopice. Když my jsme blbí jak děravé troky, vy se musíte podřídit. To je vlastnost všech fanatiků na světě. Snesou názor, jen pokud je v souladu s jejich. A všichni lidé v jejich okolí musí žít jak fanatik poručí, jinak bude zle. Prý se nám hroutí příroda a do dvanácti let všichni chcípnem. Že jsem si toho pořád nějak nevšiml, to je mi divné. Pořád slyším jak je klima v pr...i a nějak nechápu, o co těm vylízaným magorům vlastně jde. AHA! Ulít se ze školy a napařit lidem klimatické daně, aby bylo víc prachů na neziskovky a studenti se měli nechat kde zaměstnat. Že mě to dřív nenapadlo. Win-win system. Mimochodem, neznáte někdo opravdu DOBRÉHO kulturního antropologa, nebo aspoň genderového vzdělance? Potřebuju vyměnit žárovku a je to vysoko, nemá mi kdo udělat kozu.

Myslím, že jen extrémně naivní člověk by si mohl myslet, že je to přirozené a studenti do toho šli z čisté lásky ke klimatu. Je to samozřejmě organizované a placené. Ačkoli učitelské prostitutky to asi z větší části dělají dobrovolně. Ale mají to zatím zorganizované špatně. Měli by si vzít příklad z komunistů. Jako když se šlo demonstrovat na prvního mája. Šlo se do školního skladu, vyfasovala se mávátka, největší sígři dostali transparenty, aby nemohli utéct a šlo se demonstrovat za jednotu strany a lidu. Pak se hodinu stálo před tribunou, na které někdo řečnil o budovatelských úspěších Evropské Jůnie - vlastně promiňte, Sovětského Svazu, ale protože repráky za moc nestály, slyšely nejvýš první tři řady, ne že by ty blbosti vážně někdo poslouchal. Vím o případu, kdy jistý člověk nechtěl jít do průvodu se školou, ale chtěl jít s obcí, protože za krojované se dávalo 50kč. Zakázali mu to, ale 50kč je 50kč, takže šel s obcí. Byl v tom samém průvodu, ale jinde, než mu bylo vyhrazeno. Řešilo se to na místech nejvyšších a dostal ředitelskou důtku. Tak daleko zatím nejsme, ale co není, může být. Dneska Zemánek, zítra Zeman.


08.04.2019

Piráti už se za nás perou.

Viz zdroj. SAMOZŘEJMĚ, každý kdo s nimi nesouhlasí, je automaticky fašista. Protože oni mají patent na nefašounství, i s certifikátem EU. Jak někdo může být tak nebetyčně tupý a volit taková hovada. To nikdy nepochopím. Na to asi člověk musí mít přeprogramovaný mozek. Jen vidím toho údajného člověka Bartoše a dělá se mi lidsky zle, jako "našemu" ministru vnitra z útoku na mešity. Nějaký útok na mešity na druhém konci světa, je mi upřímně řečeno celkem ukradený. Ale kreatury jako Bartoš nám vládnou!!! TO je skutečná tragédie. Mimochodem, včera jsem poprvé v životě potkal zahalenou muslimku v šátku a to opravdu nebydlím v Praze. Migranti u nás podle lepšolidí nejsou, takže se mi to muselo jen zdát. Jak moc musí být člověk zfanatizovaný, aby věřil takovým "pirátům?" Věřili byste, že ještě před pár lety, se mi tihle lidi zdáli celkem sympatičtí? Dneska, když mi nějaký náctiletý hrdě řekne, že volí piráty, řeknu si v duchu, "chudák, snad z toho vyroste". Kdyby stále někdo nevěděl, za co že se piráti s jejich Bartošem tak "hrdinsky" rvali. Nechtěli, aby se někdo u nás dozvěděl tohle. Celkem se divím odvaze expresu, že zveřejnil věc, za zveřejnění které, se ve "svobodné" Británii zavírá do vězení. Inu, pokud někdo pravdu považuje za fašounství a zatajení těžkých kriminálních zločinů migrantů (ve spolupráci s multi-kulti policií), považuje za "normální" nefašounství, pak už nevím. Ti lidi (dá-li se jim tak říkat), jsou nejspíš nějak speciálně přeprogramovaní, aby jim nevadila lež a a nadšeně přijmuli vlastní zkázu a ještě tomu zatleskali. Co k tomu říct. Jak moc musí být člověk morálně vadný, aby soudil lidi podle barvy kůže. Ty jsi černý, klidně si znásilňuj. Ty jsi bílý a nelíbí se ti, že ti někdo znásilňuje ženské? FAŠOUN!!!! DO VĚZENÍ S NÍM!!!! Do smrti nepochopím tuhle logiku. Buď jsem se zbláznil já, nebo je vadný Bartoš. Jedno z toho bude pravda.

piráti už se za nás perou


17.03.2019

Tak nám vystříleli mešitu, paní Müllerová.

Nemůžu vyjádřit svůj názor na tuto událost, protože by mě zavřeli na 15 let.. Cituji "našeho" státního úředníka, opravdu to stojí za to.

Policejní prezident Jan Švejdar zdůraznil, že policie nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem, extremismem nebo podněcování nenávisti. „Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat. Zmíněným aktivitám věnujeme zvýšenou pozornost a každý zjištěný skutek bude důsledně prošetřen,“
Zdroj:

Chtěl někdo lepší důkaz o totalitním režimu, který nám vládne? Tady je. Máte snad nějaký názor? Je tento názor v nesouladu s oficiální islamofilní proimigrantskou doktrínou, kterou nám za generaci už stačili vstříknout, jako smrtící injekci odsouzenci? Šup s vámi před soud. Nelíbí se vám, že nám sem nutí migranty? "Pokuta! Vězení! Svině bílý, rasistický hnusný!" Tresty za schvalování atentátu na následníka trůnu rakouského, či na zastupujícího říškého protektora, už tu byly. Ale tresty za schvalování atentátu na musulmany, to tu ještě nebylo. Pokrok nezastavíš.

Mě zaujala na té střelbě v mešitě jiná věc. Co vlastně dělaly na Novém Zélandu dvě mešity? Kde se tam vzaly? A kde se vzalo těch několik stovek lidí v nich? Nevím o tom, že by Nový Zéland byl nějakou baštou islámu. Upřímně, nevím o tom nic, ale budu hádat. Místní politici jim tam dovezli migranty ať už se to místním maorům a bílým křesťanům líbilo, nebo ne. A, světe div se, začaly problémy. Kdo by to byl čekal, že? Multikulturalizmus (hnusné slovo) napřed zbytečně a uměle vytvoří problém tam, kde předtím žádný nebyl a pak ho "řeší." A řeší a řeší, ale nikdy nevyřeší. Ono, když se v tom odkazu ministr vnitra jmenuje Savid Javid a starosta Londýna se jmenuje Sadiq Khan, tak problém opravdu nemá řešení. O tom žádná.

Co se týká "českého" ministra vnitra, který napsal, že je mu "lidsky zle z odporného útoku - až sem vede šíření strachu a nenávisti." Mohl bych vidět stejný jeho výrok, který by se týkal odsouzení muslimských útoků na křesťany? A že těch útoků poslední dobou není málo. O většině se ani nepíše, protože by novináři nepsali o ničem jiném. 800 lidí povražděných muslimy na jednom náměstí, to není málo. Měl zapotřebí vyjadřovat se k takovým věcem? Já jsem nic nenašel, ale je možné, že se mýlím a jen jsem špatně hledal. Když tedy například v Egyptě Muslimské Bratrstvo (či jak se to jmenovalo), zabíjelo křesťanské Kopty na demonstracích pomocí tanků, napsal o tom odsuzující prohlášení? Nevím, třeba se spravedlivě rozhořčil a napsal odsuzující článek, že je mu "lidsky zle z odporného muslimského útoku na křesťany - až sem vede proislámská propaganda." Nebo se jeho lítost týká jen muslimů? Mimochodem, když pak v Egyptě Muslimské Bratrstvo konečně svrhli, vyjádřil prezident USA Obama "znepokojení" nad osudem "demokracie" v Egyptě. USA se mohly přetrhnout, když odsuzovaly zabíjení čínských demonstrantů na náměstí Nebeského Klidu, ale zabíjení křesťanů v Egyptě schvalovaly a podporovaly. Přijde to divné jen mě?

Upřímně, od našich politiků nic dobrého nečekám, ale třeba příjemně překvapí. Třeba je to odsouzení útoku jen nutnou úlitbou novodobým vládcům a ve skutečnosti si uvědomují co se děje a myslí si něco jiného. Totalitní doublethink není v dnešním světě výjimka, ale spíš pravidlo. A u nás brzo bude taky. Viz případ, kdy soukromá podnikatelka upřímně řekla romské uchazečce o práci, že se jí romové jako pracovníci neosvědčili a proto je do práce nepřijímá. Protože ji napráskali, dostala likvidační pokutu za upřímnost. Kdyby zalhala, nic by se jí nestalo. Ale řekla bohužel pravdu. Nějaký soc-dem politik to obhajoval, že prý došlo k diskriminaci, proto musí nést následky. Když si vzpomenu, že jsem tuhle stranu kdysi jednou i volil, dělá se mi lidsky zle. Až sem mě dovedlo moje volební zoufalství (i to je mi pěkná floskule, to budu používat, díky pane ministře). Člověk pořád čeká, odkud se vynoří novodobý Jan Hus, který se neohroženě postaví za svůj národ a pravdu. A ono nic, jen zrádci a zbabělci. A ti, kteří by chtěli něco dělat, jsou ukřičení "lepšolidmi," zničení žalobami "neziskovek," podle zákonů, které nám vnutila EU podle Lisabonské "smlouvy." Mají nás na lopatě, jen nás šoupnout do pece. Za potlesku lidí, kteří nás mají chránit a bránit. Doteď si pamatuju na Rychetského, který vydal zprávu, že přijetí Lisabonského diktátu, kterým se stáváme součástí novodobého žaláře národů, prý "povede k posílení naší suverenity." Kdo lže, ten i krade. Má tenhle národ vůbec nějakou budoucnost? Nebylo by lepší to vzdát, jako to vzdala spousta čechů v 19. století a prohlásila se radši němci, aby měli klid? Kdo nás sjednotí, abychom se mohli bránit proti novodobému moru? Kdo nás ochrání před "našimi" ministry a policejními řediteli? Kdo zase povolí utažené šrouby? Jak zpívá Dan Landa, "Kde je náš posvátný háj?"

Dan Landa Blaničtí
Co je vlastně poselstvím tohohle článku? Jsem snad rasista a xenofob? Ale kdeže, do rasisty mám daleko. Štve mě, že místo abychom se posouvali dál, řešili naše "malé" civilní problémy a dělali svět lepším a bezpečnějším místem k životu, děje se pravý opak. Nezávidím muslimům jejich mešity. Pokud se chtějí mermo mocí rvát mezi sebou jako psi kvůli tomu, jestli má vládnout Mohamedův potomek, nebo radši rádci, je to jejich věc. Pokud mají potřebu pohřbívat své neposlušné dcery zaživa, obřezávat jim přirození žiletkou, zotročovat je, prodávat je jako dětské nevěsty, nebo je topit v domácím swimming-poolu jako slepá koťata, nic s tím neudělám. Ale nechci tyhle nekompatibilní existence jako své sousedy. Prostě nechci, respektujte to prosím. Ti co nám vládnou, cíleně mění svět na jednu velkou islámskou džamhůríju. Cíleně uvrhávají svět do chaosu a násilí. A v tomhle boji jsme my těmi, kdo mají trpět. My jsme ti, kteří se mají podřídit. My jsme ti, kteří se mají vařit v tavícím kotli národů, jako vařené žáby. Každým rokem roste nebezpečí islámu, které nás posouvá blíž a blíž zpátky ke středověku. Islámský stát rozdával zajaté křesťanky jako otrokyně svým "bojovníkům." Pokud budou do Evropy lifrovat araby a černochy tímhle tempem, jak dlouho bude trvat, než budou jako otroky prodávat nás? Jednu generaci? Dvě? Jdeme pozpátku, jako raci do vody. Co je konečným cílem světových elit, přesně netuším. Ale co se kolem nás děje, už prostě není možné vysvětlit jen hloupostí a neschopností těch lidí. Tohle je záměr. Plán jako z Pekla, prosazovaný všemi prostředky. Vůli národů už dávno neposlouchají a sledují svoje vlastní "parametry." Silně mi to připomíná komiksový seriál "Návrat z Ráje", který kdysi dávno vycházel v časopise ABC. Umělá inteligence řídící planetu se měla starat o blaho lidí, ale po čase je začala nahrazovat umělými, protože usoudila, že mají "lepší parametry." Každý takový útok jako v té mešitě, dává novodobým stalinům další možnosti, jak utáhnout šrouby. Zesílit cenzuru, zastrašit víc lidí. Po dobrém s nimi nikdo nic nesvede, po zlém taky ne. Protože oni mají ideu, moc, i peníze. A prosadí tu ideu u nás, i kdyby nás měli všechny pozavírat. Bezvýchodná situace.
A ještě maličkost. Ani za komunistů se lidi nebáli mluvit, jako se bojí teď. Kohokoli z nás můžou vytáhnout z davu a "zakleknout" na něj. Pokutovat, zavřít, zničit dotyčnému život. Když píšu tento článek, bojím se. Žijeme v nové totalitě a šrouby se stále utahují. Bude hůř.


08.03.2019

Lepšolidi.

Poslední dobou si všímám čím dál častěji, že mladší lidé, sotva vyšlí ze škol, mají velmi zvláštní názory, jakoby vykradené z učebnic multi-kulti "výchovy." Přijdou mi jako naprogramovaní roboti. Všichni svorně nenávidí Zemana, milují seriál Most!, volí samozřejmě piráty nebo TOP09 a jejich nejoblíbenější rčení je, "Ty jsi blbý, jak volič SPD." A na všechno mají tihle novodobí svazáci odpověď. NA VŠECHNO. Ničím je nedokážete přesvědčit, že se mýlí. Oni mají tu "lepší" pravdu. Migranti? "Chá chá, ale že jich tu je. Děláš z komára velblouda a přitom tu žádní nejsou. A i kdyby byli, je nutné se k nim chovat slušně. Pak se oni budou chovat slušně k nám. A vůbec, všechno je to jen proruská propaganda, které podle vědeckých výzkumů podléhají jen hlupáci a frustráti. Všechno to jsou dávno vyvrácené fámy a kremelské pomluvy, musíš si věci ověřovat z nezávislých zdrojů, jako my. A že migranti sem tam někoho znásilní nebo zabijí? To je jen pár jednotlivců. Bílí tohle podle tebe nikdy nedělají?"

Uff, někdy se vážně divím, jak někdo může být tak NEUVĚŘITELNĚ, NESKUTEČNĚ, KOLOSÁLNĚ slepý, hluchý a neprůchodný ke všemu, co se politicky nehodí do krámu. Ukážu vám názorně, proč se musí zavádět "boj proti vylhaným zprávám," tedy cenzura. A proč se pár posledních statečných musí zavírat do vězení, aby "nezlobili." Upozorňuji, že to není pro slabší povahy, a už vůbec ne pro děti.

Migranti se snaží o uplatnění v gastrobyznysu.
Migranti zkoušejí odolnost materiálu. Mimochodem, z mnoha blogů jsou články o tomto tématu už cenzurovány.
Imigranti poznávají nové technologie
Je třeba respektovat kulturní odlišnosti migrantů
Imigranti mají z policajta opravdu respekt

Takhle by se dalo pokračovat skoro donekonečna, případů jsou už statisíce, o většině se nesmí mluvit. Viz znásilňovací mejdan v Německu, kde policejní úředníci vyhrožovali obětem aby mlčely, jinak budou mít problémy. Anglické znásilňovací gangy, které roky unášely bílá děvčata rovnou z ulic a prodávaly je do bordelů, za vzorné spolupráce místní "policie," která zavírala do vězení "neposlušné" rodiče, kteří si stěžovali. Případ na Slovensku, kdy skupina několika desítek romů ubila k smrti člověka, aby "Všetci v dedine vedeli, kto je tu pánom." Nemusím doufám dodávat, že z celé skupiny vrahů dostali směšné tresty asi dva. Případ člověka, který rozlil na stavbě budoucí mešity prasečí moč, aby tomu zabránil a byl zavřen do vězení natvrdo mezi islamisty, kteří ho mučili a podřezali. Případ od nás, kdy banda romů několikrát za sebou přepadla dívčí skautský tábor. Vedoucí tábora své svěřenkyně pochopitelně bránili a útočníky vyhnali, jednoho nejagresívnějšího chytili a svázali. Následně jim státní úřady dělaly celé roky peklo ze života a neustále na ně podávaly nové a nové žaloby. Proč to dělaly? Kdokoli se postaví mezi černý úd a bílou holku, je nepřítel lepšolidí, odpůrce nového řádu a je třeba ho zdeptat a zničit. Ještě jste neslyšeli o tom, jak feministky vychvalují araby za znásilňování? Viz Žilková a její "mužná síla." Je to opravdu síla. Případy učebnic sexuální výchovy pro skandinávské děti, kde na obrázcích černoch penetruje bílé děvče. Případ, kdy se migranti "nastěhovali" do cizího domu bez dovolení (vloupali se tam) a vyhnali bílé majitele. "Bývalí" majitelé museli platit všechny daně a poplatky za elektřinu a plyn a policie pro ně nehnula prstem, protože migranti jsou přece chránění. Případ, kdy ve Švédsku zavedli zákony, které zakazují JAKÉKOLI výroky proti migrantům, i sebepravdivější. Za to co tu píšu, bych ve Švédsku šel natvrdo sedět do kriminálu. Je jen otázkou času, kdy takové šílené praktiky zavedou i u nás. Silné náběhy už jsou. "Neziskovky" u nás práskají jako divé, nestíhají podávat žaloby na hatespeech. A místní soudy a policie, plné aktivistických zmrdů, jim jdou na ruku. A pokud se ptáte, proč si švédové takové politiky volí, tak jste velmi naivní. Politikem se může stát POUZE takový, který miluje migranty a nesnáší vlastní národ. Kohokoli jiného NEPUSTÍ do politiky, protože je to fašoun a rasista a takoví do politiky nepatří. Jako za komoušů, kdy jste měli na výběr mezi komunistou a komunistou. Volili byste politika, který prohlásí, že vaše zem nepatří vám, ale migrantům? Nikdo normální by takové lidi nevolil. Proto byly svobodné volby ve Švédsku zrušeny, "opozice s koalicí" se jednoduše "dohodly," aby se k moci nedostali "fašouni," volby se "odloží". Četl jsem svého času krásný článek, rozhovor s vývojářem Bioshock Infinity. Zaujalo mě hlavně to, že tento pomatenec prohlásil, že tatarské nájezdy ve 13. století spojené s hromadným znásilňováním, nás geneticky "obohatily." S člověkem, který má takovéto myšlení, se nedá diskutovat. Taková nemoc se dá jen léčit a pokud to vyléčit nejde, izolovat. Odkud se takoví zmrdi berou? Vzdělávací systém, samozřejmě. Systém, který je plně pod kontrolou novodobých "spasitelů" světa, ať už jim říkáte Římský klub, nebo Bildenberg. Zaplatí tisícům lidí vzdělání v nějakém užitečném oboru, jako třeba genderové studie, nebo kulturní antropologie. A pak tyto nepoužitelné lidi zaměstnají ve svých neziskovkách. A znáte to. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Myslíte si, že u nás se taková věc jako v Anglii stát nemůže? Omyl. To jste asi neviděli "slavné" video, zveřejněné svého času na d-fensovi, z demonstrace Dělnické strany (kterou samozřejmě ihned nato zakázali, příliš upozorňovala na zjevnou pravdu, v čem že to žijeme). Členové Dělnické strany, většinou mladí lidi, šli přímo do nejhorší no-go zóny, nějakého romského sídliště na severu Moravy. Romský pasák s bejsbolkou tam vyhrožoval holkám v průvodě, že si na ně počká, že z nich udělá k...y a že pro něj budou šlapat. Za netečného přihlížení policie, která si nedovolila říct násilníkovi ani ň. Rom se následně rozkřiknul na místního policejního šéfa, že proč je tam pouští a naštvaně odkráčel. Policejní šéf poslušně cupital za ním a bojácně se bránil, že on je tam přece nepouští. Jako školáček, který se brání před přísnou učitelkou. Hleděl jsem na to v naprostém úžasu a leccos jsem i pochopil. Třeba případ, kdy jiný romský mafián, přišel někde (snad) v Ostravě do restaurace a protože se mu líbila, zavolal "kluky" a majitele podniku prostě vyhodili. Policie majiteli ODMÍTLA JAKKOLI POMOCT! Majitel přitom dál musel platit provoz restaurace, do které mu bránili vkročit. Jinak by si ho úředníci podali, že neplatí. A mafián si v klidu do "znárodněné" hospody vodil vnoučka na oběd a vůbec ho nezajímala přítomnost kamer televize, která o tom natáčela pořad. Měl z toho legraci a příjemně se usmíval do kamery. Teprve po intervenci televize, když se konečně rozhoupal útvar pro odhalování organizovaného zločinu, teprve policejního šéfa který odmítl pomoct odvolali. Víc o tom nevím. Jiný případ, který jsem kdysi zahlédl v televizi. Už hodně staršího data. Romský gang unesl holku a patřičně "zpracovanou" ji prodal do bordelu. Policie samozřejmě nic nevyšetřila, případ byl odložen. Rodiče pátrali na vlastní pěst a nějakým zázrakem se jim povedlo dceru vypátrat. Policie jim odmítla jakkoli pomoct. Doteď si pamatuju, jak se policista odpovědný za tuto věc rozčiloval před kamerou, že on přece nemůže na základě pouhého udání vejít do soukromého domu, že nemůže porušit zákon. Zvláštní, že v USA to jde. Stačí udání a vlítne tam SWAT tým (neříkám, že se toho nezneužívá, neříkám, že mě samotnému by se taková věc líbila). Nevím jak vy, ale já mám akutní potřebu spravedlnosti. Nenávidím křivdu jako smrt, ať už se děje komukoli. Poslední dobou, když vidím příchod nové totality, když vidím soudy, které soudí podle "nové politiky," když vidím absolutní bezmoc policie, která sice platí na relativně slušné lidi, ale na organizovaný zločin se nechytá. Když vidím nepravedlnosti lepšolidí, nad kterými zůstává rozum stát, když vidím postupné oklešťování svobod lidí, je mi hrozně smutno. Nikoho z nás by asi v roce 1989 nenapadlo, že "pomoc" USA, bude mít takovou cenu. Že naším úkolem bude počkat v čekárně na smrt národů EU, až vychcípáme. Zatímco místní zrádci nám budou pomocí migrace a téměř beztrestnosti místních protežovaných menšin, dělat schválně peklo ze života, aby to urychlili.


Provedeme myšlenkový experiment, jak by vypadalo soužití s migranty v praxi.

Představte si, dejme tomu, že máte malý obchod, který vydělává, ale zase ne přehnaně moc. Platíte daně, posíláte bláboluchtivým úředníkům požadované bláboly a chcete co nejdřív splatit půjčku (v novočeštině hypotéku) a mít klid, abyste se nemuseli bát posílat děti do školy, abyste se nemuseli bát vyjít ven z bytu že vás přepadne gang, abyste mohli jet na výlet bez toho, že vám do cesty vlítne romské děcko a během poskytování první pomoci vás následně zlynčují tmavší spoluobčané. Pak vaše vláda přiveze do země arabské a černošské migranty. Migranti nemají co na práci, potulují se ve skupinkách po ulicích a zkoušejí, co si můžou dovolit. A brzy zjistí, že v podstatě všechno. Soudy a policie sice umí ukázat ostré zuby právě takovým jako jste vy, ale na migranty páky nemají. Tito mentálně nekompatibilní lidé (rozuměj darebáci), se najednou objeví třeba před výlohou vašeho obchodu. A začnou pokřikovat na vaše zákazníky, obtěžovat je, žebrat peníze, osahávat ženy, fyzicky je napadat. Zavoláte tedy naši čackou policii. Ta ihned ukončí měření rychlosti silničních pirátů, aby bylo na výplaty a do půlhodinky přijede. Policajt sepíše protokol, udělá na migranty bububu, zjistí, že migranti si z něj akorát dělají legraci. Usoudí tedy, že udělal pro vlast co bylo v jeho silách a zase odjede. Pořád lepší brát pěkný policajtský plat za nic, než se nechat vyhodit za rasistický útok na migranty a skončit na pracáku, nebo spíš v krimu. A migranti, světe div se, pokračují v činnosti. Toho dne ve vašem obchodě moc velká tržba nebude. Když polici voláte podesáté, odpoví vám, že toho mají moc a nemůžete je obtěžovat s každou maličkostí, vyřešte si to sám. Ale pozor!!! Pokud migrantovi zkřivíte vlásek, dostanete pár let natvrdo za rasově motivovaný útok. Brzy zjistíte, že jste bezmocní. Ti co to zvládnou finančně, se přestěhují do migrací méně postižených oblastí. Ne že by jim to trvale pomohlo - utíkat před migrací je totéž, jako utíkat před pomalejší formou morové rány, ale aspoň dočasné řešení to je. A ti co na místě zůstanou, staří a chudí, ti zažívají peklo (pokud někdo namítne, že romové nejsou migranti, odpovídám, ale jsou, ale jsou). Velmi rychle zjistíte, že jediný způsob jak tomuto peklu a neustálému strachu uniknout, je přidat se k nim. Začít chodit do mešity. Takto se islám šířil, násilím a strachem. Nikdo normální by falešnému proroku Mohamedovi neuvěřil, ale když máte na krku nůž, vidíte věci jinak. Viz nedávný případ, kdy čeští "aktivisté" pověsili Konvičkovu fotku v Anglii na univerzitě známé tím, že z ní vycházejí zapálení muslimové, s dovětkem, že je to nepřítel Alláha. Podtextem zprávy bylo, "běžte a zabijte ho." Nevím o tom, že by někoho z těch kolosálních zmrdů potrestali. Zabíjet odpůrce islámu, se totiž smí. Copak jste neslyšeli o tom, jak se pan Štětina těší na novou Evropu, kde budou veselé muslimky nosit hidžáby? Tak se taky těšte. Máte opravdu na co.
migranti

No a na závěr, něco pro pobavení. Odchyceno namátkou, v džungli diskusních fór. Aneb, sluníčkář diskutuje a šíří hate free (nebo free hate? Už nevím). Kdyby se někdo chtěl přihlásit o autorská práva, milerád autora uvedu.

Bolševická kolaborantská špína Hlava ze sklepa ruské ambasády tady nesmí chybět... :D :D :D :D prase kolaborantské nechutné - odpad české společnosti vrhnutý nějakou bolševickou sviní na hnoji... fuj? lol, tady zase těch kolaborantských bolševických kvičících prasat je... :D ve sklepě ruské ambasády má kolaborantská lůza pohotovost... :D? Už aby tato bolševická ulhaná sebranka vychcípala Jak krásně dokazuješ, že jsi jen prostě dementní nevzdělaná kolaborantská bolševická špína... odpad slušné české společnosti... zalez zpátky do hnoje, ty bezcenné kolaborantské prase, tam patříš Kryploidní kolaborantská lůza tvého typu holt nemá čím přemýšlet.. už abyste vychcípali, TUPÁ bolševická bezmozková špíno...? Ještě že máme ty verzálky, co? Nauč se aspoň základy češtiny, ty nevzdělaná tupá trubko, když chceš někomu nadávat... :D :D :D fakt škoda, že debilita nenadnáší - bys uletěl a o jednoho blba by bylo méně...? Tupý kolaborant vyplodil tolik slov - přičemž ty jeho blitky ani já nečtu... :D :D :D ukázka nevzdělané tupé bolševické lůzy s životem nulové výpovědní hodnoty - prostě odpad...? :D :D :D zalez zpátky do hnoje, ty kolaborantská bolševická lůzo....? Vy máte šuline v Rusku všichni vysokou a přitom jste všichni blbci k pohledání a nekulturní špinavá hovada, rusomrdka, sputnik si strč ty proruskej zmrde do prdele.


17.02.2019

Že nejsou lidi? Cha!

Kdykoli si čtu nějaké nářky ředitelů o tom, jak v podnicích nejsou lidi a jak se jim nechce dělat, protože češi a moravani jsou hold líný jak vši a je potřeba dovézt pracovité ukrajince, čerti mě berou. Když jsem jako úplně poslední manuální zaměstnanec skončil ve firmě, kterou koupili a zavřeli číňani, aby se zbavili konkurence, čekal jsem, že na úřadě práce na mě bude čekat stoh žádostí od nedočkavých podniků, které se o mě budou málem prát, aby mě mohly zaměstnat. Takový dojem jsem získal právě čtením těch nesmyslů a článků v novinách a na netu, jak prý "nejsou lidi" a je prý "strašlivá nouze o zaměstnance" a "kdo chce dělat, ten už práci má" a podobné kolosální peachoviny. Po příchodu na ÚP jsem zjistil, že tam nemají vůbec nic. Ani jedna rozumná nabídka.

Proč je nouze o skladníky.
Jeden podnik teda bere trvale, nebudu uvádět, ale panují tam strašlivé pracovní podmínky, těžká šikana a nikdo tam nevydrží. Ani úp si netroufal mě tam poslat. Kamarád se tam ucházel o práci skladníka, zúčastnil se konkurzu ve kterém bylo 200 uchazečů a skončil druhý. Druhý den mu volali, že ho teda berou, protože ten co to vyhrál,- jen co se dozvěděl co po něm chtějí, otočil se na patě a odešel. Ten můj kamarád tam vydržel 1 den, slovy JEDEN den. Od první chvíle po něm něm bez jakéhokoli delšího zaškolení chtěli, aby hned všechno věděl, uměl a v ideálním případě aby se přes noc naučil německy. K tomu směšný plat a za tři chyby automaticky bez milosti vyhazov, plus další šikanózní podmínky, jako třeba podepsání hmotné zodpovědnosti za sklad, kde nesměl, opakuji, nesměl udělat inventuru (o tomto se ještě zmíním). Samozřejmě to odmítl, odešel a dobře udělal. Jiný případ ze stejné firmy. Přijali tam jiného skladníka. Ten si po velkých obstrukcích vynutil, že než podepíše hmotnou zodpovědnost, udělá ve svěřeném skladu inventuru. Po velkých problémech a těžkém dusnu ze strany vedení mu to milostivě dovolili. Samozřejmě že tam bylo nemalé manko, které by po podepsání platil ze svého. Onen vedoucí pracovník, takto dobrý známý majitelů podniku, který si do skladu chodil jako do svého a bral si z firemního co potřeboval, tím pádem ztratil možnost krást a to se mu nelíbilo. A tak využil toho že měl klíče, jednoduše se tam vloupal, ukradl nějaké cenné věci a hodil vinu na onoho známého. Ten chtěl volat policajty, chtěl záznamy z kamer, vyšetřování. Nebylo mu to vedením dovoleno a byl na hodinu propuštěn pro ztrátu důvěry. Navíc po něm chtěli, aby zaplatil vzniklou "škodu." Jenže, ten co to sebral ty věci zase potají vrátil, prohlásil, že skladník tam měl jen "bordel" a tím byla věc vyřešená. Nebylo tak těžké si domyslet kdo to udělal, počet lidí co měli klíče od onoho skladu byl silně omezený a navíc ho při té krádeži i následném vracení někteří zaměstnanci viděli. Jenže je tam takový šikan a majitelé podniku jsou, jak to říct, tak hnusní, zlí a informačně neprůchodní, že si nikdo nedovolil říct jediné slovo, jako za totality. Karel Čapek za první republiky kdysi napsal něco o tom, že nevěří, že kapitalisté jsou zlí, že to je jen pomluva komunistů. To asi nikdy nepracoval v soukromém podniku, to by něco zažil.

Věř, ale komu věříš, měř.
Onen kamarád, který se ucházel o místo skladníka v onom nejmenovaném podniku a vydržel tam jeden den, už měl s hmotnou zodpovědností své smutné zkušenosti. Pracoval dlouhá léta v podniku, kde byl velmi spokojený. Pak se ovšem majitel rozhodl, že podnik zefektivní pomocí dvou managerů, kteří si v podniku snad koupili podíl. Volali si zaměstance jednoho po druhém a tlačili na ně, aby podepsali hmotnou zodpovědnost za sklad, od kterého zaměstnanci neměli ani klíče. Zpočátku to zkoušeli po dobrém. "Já nevím o co ti de, známe se tak dlouho, přece o nic nejde, děláš z toho vědu jakoby se bořil svět, to je přece úplně standartní postup, všude v podnikách to tak mají, ty ke mě nemáš důvěru, nebo co? Tak to podepíšeš a když tam bude problém, tak to zaplatím, ne? Kvůli těm pár šupům tu děláš takové scény, nevím čeho se bojíš, atd atd." Kdo to odmítl podepsat, toho po chvíli marného přesvědčování popadla ochranka a násilím ho vyhodila z podniku. Nesměl si vzít ani své osobní věci, které jim poslali později. Nebyl jsem u toho, ale údajně to podepsala jedna paní (jedna paní povídala), která se později nervově zhroutila, když tam "nečekaně" našli cca 400 tis manko a chtěli to samozřejmě po ní. Ten konec bez záruky, jak jsem koupil, tak prodávám. Jiný příklad. Podnik nabral hromadu lidí na sezónní práci, s tím, že si nás trvale nechají DVA, kteří budou mít nejvíce přesčasů. Já jsem na to kašlal, po práci jsem chodil ještě na brigádu, neměl jsem čas. Ale jistý pracovník to vzal vážně, práci nutně potřeboval. A tak jel každý den dvanáctky, soboty, neděle, aby měl těch přesčasů nejvíc ze všech. Po měsíci přišlo od vedení jiné rozhodnutí. Přijati budou ti, kteří jsou ženatí. Netuším proč, prostě to tak rozhodli. Kolega ovšem ženatý nebyl. Když mu předávali výpověď, měl rudé skvrny v obličeji. Jiný příklad, řidič. Když nastupoval do práce, kladli mu na srdce, že nemá nechávat na place poškozené kontejnery. Jel štaci, viděl poškozený kontejner, který tam jeho kolegové nechávali stát. (Z dobrých důvodů, jak později zjistil.) I vzal ho opravit do dílen. A druhý a třetí. Zavolal si ho šéf, seřval ho, "NIKDO TU NEROZBÍJÍ KONTEJNERY, JENOM TY!" A přišel o práci. Běda přeběda zaměstnanci, který vezme kecy vedení vážně. Viděl jsem nějaké video, které natočili zaměstnanci na nějakém firemním mítingu. Kinder manager tam vykládal několika stovkám lidí, že zaměstnanci mají všude "mrdník." To je tak pitomé a nedůstojné. Pokud chce manager mít pořádek, má poručit a poslat zaměstnance, aby to uklidili. Jaký smysl má vykládat dospělým lidem, že mají v podniku který spravuje, "mrdník?" Jak je to pozitivně motivuje?

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.
Jiný příklad. Pracoval jsem v podniku, kde majitel byl extrémně ostrý manager, drsný jako šmirglpapír, ale bohužel příliš tlačil na pilu a neustále vymýšlel různé podrazy, aby lidi donutil k vyšším výkonům a zefektivnil výrobu. Šel na to celkem chytře, našel si na pracovišti člověka (shodou okolností jsem toho pána silně nesnášel), který se upsal, že mu bude donášet. Navíc do podniku inkognito poslal pracovat vlastního syna, aby měl informace ze dvou stran. Jednu výrobní operaci tam dělal můj kdysi velmi dobrý kamarád (než nás osud rozdělil a přestali jsme se vídat). Ten kamarád byl velmi šikovný a práci dělal dlouho, takže to měl jak se říká v malíku. Ale ten, co si ho šéf najal jako osobního špióna, ho neměl rád, takže na něj donášel to nejhorší co mohl, že se fláká, pořád klábosí s kolegy a podobně. Šéf si zavolal toho mého šikovného kamaráda a řekl mu: "hele, ty tu děláš 50 ks denně, ale když dokážeš udělat 55 a budeš to dělat celý měsíc, tak ti na výplatu přidám x peněz. To je fér nabídka, bereš?" Kolega řekl že to zkusí a protože byl opravdu šikovný a jel jak šroubek, dokázal celý měsíc dělat 55ks denně. Když ale dostal výplatní pásek, velmi se podivil, protože neměl víc, ale MÍŇ než obvykle. Šel tedy za šéfem, zeptat se co se děje, ten na něj hned začal křičet, že ho celé ty roky okrádal a flákal se, když dokáže dělat 55, tak dokáže i 60, takže mu zvýšil normu na 60 (nic mu předem neřekl) a protože normu nesplnil, má méně. A jestli se mu to nelíbí, ať táhne. Pohádali se jako psi a šéf v rozčilení vytáhl pověstné červené desky, kde měl na každého napsáno dopodrobna, co dělal celý den. Stačilo si odskočit na záchod, nebo se zastavit na PRACOVNÍ hovor s kolegou = PROSTOJ a šup, měli jste záznam v červených deskách. Šéf navíc, jak byl vzteklý, nechtěně prozradil kdo mu donáší, což od něho nebylo pěkné, prozrazovat svého agenta. Kamarád tedy po určité době, když na něj šéf udělal sérii dalších podobných podrazů, skutečně odešel, přesněji řečeno byl odejit. Dostal vyhazov pro hrubé porušení pracovní kázně, ale když viděl na poště obálku s pruhem, docvaklo mu o co jde, odmítl si ji převzít a dal okamžitou výpověď. Na což měl právo, nebudu to rozvádět do podrobností.

Zkušený pracovník pro manažera nemá cenu.
Potíž byla v tom, že NEBYLO TAKOVÉHO BOHA, KTERÝ BY PO NĚM DOKÁZAL ZOPAKOVAT JEHO VÝKONY! Šéf zkoušel všechno možné, posílal tam nejzkušenější lidi, zkoušel nové lidi z pracáku, pořád si myslel, že tu výrobu sabotujem. Když tam poslal mě, stál u mě celý den a hlídal jak to dělám. Takže jsem mu to ukazoval, vysvětloval mu proč to není taková sranda vyrobit, měl to i s odborným komentářem. Později mě tahle šéfova inspekce zachránila od příšerného průšvihu, který se naše milá paní inženýrka pokusila hodit na mě a kterému jsem se snažil ze všech sil zabránit, bohužel marně. Byla to jedna z dvou pracovních příhod, kdy jsem skoro brečel. Snažíte se zabránit obřímu průšvihu, který může firmu položit a mistrová vám místo pomoci a spolupráce, hází klacky pod nohy. A když k průšvihu skutečně dojde, ze všech sil se to zkouší hodit na vás, ačkoli velmi dobře ví, že to byl její problém. Radši na to ani nevzpomínat. No prostě, onen odejitý kamarád byl pryč a ti co přišli po něm, nebyli schopní dělat víc, než cca 35 kusů denně. Musel se s tím smířit, jednoduše nenašel náhradu. Takhle to šéf postupně udělal se všemi staršími pracovníky v podniku, prostě je vyštval. Já mám podezření, že manageři tohle čerpají z nějakých managerských příruček - "zbavte se starších a zkušených lidí, co už mají rutinu, protože jejich rutina brzdí výrobu a naberte nové, nadšené, mladé lidi co to neumí a efektivita půjde nahoru." V KAŽDÉM podniku kde jsem pracoval, měli pro vedení noví pracovníci větší cenu, než ti starší a zkušení, které vedení šikanovalo, jak mohlo. Nevím proč, nechápu ten systém a asi to nemá smysl řešit. Praxe v našem podniku byla taková, že šéf postupně vyházel, nebo donutil k odchodu skoro všechny zkušené lidi, nabral hromadu lidí z pracáku, které vzápětí vyrazil pro neplnění, než se stihli vůbec zacvičit. Produktivita práce klesla asi na 50%. To si nevymýšlím. Nemluvě o kvalitě, která byla doslova horrorová.

Pro dobrotu na žebrotu.
Zkušení mistři odešli a začala je zastupovat paní inženýrka, která sice měla vysokou a uměla spočítat množství materiálu na výrobek, atd. Ale absolutně nevěděla lautr nic o výrobě. Lidi z pracáku obvykle dostali jen výkres a "ty jsi odborník, poraď si." Zpočátku jsem se snažil to nějak řídit sám, aspoň tu třetinu podniku, kterou jsem dokázal ovlivnit. S některýma řeč byla, některýma ne, někteří prostě neuměli, jiní uměli, ale chtěli si to dělat po svém. Nebylo člověka, který by jasně řekl, "bude to tak a tak". Takže se začaly vršit zmetky, které se musely složitě opravovat. Efektivita práce klesala níž a níž. Navíc jsem byl volán na koberec k paní inženýrce, jak si dovoluju hrát si na mistra a kdybych se radši staral sám o sebe a že jsou na mě stížnosti od kolegů a že se o ně nemám starat, atd. Sotva jsem vyšel z kanclu, první co mi padlo do oka byl nový kolega, který se pokoušel něco dělat, ale protože mu nikdo nedal pracovní postup, dělal to blbě. Z kukaně se na mě zle koukala paní inženýrka a dívala se, jak si její slova beru k srdci. Nedalo se nic dělat, šel jsem k němu, vysvětlil pracovní postup a u paní mistrové měl další vroubek.

Podrazy na zaměstnance jako norma.
No, upřímně, o starém podniku kde jsem dělal ještě před nástupem k číňanům, bych dokázal psát romány. Přitom jsem chtěl psát o úplně jiném podniku, kde pracuju teď. Ten podnik je taky pěkně vyhlášený po kraji a dobrovolně by mě tam nikdo nedostal, ale co se dalo dělat, ÚP mě tam prostě poslal a vzali mě. Práce nijak těžká, ale náročná spíš odborně. Nepřetržitý provoz, 12 hodinové směny. Po dvou měsících zaučování, za mnou na konci směny přilítnul mistr a začal ze sebe rychle chrlit krátké věty, něco jako: "musím tě vyhodit, mohl jsem si vybrat, vybral jsem si toho druhého, takový je život." ??? Vo co gou? Teprve po dvou měsících snahy a stresu jsem se dozvěděl, že nás přijali dva na jedno místo. Podraz jako kráva. Poslali mě na jiné pracoviště, špinavé a depresívní, za plat o 8 tisíc nižší. Později jsem se dověděl, že tu práci jim tam nikdo nechce dělat, takže to zkoušejí takhle. Vydržel jsem tam den, práce mi extrémně nesedla, odmítl jsem ji vykonávat a šel jsem na koberec k šéfovi výroby. Upřímně, ale klidně a nevulgárně jsem mu řekl svůj názor na takový podraz a oznámil, že pokud už pro mě podnik nic nemá, odcházím zpět na úp. Ten začal vypočítávat práce, které mají volné a u každé nezapomněl dodat: "To byste nezvládal, tohle byste nedokázal, tohle byste neuměl, atd." TOLIK "důvěry," no to si snad ani nezasloužím. Slušně jsem se zeptal, proč bych jako neměl zvládat práci XY, když jsem dělal půl roku něco podobného. Velmi nedůvěřivě se mě zeptal, jestli to chci zkusit. Já na to, že jo. Následně jsem 4 měsíce jel jako šroubek na pracovišti, které by se dalo nejlépe popsat slovem "PEKLO."

Když manager zkouší, co lidi všechno vydrží.
Někde jsem četl, že u této práce vydrží tak každý pátý člověk, ani se nedivím. Měl jsem chvíle, kdy jsem si říkal, jestli by pro mě nebylo jednodušší se prostě zbláznit. Co by mi scházelo? Měl bych klid, teplé jídlo 3x denně, jako spolupacienty falešné Napoleony a Kleopatry, stát by mi to platil jako nemocenské, nebylo by to bájo? Ta práce totiž není o tom, že se naučíte na jednom stroji jeden výrobek, získáte rutinu a pak už se jen zlepšujete. Tahle práce je o neustále se zvyšující obtížnosti a rostoucím stresu. Výrobků je několik desítek, žádný neděláte déle než týden a cyklicky se mění. Pokud zvládnete jeden, dají vám příště těžší. Pokud zvládnete i ten, dají vám DVA stroje a na každém běží jiný výrobek. Pokud zvládnete dva stroje, dají vám jiné výrobky, u kterých zase maturujete. Pokud zvládnete jeden druh stroje, dají vás na jiný, který to má všechno úplně jinak a výroba je ještě těžší. Pokud zvládnete i to, dají vám zase dva stroje. Jsem tam už pátý měsíc a zaučování stále nekončí, stále jsem v těžkém stresu, stále nemám jistotu, že to zvládnu. Ale říkal jsem si, "aspoň že je slušný plat a chovají se k nám slušně." To jsem si ale opravdu jen myslel. Dokud jsem se nedozvěděl, že nás přijali o tři víc, než podnik potřebuje. Dokud jsem se nedozvěděl, že máme jet TRVALE VŠICHNI dvojstroj (šílenství). Dokud jsem se nedozvěděl, že se nám výrazně zkrátily platy a zavedly se finanční tresty za neplnění. Dokud jsem se nedověděl, že mě vedení za "odmlouvání a drzost" chce stejně vyhodit. Mě nemusel nikdo nic vykládat, abych pochopil. Zase přijali na jedno místo více lidí a teď se nás snaží zbavit. Pracuju prostě v podniku, kde podrazy povýšili na firemní kulturu. Ach jo.

Lidu se nemá povolovat, řekl král.
Ještě někdo si myslí, že lidi jsou líný a podniky by měly mít právo bít je karabáči, jako to onehdy u nás zkoušeli zavést korejci? Ještě někdo si myslí, že podniky jsou chudáčkové, který nemůžou sehnat lidi? Ve skutečnosti je na trhu práce lidí jako much. Co takhle zkusit se zamyslet nad atmosférou v podniku? PROČ podnik nemůže sehnat lidi? Proč k vám nikdo nechce? Proč váš podnik lidi pomlouvají a vyhýbají se mu obloukem? Proč většina zaměstnanců odchází do několika měsíců? (Což podnik většinou arogantně vyhodnotí jako "nízkou kvalitu lidí a jejich častou fluktuaci.") Co takhle začít vést fér hru a nepodrážet? Začít se k lidem chovat slušně? Nezhoršovat podmínky, když to není nutné? Nevím o podniku, ze kterého by lidi odcházeli, když se chová slušně k lidem. U číňanů jsem za podobně odbornou práci bral podstatně nižší plat. Ale ani ve snu mě nenapadlo odcházet, té práce jsem si velmi vážil, protože se ke mě chovali slušně. Tam kde pracuju dnes, uvažuju o odchodu každý den. Ne proto, že bych to pracovně nezvládal, ve skutečnosti jsem relativně chválen. Vadí mi, pokud mě někdo podrazí, vadí mi, pokud mě někdo podrazí i podruhé. Vadí mi dělat na podnik, od kterého jsem se zatím nedočkal ničeho dobrého. Je to až tak těžké pochopit, milí manažeři?

miluji svou práci


16.02.2019

Zbrusu nové šunty.

Poslední dobou si čím dál častěji všímám podivné věci. Nová věc, koupená v kamenném obchodě a nefunguje. Pamatuju si, jak jsem svého času koupil do jedné laserové tiskové kazety magnetický válec (chcete-li developer) a i když byl zbrusu nový, byl vyroben tak mizerně, že byl horší než ten starý. Koupím si kameru do auta a ona náhodně vyhazuje errory. Jedete, myslíte si že máte kameru zapnutou, ale ouha, místo obrazu modrý obdélník. Koupíte si levný herní volant, joystick, nebo gamepad a on je tak mizerný, že je v podstatě nepoužitelný. Donedávna se to týkalo jen levných výrobců. Dneska jsem si koupil foťák, Sony Cyber-Shot DSC H300. 35x optický zoom a stabilizace obrazu, co může být lepšího, za 4 klacky, no nekupte to. Zarazilo mě, že foťák nemá kožené pouzdro, které považuju u tak velkých přístrojů za samozřejmost. Jedenkrát vám to spadnout prostě musí a co pak? O jeden elektrošrot více a o 4 tisíce na mém kontě méně? To mi nepřijde rozumné. Ale nevadí, pouzdro snad dokoupím časem. Jedu na výlet a foťák se mi houpe na prsou. Hrome, ten je ale nepříjemně veliký. A těžký. Udělal jsem dobře? Tenhle krám do kapsy nestrčím. Ale 35x zoom, to je super, to budu používat místo dalekohledu. Chci fotit, udělám pár prvních fotek, vypnu ho, jdu dál. Po chvíli ho chci znovu zapnout - bílá obrazovka, výtuh. Hmmm. Uresetuju bílou obrazovku k smrti a zkouším zoom. Přístroj má evidentně značné potíže s ostřením na větší vzdálenost, čekám delší čas než se zaostří. Zmáčknu spoušť, černá obrazovka, výtuh. Ach jo. No nevadí, to se prostě stává. Vytahuju baterky, tvrdý reset. Mimochodem, přístroj funguje na přiložené 4 baterie značky Sony, nemá dobíjitelný akumulátor. Zapínám stroj, zase se vypne. Zapnu ho zase, vypne se. Zapnu, vypne, zapnu ho, vypne se. Opět vytahuju baterky. Chvíli funguje jak má, další pokus o fotku se zoomem a znovu černá obrazovka. Další reset vytažením baterií, chvíli jede. Vypnu ho, protože zrovna nefotím. Po chvíli ho chci zase zapnout, bílá obrazovka. Ach jo. Neustále zase a znovu to resetuju, vytahuju baterky a snažím se udělat fotku, nezřídka i úspěšně. Pak se ale začne sám vypínat a tentokrát už vytažení baterek nepomáhá. Po dvou hodinách marné snahy o zprovoznění stroje to vzdávám. Na prsou si (hřeju hada) nesu velký nefunkční foťák, připadám si jako úplný idiot a v duchu si představuju, jak asi bude probíhat reklamační řízení. Uznají mi to vůbec, když to v podstatě funguje a projevuje se to náhodně? Vracím se zpět do obchodu, naštěstí mají otevřeno i v sobotu. Reklamace uznána, peníze vráceny, naštěstí. Podíval jsem se pak na nějaké zkušenosti uživatelů s tímto výrobkem. Nutnost sem tam resetovat? Potíže s ostřením? Nedostatečná kapacita baterií? Zasekávající se objektiv? Kdybych si to přečetl dřív, asi bych nekoupil. Co se to probůh děje se Sony? To už neumí vyrobit? Sony, to byl přece POJEM! Ale každý víííí, časy se měéééééníííí. Mimochodem, fotky jsou pěkné, povedlo se mi je vydolovat z SD karty, ale co je to platné, když foťák samotný nefunguje.
Sony Cyber-Shot DSC H300


14.02.2019

Kingdom Come Deliverance prodalo 2 miliony kopií.

Na základě statistik prodejů jiných her a jejich tempa prodeje za první měsíc se odhadovalo, že by se KCD mohlo prodat až 4,5 milionu kopií. To se bohužel nesplnilo, takže KCD prodalo zatím "jen" dva miliony. Ale na hru z České republiky, na úplně novou značku, navíc tak brutálně mrhající hráčovým časem, s tak hnusně hardcore obtížností a hromadou omezení pro hráče, je to přece jen obří úspěch. Onehdy jsem se pokoušel hru znovu rozehrát a zjistil jsem, že ačkoli mě soubojový systém velmi baví, nejsem prostě schopen ho hrát, aniž bych vzteky něco rozmlátil. Chtěl jsem vyzkoušet své nové DLC, které jsem si samozřejmě VŠECHNA koupil, ale po chvíli zkoušení jsem zjistil, že mě KCD už nebaví a podruhé si ji asi nezahraju. Negativní pocit z hraní jednoduše převládl nad pozitivním, už mě do hry nic netáhne. Znovu už tohle utrpení podstupovat nebudu, ani kvůli DLC. To je zároveň hlavní a jediné vysvětlení, proč hru opustilo po dohrání 95% hráčů. Není to jen tím, že je to prostě single hra bez multiplayeru. Je to tím, že vývojáři udělali hru natolik frustrující, že ji nikdo kromě 5% hardcore hráčů podruhé hrát nebude. Co bych poradil je, místo DLC, které mě už po dohrání upřímně nezajímají, radši hru zpřístupnit méně zdatným hráčům, jako jsem já. Co přesně by se vývojářům stalo, kdyby zavedli volby obtížnosti? Hardcore už zavedli, tak proč ne easy? Jak velký problém by byl, zavést nízkou obtížnost? Vypnout staminu, žádná únava a hlad, žádné přetížení, žádné náhodné přepady na cestách, tečka na luku, aby hráč konečně viděl kam střílí, možnost kdykoli si uložit bez omezení? O nočním přepadu Talmberka, který jsem si zopakoval včetně nepřeskočitelné úvodní scény asi 30x, se mi budou zdát noční můry ještě dlouho. Možnost přeskočit celý dlouhý neakční, depresívní a značně patetický úvod ve Stříbrné Skalici, který podruhé vidět nemusím a nechci a rázem by se hra stala stravitelnější a myslím, že i prodávanější. Ale když on měl tvůrce vizi a z té nechtěl ustoupit. Ach jo.

EDIT:
Viděl jsem nějaká herní videa od Agraela, a navnadilo mě to. Zkoušel jsem hru zase rozehrát, už poněkolikáté. Zpočátku se nějak dařilo. Až do tábora lupičů v borovém lese, tam kde vříská jeden ze slavíků z úkolu Slavíci (který jsem mimochodem konečně dodělal). Stejně jako při prvním hraní, samotný tábor relativně v pohodě, při pokusu o fast travel hláška, že to nejde. Proč? Tak teda po svých, co se dá dělat. Po cestě přepadení, strhnutí z koně, jen taktak jsem utekl. Celý šťastný že se mi povedlo utéct, jedu dál. A druhé přepadení. Nových šest nepřátel, ještě silnějších a s brněním. Neustále postavu strhávají z koně a buší do chudáka Jindřicha co se do něj vejde. Nejde utéct, nejde je porazit. Smrt. Kolik času je v háji? Tři hodiny? Myslím, že jsem ve své recenzi Vávru a jeho simulátor herní frustrace, ještě hodně šetřil. Mimochodem, vývojáři se poučili a v nové verzi hry je nová "vychytávka". Dřív šlo cestovat na koni ve stavu "přetížený" aspoň po svých. Když už nešel fast travel. Teď to vývojáři "ošetřili." Takže "přetížený" nemůžete jet na koni vůbec. Máte dvě možnosti, buď se ploužit lesem rychlostí šneka, nebo tam méně cenné věci prostě nechat. Ach jo, kdy už jim konečně dojde, že to měla být hra? Já bych tu hru tak rád chválil, ale ona mi to jednoduše nedovolí.

2 miliony kopii prodano KCD.

Update 17.03.2019
Synovci chtěli hrát Fortnite, ale skončilo to s chybovými hláškami při instalaci. Tak jsem jim pustil KCD. K mému velkému překvapení jim to šlo líp, než mě. Vybili v pohodě dva tábory lapků. Asi už stárnu. Tak jsem si řekl, pustím jim nikdy nedohranou Jets'n'Guns, kde jsem se ani na nejlehčí obtížnost nikdy nedokázal dostat přes druhou úroveň. Třeba se jim povede líp. Dělali co mohli, ale přes mnoho pokusů, kdepak. Přes druhou úroveň se nedostali. Asi tu hru nedohraju do smrti. Kdy už konečně vývojářům dojde, že dělají hry pro lidi, ne pro e-sportovce?


24.12.2018

Opovrženíhodný rasizmus.

Odporní čeští rasisté si prostě nedají pokoj. Náckové ze studia Amanity urazili veškeré černé obyvatelstvo na celém světě, svou hnusnou rasistickou provokací. Panáček z jejich hry, je schválně černý a má velká ústa. Tito politováníhodní následovníci Ku-Klux-Klanu si prostě nedokázali odpustit šíření rasové nenávisti. Všichni slušní lidé na celém světě, musí takové ohavné jednání odsoudit. Navrhuji, poslat je do převýchovného tábora! Tito zvrhlíci že vychovávají potomky? Co z nich bude, když mají takové rodiče? FAŠOUNI!!! Je třeba všem zaměstnancům firmy odebrat děti a dát je do rodin, které zaručí jejich řádný a přirozený vývoj.Je třeba přísně se řídit heslem EU, "Není třeba tolerance k netoleranci!!!" Jen tak z těch rasistů vyženeme jejich nenávistnost! CELÝ SVĚT SE MUSÍ PŘIZPŮSOBIT NOVÉ, MULTI-KULTI REALITĚ!!! SO ODER SO!!! Hrome, nějak se mi cuká pravice, jakoby se chtěla vztyčit do výšky.
odporní čeští rasisté

Co mi to jen připomíná. Had už začíná požírat sám sebe, dneska si už nesmí otevřít hubu ani černoch. A když ano, tak jen proti bílé hetero střední třídě, to se smí.

Takhle to měli udělat a byl by klid. Snad se příště poučí.
chuchel gay

Mimochodem, hříčku jsem si koupil a dohrál. Rasizmus se nakonec vyplatí.


23.12.2018

Tarja Turunen je definitivně zapomenuta. Ať žije Floor Jansen.

floor jansen ghost love score nightwish Když 21. 10. 2005 v helsinské Hartwall skupina Nightwish po úspěšném koncertě vyhodila emocionálně vypjatým dopisem svou dlouholetou frontwomen Tarju Turunen, chytal jsem se za hlavu, co je to napadlo. Ten dopis mi přišel jako zoufalé gesto. Jako když banda sirotků utíká od nevlastní matky a doufají, že si jich maminka konečně všimne, začne je mít ráda a přestane na ně být zlá. Ovšem ta na ně místo toho zvysoka kašle a vezme to jako vítanou příležitost, zařídit si život konečně bez těch zatracenejch děcek. Prostě mi to od Nightwish přišlo jako nedůstojná pomsta uražených dětí. Chtělas odejít z kapely? My tě vyhodíme první a uděláme to nejzákeřněji jak to jen půjde, abys litovala. Chápu Tuomase, že byl naštvaný. On se mohl přetrhnout, aby Tarja měla co zpívat. A ona? Místo aby byla štěstím bez sebe, že pro ni píše hudební génius, chtěla jen víc peněz. A když je nedostala, byla nepříjemná, vyhrožovala odchodem z kapely, odmítala se s kapelou jakkoli stýkat vyjma nejnutnějších pracovních povinností. Údajně s nimi rok nepromluvila jediné slovo (myslím soukromě, mimo práci) a odmítala s nimi i cestovat v jednom letadle. Tuomasovi údajně vmetla do očí, že ho k ničemu nepotřebuje a v Nightwish je jen nájemná zpěvačka, která může klidně skončit ten samý den a věnovat se své rodině, své soukromé hudební kariéře a skutečným přátelům. Kapelu za přátele nepovažovala. Já být Tuomasem, vyhodil bych ji už dávno. Ale udělal bych to bez emocí a v klidu. Hodil bych na web prostě zprávu, že zpěvačka Tarja Turunen projevila předběžně přání skončit v kapele a ačkoli to kapelu mrzí, nedá se s tím nic dělat, proto Nightwish vyhlašují konkurz na novou zpěvačku. A teď se děvenko předveď, jak silná si v kramflekách. Nikdo tě nevyhazuje, ale pokud chceš jít, sbohem. A bylo by to vyřešeno, nikdo by proti Nightwish nemohl říct jediné křivé slovo. Tarja by byla takto cíleně vystavena takzvané porozhodovací disonanci. To znamená, že by si naplno uvědomila výhody členství v kapele a nevýhody odchodu a velmi pravděpodobně by si odchod velmi rychle rozmyslela. Samozřejmě, Tuomas kdysi neuváženě napsal, že pokud odejde Tarja, tak Nightwish ukončí. To teda řekl pěknou blbost. Tím by se prakticky vzdal celé dosavadní tvorby. Tuomase jako autora hudby nikdo moc nezná. Kdyby založil novou kapelu, pod nějakým novým názvem, třeba Defaultgroup a začali hrát Tuomasovu tvorbu na koncertech, fanoušci by řekli, že kradou Tarjiny písničky. Fanoušek právnické věci neřeší - neví kdo je autorem hudby. Ale zato si pamatuje, že to zpívala Tarja, tak si přijde zapískat na koncert Defaulgroup, aby dal najevo rozhořčení nad takovou "krádeží". Tuomas prostě nemohl jinak, než si nechat název kapely a být za lháře. Snad bude příště diplomatičtější a nebude slibovat modré z nebe kdejaké cácorce. Tuomas měl prostě srdce na dlani, udělal by pro Tarju první poslední a Tarja si tím pádem připadala nevyhoditelná a dělala v kapele těžké dusno. Tak ji kapela vyhodila, mimořádně nešikovným způsobem, ale Tarja jako ženská v tom umí chodit. Občas si čtu její vyjádření o Nightwish a je to vskutku mistrné dílo taktiky. Například se jí ptali, jestli už slyšela píseň Bye Bye Beautifull, kterou Tuomas napsal Tarji jako vysvětlení jejího vyhazovu z kapely. Odpověděla, že neslyšela a ani nechce. Ta si do toho chudáka Tuomase umí kopnout a přitom zůstat jak lilium. Pozice Nightwish se ještě zhoršila, když Tuomas na nátlak ostatních členů do kapely přijal Anette Olzon. Která je sice obdařena pěkným zlatým rockovým altem (chyba, podle wikipedie má mezzosoprán, ale ono to v podstatě není od altu tak daleko), ale skupina potřebovala operní soprán. To nemohlo skončit jinak, než katastrofou. Anette to nezvládala ani pěvecky, ani nedokázala přesvědčit fanoušky. Tuomas sice opět nezklamal a napsal pro Anette pár velmi slušných písniček. V jiné kapele by Anette mohla být oblíbenou hvězdou, ale v Nightwish byla bohužel jen chabou náhražkou za Tarju a kapela si to začala uvědomovat. Anette se pěkně vytočila, když ji na koncertě v Denver Ogden Aréně 28.09.2012 zastoupily doprovodné zpěvačky, které kupodivu sklidily víc uznání a jásotu od fanoušků, než Anette samotná. 29.09.2012 ještě Anette po návratu z nemocnice odehrála v Salt Lake City svůj poslední koncert s Nighwish a následně byla vyhozena. Anette pak kapelu těžce pomluvila a to byla voda na Tarjin mlýn. Ta se musela tetelit blahem. Jestli někdo předtím pochyboval o Tarjiných slovech, tak už nemohl. Četl jsem vyjádření kapely k vyhazovu Anette a její následné kritice a zase to bylo stejně nešikovné až pitomé, jako jejich první dopis Tarje. Kdo jim píše tahle vyjádření, by měl dostat vyhazov, nebo by měl jít na kurzy asertivity. Anette se nevzdala a po vyhazovu vydala pár svých písniček, které vůbec nejsou marné, doporučil bych především Floating a Invicible. Má talent na skládání písniček, to o sobě většina zpěváků říct nemůže. Ještě před skandálním odchodem Anette Olzon ze skupiny, najala kapela zpěvačku Floor Jansen, bývalou členku skupiny After Forever. Jako takovou nouzovku, na překlenutí. A zjistilo se, že nejen umí skvěle zpívat, dokáže bez problémů dělat rock i operu a obojí stejně dobře (obojí totiž řádně vystudovala, má školu jak na operní zpěv, tak školu rocku), umí se pohybovat na pódiu i hýbat (narozdíl od Tarji) a navíc, nesnaží se jako Tarja pořád dělat vlny. Floor se nesnaží nad tou písničkou "vyhrát," zpívá mnohem jednodušeji, prostěji, nechává vyniknout melodii. A písničky v jejím podání jsou o třídu LEPŠÍ, než Tarjina neustálá křeč. Já jsem už Ghost Love Score slyšel v podání Tarji a byla to upřímně nuda. Floor z toho udělala úplně jinou, mnohem lepší písničku. Kdyby se mě někdo zeptal, jestli si přeju Tarju zpět do Nightwish, odpověděl bych, "Ani náhodou!"
21.10.2018

Kingdom Come: Deliverance dohráno.

Byl jsem 20.10.2018 na Brněnském veletrhu na DATART EXPO. Vyplatilo se, viděl jsem tančící roboty, dostal jsem jako jeden z prvních 100 návštěvníků sluchátka s bluetooth, tlačítky a možností přehrávat hudbu z SD karty. Viděl jsem tam taky poprvé virtuální realitu, ale moc jsem si to neužil, těžce jsem zápasil s ovládáním a nakonec to vzdal. Zkusil jsem i Playstation 4, vybral jsem starší, ale stále dobrý Crash Bandicoot. Pamatujete ještě na pořad Slovenské televize, kde lidi hráli Crash Bandicoot přes telefony? Ale hrál jsem jen pár vteřin, než mi postavu zabil první krab. Ale aspoň jsem si vyzkoušel, co přesně vidí konzoloví hráči na ovládání her gamepadem.

Kingdom Come na veletrhu.
V jednom stánku stál počítač se zapnutou hrou Kingdom Come: Deliverance. Nebyla kolem ní zrovna tlačenice. Sem tam někdo přišel, ale nikdo nehrál déle než pár minut a pak to vzdali. Ani se nedivím. Hrála se tam první úroveň hry ve Stříbrné Skalici a postava neustále omdlívala hlady, motala se, rozostřoval se pohled, atd. Hned jsem si vzpomněl na své začátky se hrou, které byly velmi podobné. Několikrát jsem hru uvedl do použitelného stavu, nakrmil hlavní postavu, dovedl ji někam, kde se mohlo navázat, ale vše marné. Pokaždé, když jsem šel kolem stánku, se mi naskytl stejný pohled. Postava vrávorá hlady, a postup veškerý žádný. Uložit by to šlo, ale nebudu vypínat hru na výstavním počítači, že. Až při psaní tohoto článku jsem si vzpomněl, že v hospodě mi dají jednu sejvovici, ale pozdě bycha honit. Obtížné ukládání, v kombinaci s všemožnými omezeními a slabou staminou, to udělalo ze hry pro začátečníka nehratelnou záležitost. Řekl jsem, že jsem hru hrál 114 hodin a ptali se mě, kolikrát jsem ji za tu dobu dohrál. A já odpověděl, že ani jednou. Tak jsem si řekl, že to doženu a den poté jsem ji konečně dohrál. Trvalo mi to celkově 120 hodin. Po dohrání hodnotím hru pozitivně, svých 80% si zaslouží. Chválím herní videa, Vávra by se klidně mohl živit jako tvůrce animovaných filmů. Hra je vynikající simulátor jízdy na koni, pocit z koně je výborný. Boj sice moc nedávám, ale uznávám, že je to hodně reálné. Meč není klacek, meč má svou váhu a setrvačnost. Začnu věcmi které se mi nezdály.

Tlačítko se dvěma funkcemi.
Tvůrci měli v tutotiálu jasněji sdělit hráči, že tlačítka s terčíkem vyžadují dlouhý stisk. Vím, že Vávra kdsi mluvil ve fight clubu games.cz, o své příhodě. V nejmenované hře chtěl kliknout na obchodníka, ale omylem kliknul na zboží a tím ho rádoby ukradl a přišel o postup. Ano, je to dobrý nápad. Činnosti kterými hráč riskuje, nebo něco zásadního ovlivní, dát na dlouhý stisk, přitom krátký stisk dělá něco obvyklého. Jedno tlačítko tak má dvě funkce. Chválím a souhlasím, ovšem to bych to musel ve hře nějak předem vědět. Já jsem si z počátku málem zoufal. Hladový, s rozostřeným pohledem, přetížený, šnečím tempem, jsem se táhnul hrou a nevěděl, jak vyhodit předmět abych se odlehčil. Nebo jak se mám najíst, když inventář byl plný jídla. Jakmile jsem jen zahlédl tlačítko s terčíkem, dostával jsem amok. Řekl to někdy někde Vávra v rozhovoru? Zmínil to v nějakém článku? Napsal někdy, že ve hře budou mít tlačítka dvě funkce a tlačítko s terčíkem bude chtít dlouhý stisk? Kdyby ano, ušetřil by mi hodně nervů.

Systém ukládání.
Už jsem to nakousl. Stačilo by, aby měl hráč možnost si neomezeně uložit a hra by byla rázem stravitelnější. Na tom veletrhu začínali hráči s KCD pořád dokolečka od začátku a samozřejmě jim to nešlo. Uložit se v podstatě nedalo. Kdysi jsem si napsal pár zásad, které by měla splňovat každá hra. Jedno z těch pravidel znělo, "hráč má právo si kdykoli uložit." KCD ta pravidla porušila skoro všechna, ale s tím ukládáním to byla vážně patálie. Kolik jsem na tom jen ztratil času. Žádná jiná hra si nedovolila mým časem tak marnotratně mrhat, jako by to byla ta nejbezcennější věc na světě. Hraju, seberu hromady věcí, a vida, "Nemůžeš cestovat, jsi přetížený" (mimochodem, další pěkná blbost, s tím přetížením.) Nevadí, tak pojedu po vlastních podle mapy. Říkal někdo, že je mapa malá? Tak to kecal. Bez neustálého nahlížení do mapy, se v podstatě nechytám, lesy vypadají tak nějak podobně. Dojdu na místo a je tma. Nevadí, počkám do rána. Ráno nasáčkuju věci z koňského inventáře zpět do svého, ploužím se za obchodníkem a modlím se, aby měl dost peněz. Obchodníci tu totiž mají nějaký systém, kdy v reálném čase rozprodávají věci a tak získávají peníze. Na Talmberku byl jeden obchodník, který nikdy neměl ani pěťák, byl úplně k ničemu. Ti obchodníci se nějak dají rozpumpovat, aby peníze měli, ale do konce hry jsem nepřišel na to, jak. Rozprodám tedy věci, přitom proklínám člověka, který měl ten pitomý nápad, že aby člověk nabral třeba stak šípů, musí ještě navíc pohnout ukazatelem. To ten ukazatel nemohl být rovnou na maximu? Pak splním pár lehčích questů, promluvím si s několika lidmi, naberu další questy, mám radost, že se mi daří, jedu si lesejčkem a naráz se na mě vyhrne pár lapků bez brnění. Cha! Obrněnec jako já, s nejlepším mečem, je smete! Sesedám z koně, buch, buch, prásk, kombo, další kombo a ležím. "Hra skončila." Hodina hraní je v háji. Omezovat ukládání v tak náročném RPGčku, byla blbost.

Deníček ze hry.
Během hraní jsem si psal zápisky, ale nejsou publikovatelné, jelikož jsou nesmírně naštvané a asi by se tvůrcům hry vůbec nelíbily. Mám to sem dát? Jsou to opravdu syrové zápisky ze hry, zapisované tak, jak mě napadaly.
Když jsem si něco podobného dovolil u hry Gothic a zveřejnil jsem své zápisky jako recenzi, dostal jsem asi 50 negativů. Mít články na vlastních stránkách má výhodu v tom, že vám nikdo negativy nedá. Tak tedy do toho.
Syrové, necenzurované, neupravované zápisky ze hry, které měly sloužit jako podklad pro pozdější recenzi, ale samy se staly součástí recenze.

Mám z Kingdom come rozporuplné pocity. Proč jsou tam všechny ženské tak škaredé? Kdyby aspoň jedna byla trochu hezká. Copak ve středověku byly všechny takové šeredy? Neustále slýchám, že faciálky jsou špatné. Já jsem viděl jen jednu špatnou faciálku a to na kovářově ženě. Extrémně toporné a robotické pohyby obličeje, nepřirozené zuby, nepřirozené vlasy atd. Všechny ostatní faciálky, na které jsem později narazil, už byly podle mě v pořádku. Nerozumím přesně tomu, proč bylo nutné to nejhorší ukazovat hned v prvních vteřinách hry. Co se animací týká, změnil bych animaci sedící ženy. Ta ze které to nasnímali, se evidentně neumí přirozeně posadit. Jestli je to herečka, ať se vrátí zpátky na DAMU. Kromě toho animace hovoru a normálního sezení, nesedí. Postavy sebou při přechodu mezi animacemi trhnou. Koně - v táboře lapků si ukradnu koně, dobrá. Nedá se na něj dát sedlo (proč?), nemá inventář (proč?), nedá se zavolat pískáním a pokud zdrhne, už se nevrátí. Dobrá. Ale proč bylo nutné koně po načtení pozice vymazat? Načtu pozici, nebo se vyspím a kůň je pryč. Pokud ale hra uloží sama, v nějaké cutscéně, kůň zůstane. Tak to mi hlava nebere.

Pěkná vilka, bourák a šikovná žena, co více si středověký muž může přát.
kingdom come deliverance

Co se bugů týká, není to až taková katastrofa. Viděl jsem zatím jen pár postav bez hlavy, které pak doskočí. Pak na předhradí Talmberka dvě a dvě naproti sobě prkenně sedící ženské, které se pohybovaly přesně stejnými pohyby, jako akvabely při synchronizovaném plavání. Větší problém byl v jedné cut scéně, kde paní z Talmberka přinese hrdinovi pohár vína a ten pohár tam není. To asi není úplně problém zasukovaného questu. Velké potíže jsem měl s ovládáním, které je podle mě zbytečný overkill. Hned první větší akce. Mám utéct ze Stříbrné Skalice na Talmberk. Zkouším to zase a znova, nejde to. Kumáni pokaždé postavu zabijí. Hledám návod, co mám dělat. Aha, já jsem měl ještě někoho zachránit, ale neudělal jsem to, protože jsem si toho ve spěchu na útěku vůbec nevšiml. Co takhle tento úkol třeba trochu zdůraznit? Netuším vůbec, jak jsem na tento úkol měl přijít. Byl v deníku? Zobrazil se někde? Nevím. Že by mě hra nepustila dál kvůli tomu nesplněnému úkolu? I kdybych ten úkol chtěl splnit, jak jsem to viděl na videu s návodem, stejně bych ho nesplnil, protože zatím neumím tasit meč. Na plácku za ovčínem jsem byl, ale nepamatuju si, že bych to tam někde zahlídnul. Jdu do nastavení a bádám, jak se má tasit meč. Aha, klávesou 1, jako při normal střílečce. Boha jeho, proč musí být ta animace tak pomalá. A jak vlastně poznám že mám taseno, když to není vidět? Později jsem si zvyknul podívat se vždy sdolů na nohy, kde meč vidět jde. Dobrá, úkol jsem nesplnil a nesplním, ale proč se teda hra uložila až POTOM, co jsem ho nesplnil? Tak to asi nebude tím. Zkoušel jsem kumánům ujet zas a znova a pořád zbytečně. Už jsem z toho chytal nerva. Pak jsem začal z nervozity ťukat do tlačítka SHIFT a kůň, který v daném úseku vždycky přešel ze cvalu do klusu, se zase rozjel. AHAAAAAA! On se ten kůň musí pobízet. Problém vyřešen.
kingdom come deliverance

Další akce, postava neustále fňuká, že má hlad. Fajn, jdu se najíst z kotlíku. Ale postava dál naříká, že má hlad. V inventáři má hromadu jídla, ale u tlačítka použít je malý terčík a na tlačítko klikám marně. Klikám, dvojklikám, snažím se přijít na to, co se po mě zase chce. Zdá se, že tlačítko prostě nefunguje. Ale proč? Schází mi na to nějaká dovednost "umění jídla?" Nebo je to bug? Nebo něco jiného? Nechápu, proč by tlačítko nemělo fungovat, jde to úplně mimo moje chápání. Když to nejde, tak to nejde, co se dá dělat. Postavě se neustále rozostřuje pohled a neustále naříká, že má hlad. Upřímně, to s tím hladem považuju za extrémně špatný nápad. Rušivou a nepříjemnou věc, která mě neustále vytrhuje ze hry. Snažím se přijít na to, co mám vlastně dělat. Plný inventář jídla, právě jsem se najedl u kotlíku a postava má hlad? Aby měla postava zásadní problém s tím, že se neumí najíst, to je unikum, to opravdu v žádné jiné hře nemají. Začínám chápat 60% hodnocení. Ach jo, tak asi bug, třeba se to spraví samo. Jdu do Skalice, po cestě poctivě obírám těla (byl by až takový problém, dát do hry feature, že pokud obíraná postava nic nemá, okno se po stisku E samo uzavře? Proč musím ještě přehmatávat na Esc?), ale ouha, inventář je přeplněn, postava nemůže běhat. Nevadí, tak prostě něco vyhodím, nevidím v tom problém. Dvojkliknu na předmět a postava se jím vybaví. Ale neeee, já jsem to chtěl vyhodit! Najedu na předmět klávesami, a u tlačítka "Zahodit" opět ten podivný štítek, který věští potíže. Tlačítko samozřejmě opět nejde, můžu na něj klikat jak chci. Začínám mít těchto super nápadů, kterých podstatu a smysl nechápu, plné zuby. Až teprve po odehrání celého prologu jsem naprostou náhodou přišel na to, že na tlačítko se má kliknout a podržet. K čemu je to sakra dobrý? Ne vážně, k čemu je dobrý, že se musí tlačítko podržet? Proč na něj nestačí prostě kliknout? Co přesně mi to podržení dává? Později se mi stalo, že jsem v obchodě chtěl kliknout na obchodníka, ale pohled omylem směřoval na zboží. Kdyby v ovládání nebyly kombinace krátkých a dlouhých stisků, "ukradl" bych to a měl bych průšvih. Pak jsem si vzpomněl, že Vávra přesně o tomhle mluvil v jedné diskusi, že se mu přesně tohle stalo při hraní jisté nejmenované hry. Dobrá, chápu, je to nakonec dobrý nápad, že tlačítko se musí podržet, aby se hráč vyvaroval chyby, jen si myslím, že to měli zmínit sakra. Viděl jsem celé hodiny Vávrových přednášek a nikde neříká, "v naší hře, pokud je u tlačítka terčík, se musí tlačítko podržet, aby bylo jasné, že hráč opravdu chce udělat to, na co kliká, aby nedocházelo k překlikům." Romance s holkou, chození na rande, skvělý nápad, ale... Úkol vyřešen, osoba se ke mě už nezná, konec. Po zbytek hry jsem sebou tahal šaty, protože jsem někde četl, že prý se za určitých podmínek dají té osobě darovat. Ale zbytečně.
kingdom come deliverance

U některých hejtů, co jsem zahlédl na diskusních fórech, jsem zahlédl i kritizované věci, se kterýma podle mě nikdo nemohl mít problém. Třeba chlápek si stěžoval, že musel přinést pivo a ono se zkazilo. Zadavatel úkolu ale jasně říká: "Jdi pro to až naposledy, a přines mi ho hned, aby bylo studené." A hospoda je na dohled. Že někdo nebude schopen splnit tak jednoduchý úkol, to by mě nenapadlo. Ale o ovládání nikde ani slovo, nikdo si nestěžuje, všechno je sluníčkové? Nevěřím ani na vteřinu, že s tím nikdo neměl stejné problémy, jako já. První vážnější úkol, mám jít něco vykopat na určité místo. Fajn, vplížím se na místo, chodím kolem, hledám interaktivní místo, nikde nic. Obešel jsem celou šibenici a její nejbližší okolí snad stokrát a nikde nic. Jasně se píše, pod šibenicí. Ale pod šibenicí nic není! Je to bug? Nebo vtip tvůrců, aby si hráč užil pixelhuntigu? Je tohle zábavné? Upřímně, není. Hnát hráče na místo, aby tam nakonec nemohl nic udělat, jaký to má smysl? Přišel jsem na místo ve dne a po důkladné prohlídce jsem to místo našel. Z jakého důvodu bylo tak daleko od šibenice? Nevím. Postava kterou ovládám, si dovoluje na šlechtice způsobem, díky kterému by okamžitě skončila ve věži, přikovaná za krk. Tady jeho nebetyčná drzost vůči panstvu evidentně nevadí. Kdyby aspoň ten spor vyprovokoval samotný Ptáček, na jeho vlastní přání, ok. Ale aby poddaný vyjel po svém pánovi? Okamžitě by skončil na lavici a dostal by 50 ran, v tom lepším případě. Ale dobrá, chápu, je to hra a nemůžeme se tam věčně klanět panstvu, ačkoli přesně to by postava musela dělat. Propast mezi šlechtou a vesničany, už byla ve středověku obrovská.
kingdom come deliverance

Povinná střelecká soutěž, mám bez jakékoli průpravy střílet do terče. Netrefím ani jednou. Aspoň že to nemusím i vyhrát. Bugy: Jindřich se po samouložení hry před střeleckým výcvikem seknul ve skále (pomohlo znovunačtení hry), strážný na hlídce se během výkladu prošel po lavici před hospodou, Ptáček ve scéně vyhazování z hospody nemá na sobě nic, než spodní hadry, Ptáček v lese na tábořišti během cutscény prošel ohništěm. Příště prosím cutscény řešit nějak jinak, nahrát je jako video, nespoléhat se na umělou inteligenci, je to líheň bugů. Další úkol, mám doprovázet Ptáčka, ale v lese narazím na kumány. Mám jen luk bez šípů a tesák, na který nemám obratnost. I kdybych měl šípy, stejně se s tím nedá nic trefit, schází tam zaměřovač. Vystřílel jsem na králíka 60 šípů, trefil jsem čistě náhodou jednou. Králík ode mě byl cca 10 metrů a nehýbal se. Mimochodem, hra má etrémně špatný systém interaktivních míst, většinu ze 60 vystřílených šípů jsem vůbec nenašel a pokud jsem nějaký zahlédl, tak jsem kolem toho šípu musel skákat půl dne, než se objevil štítek na sebrání. To samé mi dělají kytky, než je dokážu sebrat, musím kolem nich zatančit. Napřed mi trvá hrozně dlouho, než Ptáčka v lese najdu, pak dokážu s bídou zabít jednoho kumána a konec. Už jsem to pomalu vzdával, nakonec jsem to podle návodu se štěstím dal. Přijde mi, že všechny ty animace a nesmysly kolem, mě jen zdržují a nervují. Abych si hru opravdu užil, nesmím mít pocit, že mě hra brzdí a omezuje. Animace otevírání dveří nebo sběru kytek, mě jen zdržují.
kingdom come deliverance

Když potřebuju bojovat, nestojím o to, aby se mi přehrávaly animace, které mi vezmou z ruky ovládání a ztmaví obraz. Nemám pocit že bojuju proti někomu, spíš mám pocit, že bojuju proti animacím ve hře. Zatím se mi nestalo ani jednou, abych si hru prostě užil. Neustále pořád dokola jen něco hledám, nebo někoho hledám, nebo zápasím s ovládáním, nebo přemýšlím, co se po mě vlastně chce, nebo se nervuju kvůli času abych to stihnul, nebo se nervuju s jídlem (v začátku hry). Vážně, vůbec se nedivím extrémně nízkým hodnocením, spíš si myslím že ti, kteří dali hře přes 80%, k ní byli ještě hodně milosrdní. Co se bojového systému týká, je extrémně neintuitivní. Sice jsem prošel tutoriálem, ale boje jsou tak rychlé, že se stejně zmůžu jen na zběsilé klikání myší, ze kterého hra poslechne tak každé desáté, přitom půlku času vůbec nemám ovládání, protože se přehrává animace toho, jak dostávám přes držku. Ujíždím na koni lesem, najednou spadnu a jdou po mě dva kumáni. Bez šancí, i když už mám meč a slušnější výbavu, hned je po mě. Aspoň, že se to uložilo krátce předtím. Nejspíš to byl náhodný event, protože podruhé už jsem na ně nenarazil. Přijde mi, že hra je v tomto podobná hře Gothic. Ten samý stres, naštvání, slabost hlavní postavy, nic nemůžu, nic neumím, nic mi nejde, jsem úplně k ničemu. Ujíždím nočním lesem a najednou horda kumánů olupuje kupce. Kupci křičí o pomoc, ale já nemůžu nic dělat. Dám s bídou dva, tady jich pobíhá aspoň šest. Stalo se mi už, že v podobném případě proti mě postavili i rytíře v celoplátovém brnění. Jak ho mám porazit, se svou prošívanicí, když dám dvě rány a jsem bez staminy? Jestli chtěli tvůrci hry dostat hráče do depresí, gratuluji, povedlo se.
kingdom come deliverance

Bugy: Strážný ve vězení na Ratajích, se zaseknul na schodech, nakonec se mi povedlo projít kolem. Pokud kopu poklad a ocitnu se uvnitř a pak se přetížím, nejde se dostat ven, protože nejde skákat. Naštěstí to má lehké řešení, vrátím věci zpět do pytle, vyskočím z jámy a zase si je vezmu. Úkol zajít do sklepa pro víno. Ale nic mi neřekne, kde ten sklep je. Bloudil jsem tam znechuceně a nevěděl co mám dělat. Navíc jsem měl sehnat džbán, ale kde? Mám ho koupit? Ale kde, když obchody jsou zavřené. Mám počkat do rána? Ale to jde proti logice věci, víno mám přece přinést hned. Tam kde bych čekal vstup do sklepa, je zámek "velmi těžký," tudy nemám šanci. Chce po mě hra, abych ho vylomil? Naco mám ale ten klíč, je to snad bug? Nebo je sklep jinde? Netuším. Podíval jsem se na návod, kde hráč taky silně bloudil a nevěděl kudy. Upřímně, zbytečně hledat vchod do sklepa a nemít přitom absolutně žádné vodítko, mi nepřijde zábavné. Overkill. Prakticky u každého zásadnějšího questu, jsem se musel dívat na návod. Ve většině her je záznam posledních hovorů, dost to usnadňuje situaci. Hledám třeba místo, kde má být nějaký špatný kámen, který měl na někoho spadnout. V přístavku, to jsem pochytil. Prošel jsem marně celé staveniště a nic nenašel. Zase koukat do návodu, ach jo.
kingdom come deliverance

Z jenoho baráku vyběhnul chlap a za ním druhý, "Zloděěěěj, zloděj!" křičí. Docvaknulo mi, že ho asi mám chytit. Přejel jsem ho koněm, zpomalil, ti dva se pustili do sebe pěstmi, vmísil jsem se do toho, jenže jsem nechtěně praštil okradeného, který se do mě vzápětí pustil. Nápad skvělý, ale užít si ho nemůžu, když dělám chyby, se kterými hra nepočítá. Mimochodem, pustilo se do mě 6 neobrněných lapků, spíš vesničanů s kyji a sekerami. Nedal jsem je. A to jsem si myslel, že je dám v pohodě. Nenávidím, pokud mi hra bere ovládání z ruky. Základní pravidlo gamedesignu, "NIKDY NEBER HRÁČI OVLÁDÁNÍ Z RUKY!" Mimochodem, proč ve hře není nějaký boss bar. Protivník nemá žádný ukazatel, jak na tom je. Má jen dva stavy: plná síla, samý vtip a pošťuchování na mou adresu (na mě to funguje, nesnáším to), anebo stav vzdávám se. Mezi tím není nic, žádný mezistav, který by hráči řekl, v jakém je protivník stavu, jestli vyhrává, nebo prohrává. Nikdy nevím, jestli mu něco ubírám. Má jen dva stavy: "v plné síle" a "vzdávám se." Napadlo mě, že by bylo super, kdyby si hlavní hrdina mohl na akci najmout nějaké žoldáky, jako pomocníky. Nemusel by tlouct sám, ale měl by na to lidi, kterým by velel, ale musel by je samozřejmě platit a nestálo by to málo. Nikomu by se asi nechtělo nasazovat krk zadarmo.
kingdom come deliverance

Mám první nesplněný úkol. NESNÁŠÍM ČASOVÉ LIMITY. Questů je ve hře hodně, nestíhám všechny plnit najednou, takže vyskočilo nesplněno. Vypršel časový limit. Pak se obvykle musím dívat do návodu, protože pokud jsem quest nesplnil, tak obvykle nevím jak. Najdi faráře Šimona, ale kde, kde? Mám jít za něčí rodinou a ta mi řekne, kde ho hledat, ale kde mám hledat tu rodinu sakra? Má prý být marker na mapě, ale žádný nevidím. Nesnáším to. Tak těžký úkol a ještě časový limit, o kterém navíc ani nevím. Následně se hodiny pokouším s tím něco udělat. Najít rodinu kněze se mi nevede, tak aspoň najít kněze samotného. Koukám na návod. Samozřejmě, je ve všech čertech na kraji mapy a hlídají ho dva neozbrojení, kteří prý se dají ukecat. Následně několik minut "bojuju" se dvěma co nemají brnění ani zbraně, ale dávají mi pěkně na hubu. Já ty souboje fakt, ale fakt nedávám. Kněz mi sice poradí, ale jinak na to kašle, uvařit si to musím sám. Nikdy jsem to nedělal a ani o to nemám zájem. Ale hlavně dochází čas. Než se dostanu zpátky do kláštera, stejně bez léku, tak už je po nemocném. Pokud načtu starší pozici možná to stihnu, ale pak nastane pekelný chaos, nebudu mít přehled o tom, co už jsem vyřešil a hlavně, nebude mě asi bavit řešit to podruhé. Další základní pravidlo gamedesignu je: "NIKDY NEDÁVEJ DO HRY ČASOVÉ LIMITY!"
kingdom come deliverance

Co se soubojů týká, mám občas velký problém se ubránit i proti neopancéřovaným protivníkům, pokud je jich víc než 3. Onehdy jsem bojoval proti jednomu kníratému s mečem a nebylo možné ho porazit, vykryl všechno, dal mi na budku. Jeden protivník v panickém útěku zdrhal přes vodní hladinu řeky, přitom ale nezpomalil, malý bug, asi při testování nikdo nikdy nezkusil bojovat u brodu. Sem tam už i něco zabiju, ale jde to strašlivě těžko. Nikdy nevím, jestli přežiju další setkání s lapky, nebo ne. Dá se říct, že můj nejhorší problém nejsou ani tak tábory lapků a kumánů, ale spíš náhodné setkání s partou chlápků bez brnění. Jsou neskutečně rychlí, buch, buch, bác a je po mě. Quest chátra 2, jsem dělal načtyřikrát. Samotný tábor pohoda, následně návrat domů, náhodné přepadení, smrt. Takhle se to opakovalo jak přes kopírák 3x. Neustálé výlety do lázní a neustálé čekání, až bude ráno a budou mít otevřeno, mě mírně řečeno nebaví. Zvlášť, když díky přetížení věcmi nejde ani rychlé cestování, takže se pořád dokola musí předělávat věci na koně a z koně na hráče a to pěkně po jedné. Přečetl jsem si na Steamu pár recenzí na hru - samozřejmě se musel najít jeden idiot, který hned v prvním řádku vyzradil celou zápletku hry. Blbeček.
kingdom come deliverance

Šíleně mě vytáčí systém boje. Je to pořád dokola. Nedaří se mi "utrhnout" se od jednoho z nepřátel, který je ode mě dál a nedaří se mi stočit na druhého, který se právě napřahuje k ráně. Zámek mě prostě stočí tam, kam nechci a dělám cviky s mečem do prázdna, zatímco druhý a třetí et cetera jsou těsně vedle mě a z bezprostřední blízkosti mě bodají a sekají, tím mi berou staminu a ovládání nereaguje. Bránit se dá jen, pokud mám na růžici ikonku štítu, jinak můžu mačkat Q jak chci, stejně dostávám přes hubu. Kůň se v takových případech samozřejmě objevuje na opačné straně, než kam utíkám, takže než se k němu dostanu, musím proběhnout skupinou nepřátel. Než se ke koni dostanu, strhnou postavu na zem a systém mi zase vezme ovládání z ruky a můžu jen čekat, jestli se postavě konečně uráčí vstát. A tak pořád dokola. Dřív jsem to řešil tak, že postava neustále bodala. Tím si udržovala odstup. Jenže přesně tak se to ve středověku nedělalo. 99% bojů probíhalo sekáním. K bodání se meče používaly jen vyjímečně. Snažil jsem se začít sekat, ale nedaří se. Je to příliš pomalé a vysilující. Přesně z toho důvodu proč bylo sekání nakonec opuštěno a nahrazeno výhradně bodacími kordy. Samozřejmě s výjimkou šavlí, ale to je jiný případ, šavle byla jezdecký meč určený výhradně k sekání, se zahnutým ostřím. Byla přizpůsobená k sekání z koňského sedla v plném trysku, tam byl kord nanic. Proto se šavle bez problémů udržely až do počátku 2. světové, lepší zbraň na koně totiž nikdo nevymyslel, kdežto meče byly úplně nahrazeny lehkými kordy.
kingdom come deliverance

Zatímco jiné hry hráče neustále zásobují pocity radosti (nebo by aspoň měly), KCD hráče neustále zásobuje pocitem zmaru a deprese z toho, jak mu nic nejde, jak hráč nic neumí, nedokáže, nezvládá. Ani po 70 hodinách hraní opravdu nemám pocit, že by mi bitvy šly lépe. Úkol s dobytím Přibyslavic, který tvůrci hry v různých propagačních videích ukazovali jako příklad zábavnosti hry, mě naopak moc nezaujal. Dělal jsem ho naněkolikrát, nedokázal jsem za žádnou cenu trefit lučištníky na zdech. Už jsem si myslel, že mi lukostřelba jde, ale trefit se do terče není totéž, jako trefit se do nepřítele. Bojový systém s mečem pořád nedávám. Sice se už umím krýt, ale většinou hra nereaguje na stisk Q, protože klávesa jde jen za určitých podmínek a já nevím jakých. Místo krytí používám spíš neustálé couvání, takže mým největším nepřítelem jsou překážky za zády. Přijde mi, že hru vytvořili lidi, kteří nechtěli, aby si ji někdo užil. Neustále zdrhající Kumáni jsou zpočátku zábavní, později už je jejich věčné honění celkem otrava. Pokud je doběhnu a strhnu tlačítkem F, nestíhám je trefit, začnou zdrhat zase. Ani po 80 hodinách hraní nejsem schopen porazit skupinku nepřátel po náhodném přepadu. Kolikrát mě takhle zabili, už bych nespočítal, ještě že nepřítel nemá koně, takže se mu dá ujet.
kingdom come deliverance

Výlet do dolů byl zajímavý nápad, škoda že tak krátký. Vždycky když hra vybočí ze škatulky "realistická", tak mě to potěší. Ať už se jedná o drogový dýchánek, nebo ty doly. Ono upřímně, ve skutečnosti jsou doly nudné, studené a nepříjemné místo. Ale když už tam byly, mohly být delší. Pocit opuštěnosti a ztracenosti se nedostavil. Soubojový systém je absurdně těžkopádný, souboje jsou nesmyslně těžké. Chodíte si do hry odpočinout? Tak v KCD na to zapomeňte. Pokud máte depresi a jste nešťastní, tady budete ještě nešťastnější a ještě víc v depresi. Tahle hra je simulátorem psychického týrání hráčů, vydaná bandou úchyláků. Po 88 odehraných hodinách potkáte v lese dva chlápky bez brnění, s nějakými tyčkami a myslíte si, že je v pohodě dáte? Omyl. Na první pohled se nedá zjistit protivníkova síla, ani kolik mu zbývá, není tam boss bar (vypadá to, že boss bar tam je, tam kde má staminu kůň). Nějaké finty a řetězené údery? Cha! To by postava musela napřed s tím mečem máchat trochu rychleji. Než nepřítele třísknu, než se vůbec napřáhnu k první ráně, nepřítel dá kombo. Třísknu ho podruhé, dá druhé kombo a je po mě. Na to, že je Jindřich na úrovni "mistr" s mečem, teda nic moc (Po dotazu na diskusním fóru to vypadá, že komba se dají dělat jen s určitými zbraněni, za určitých podmínek, které asi nemám splněny. Je docela možné, že pokud začnu dělat komba, hra se stane mnohem lehčí.). Legrační je, že už nedávám ani bandy kumánů, které jsem dřív dával v pohodě. Nedávám už ani souboje jeden na jednoho. Mám podezření, že obtížnost hry silně poskočila nahoru. Po několikátém loadu, kdy jsem nebyl schopen zvládnout jednoho jediného nepřítele, jsem vzteky rozmlátil sluchátka. Pak mě to mrzelo, byla to dobrá sluchátka, škoda jich.
kingdom come deliverance

Na hře je vidět, že někdo měl dobrý nápad, ale programátoři se nepředřeli. Příklad, mám jít vyjednávat s loupeživým rytířem. Přijdu na místo, stráž mi sdělí, že mám jít za ním. Jdu tedy k rytíři, ale nic se neděje. Stráž zůstala stát na místě, protože jsem ji předběhnul. Vracím se ke strážnému, konečně sepne trigger a strážný jde k pánovi. Vyběhne animace, mám rytíře porazit v souboji na život a na smrt. Bojujeme, povede se mi ho srazit, leží v bezvědomí. Ale jeho lidi se do mě okamžitě pustí, musím zdrhnout. Za tři vteřiny vyběhne: "Zabij rytíře, Úkol nesplněn." No nevadí, tak teda boj, načítám pozici. Bojujeme s celým táborem, jeden nepřátelský voják se evidentně buguje, ale všechno je úspěšně završeno, vítězství je naše. Po pár vteřinách oslav se do mě pustí vlastní lidi, asi jsem v boji omylem někoho bouchnul. Ach jo, tak znovu. Nepřátelský voják se zase buguje, stejně jako předtím, cuká se na místě jako robot. Nevadí, nevadí. Už si dávám pozor, abych někoho nepraštil. Vítězství, obírám mrtvé nepřátele, protože potřebuju prachy na výstavbu Přibyslavic. Přetížen do krajnosti letím po svých do Ratají, hlásím pánovi úspěch, prodávám všechny věci z invu i z koně, odjíždím do Přibyslavic. Mám si uložit? Ne, nebudu alkoholik, prostě to po cestě odklikám. Selhání, musím do boje. Jeden nepřítel? Jenom jeden? To dám. Zpočátku se daří, nepřítel to schytává zase a znovu, ale pak dá kombo a druhé. Kolikrát postavu ještě praští? Tohle není fér! Pohled je zatměn, životy skoro na nule, perky "druhá šance" využity, nepřítel se odporně raduje, úchylák hnusný. Marně hledám cestu odtud, marně pískám na koně. Nepřítel postavu neustále strhává, nemám staminu, pohled je tmavý, nevidím kudy běžím, nevím kde je správný směr, smrt. Ach jo, neeeeeeeeeeee!!!!!! A zase od začátku, od útoku na tábor. Tuhle hru vymysleli úchylové. Jde mi o to, že pokud je něco hra, měla by se dát hrát. Hráč by měl mít pocit, že se baví a že ovládá situaci. A ne, aby se rytíř v nejlepším brnění a s nejlepším mečem v ruce bál vystrčit nos, protože ho při náhodném setkání domlátí chlápek s klackem. Upřímně. Baví mě ve hře neustále pořád poslouchat zvukové a grafické efekty při docházející stamině? Neeeee.
kingdom come deliverance

Ale abych jen nehejtil. V Přibyslavicích se mi povedlo lapky vlákat přímo do vesnice. Mým strážným sice chvíli trvalo, než pochopili, že potřebuju pomoct, ale pak zaútočili a nepřítele jsme společně udolali. Poblíž Sázavy jsem potkal vesničana v slaměném klobouku (Poznáš pehmiše v slaměném klobúce) a chvíli nato skupinu lapků. Vesničan utekl do Sázavy a přivolal pomoc dvou strážných, kteří opravdu zdrhali na místo přepadu a chvíli tam hlídkovali. Co se týká DLC "Z Popela," přijde mi, že tvůrci to dost natahují. Už úvodní video, značně vatovité, dávalo tušit, že na tomhle se Vávra autorsky nepodílel. Budov je jen pár, některé se ze záhadných důvodů navzájem vylučují. Celé DLC máte hotové za den. Netvrdím že je špatné, ale chtělo by to víc budov, nebo poloviční cenu DLC na Steamu. Chci si postavit i mlýn, lázeň, tvrz, krejčího, ševce, hradby, prostě všechno co se postavit dá. I kdyby to nic neneslo, nebo bych to musel dotovat, nevadí, rád to dotovat budu. Svěřil jsem se se svým názorem na oficiálním fóru KCD a bylo my vyspíláno, jak jsem se mohl opovážit. Co byste odpověděli na otázku: Z jakyho duvodu by tam melo jit postavit všechno? Dokazete mi nekdo napsat relevantni argument?" A proč by NEMĚLO JÍT POSTAVIT VŠECHNO? Asi je nová doba, kdy omezení a nemožnost něčeho ve hře, je některými považováno za extrémní benefit (tzv. Vávra gaming style). Pustil se tam pak do mě další, se slovy: "XYZ předkládá jasné a rozumné argumenty. Já s ním souhlasím. Postavit všechny budovy by byla blbost." Takže nemožnost postavit ve hře některé budovy, je podle těchto dvou výhoda (proč?). Že stáje vylučují vojenskou posádku je přece logické (proč?). A hradby prý povoloval panovník a proto je nesmíme mít. A kvůli právu várečnému nemůže být to a tamto. Ano, i taková hovada jsou bohužel mezi námi. Uvědomují si ti lidi vůbec, že KCD měla být původně hra? Na dlooooouhý čas mě přešla chuť na to fórum přispívat a celkově jsem značně ochladl ve svém svatém nadšení pro KCD, pokud ji hrají taková individua.
kingdom come deliverance

Mám čekat na verbíře v kostele. Čekám první noc, nic. Čekám druhou noc, nic. Jdu se podívat na návod. Jo, to musíš kliknout na oltář. Jak mě to mělo napadnout? Quest v klášteře, na který jsem hodně spoléhal, se ukázal být extrémně nudným. Vyšetřování uvázlo ve slepé uličce, kromě toho jsem nebyl schopen dělat, co se po mě chtělo. Vařit lektvar? Nikdy jsem to nedělal. Luštit nečitelný švabach? Jak asi? Mise v klášteře je pro mě krizová, nechce se mi kvůli ní do hry ani vracet. Už předtím jsem si všiml, že čím větší důraz na něco kladli v předváděčkách vývojáři, tím nudnější se nakonec věc ukázala. V klášteře jsem uvízl, vůbec se mi nechce tu misi plnit. Už bych ji vlastně měl rád za sebou, nudí mě. Podíval jsem se na návod, zjistil jsem kdo je S....j a šel se s ním dohodnout. Bohužel mám sehnat krev a šperháky, nebo omráčit opata. Se šperháky je to bez šancí, ale omráčil jsem opata a sebral mu klíče. Nijak mu to nevadilo, žádný poplach po probuzení. Konečně z kláštera venku, byla to jedna z nejnudnějších misí ve hře. Mělo to asi původně být zábavné pátrání po tajných informacích v klášteře, ale byla to spíš noční můra. Nikdy nechci skončit ve vězení, nebo v klášteře. V misi, kde se mám najíst s mnichy u stolu, se lžíce prolíná s talířem, působí to opravdu nepěkně.
kingdom come deliverance

Proč kováři ve hře vždycky mlátí do červené, nenažhavené části meče? Po dobytí V.....u, se hra dostává do druhé, o něco příběhovější části. Značně ubylo volného času na vlastní pojížďky a plnění vedlejšáků, které mě upřímně bavily víc. Dříve jsem měl plný záznamník úkolů, pořád přibývaly další a některé slabší, nebo kriminální úkoly, jsem ani neplnil. Momentálně v podstatě nemám kam jet a můžu jen čekat na noc, až se někomu uráčí dát mi úkol. Ten úkol je zase plížení, které mě naposledy bavilo v Deus Ex 1 (jediný a poslední dobrý Deus Ex). Věřte nebo ne, ale ani ve hře Thief (tom prvním, od Looking Glas), jsem se neplížil, ačkoli návod radil plížit se. Všechny jsem prostě vybil. Z V.....u jsem se taky neplížil, prostě jsem proběhl táborem a zdrhnul. Následně jsem měl jít do boje a protože moje věci zůstaly na místě, šel jsem bojovat jen v v košili a šortkách. Mohl jsem sice jít do zbrojnice, ale nebylo tam brnění a zbraně šly jen ukrást. Naštěstí jsem na V.....u sebral věci prvnímu nepříteli a samotný boj spočíval v mlácení nepřátel do zad, takže pohoda. Ale až půjdete na V....k, vyndejte si všechny cenné věci z invu na koně, radím dobře.
kingdom come deliverance

Další úkol by mohl v podstatě být zábavný, kdyby... Kdybych si dříve cvičil plížení a omračování, ale to jsem nedělal. Takže je pro mě úkol bohužel nesplnitelný. Stráž co stojí dál ode mě ještě dám, ale druhého už ne. Uložení přes sejvovici nefunguje, ačkoli ji mám. Asi zase "skvělý" záměr tvůrců. Ach jo. Asi je nenapadlo, že opakovat misi pořád dokolečka není zábavné. Tak jsem se mrknul na net na návod a zjistil jsem, že mise se vyhrát nedá. Proč tam teda sakra tahle mise vůbec je? Upřímně, nedává to smysl, vystřihněte ji. Pokud by se povedlo dostat do hradu tak snadno, asi by nemělo moc smysl ty hrady stavět. Kolem hradů byly právě z tohoto důvodu valy, palisády a příkopy, které velmi výrazně znesnadňovaly přístup ke hradbám. Byl jsem onehdy na hradě Nový Hrad u Adamova. Zezadu hradu, bylo nějaké, už zaniklé středověké opevnění. Val nebyl vysoký, ale dodneška byl tak strmý, že jsem měl problém ho zdolat,- ve dne a v lehkých botách. Představte si na tom ještě palisádu, za tím další příkop, v něm pobíhají hlídací psi, a na hradbách košík s husami, které se probudí a kejhají, pokud se pod hradbami něco děje. Tak lehko by se do hradu neměli šanci dostat a kdyby ano, tak by hrad jistě padl. No nevadí, tak jdu prohrát, co se dá dělat. Nebaví mě to už. Dokud to byl simulátor chození po lese, bavilo mě to. Až do dobývání V....ku to bylo dokonce výborné. Ale čím víc je tam těch božích vývojářských nápadů, které se nepovedlo rozumně převést do zábavné herní podoby, tím víc jsem znechucen.
kingdom come deliverance

Pokud správně počítám, měl jsem zatím 3 velké herní krize, kdy jsem na nějaký čas přestal hrát. První se týkala questu s nalezením otce Šimona, který neměl markery na mapě a navíc měl časový limit. Druhá krize byla v klášteře. Dodržování tuhého řádu velká zábava není. No a poslední krizi mám teď, po nočním útoku na T......k, který nejde vyhrát. Jsem zvědavý, jestli se to ještě zlepší a hra si mě znovu získá. Ta hra si ze mě snad dělá srandu. Pořád zaseknutý u questu-nequestu noční útok na T......k, hraju to pořád dokola asi už podesáté. Napřed jsem několikrát po sobě zabil strážného jedna, ale nešel zabít strážný dvě. Pak jsem i všiml, že se mi po omráčení prvního zlepšily schopnosti a přibyl nový perk. Vylepšil jsem se tedy, v pohodě zabil i druhého a konečně jsem měl postoupit dál, jenže jsem dorazil toho prvního omráčeného, aby se neprobudil. A poplach, všechno znovu. Nevadí, říkám si. Už vím jak na to. Jenže omyl. Z nějakého důvodu, mi tentokrát nejde omráčit ani strážný číslo jedna. Několikrát po sobě pokaždé vyklouzl. Misi hraju pořád dokolečka a už mě to silně nebaví. Z jakého důvodu si proboha živého nemůžu uložit? Uvědomili si tvůrci, že je to jen hra a ta by neměla jít proti hráči? Už v roce 2000 vyšel na games.cz článek, kde se mimo jiné píše: "snad jednou provždy ukáže vývojářům, že nemožnost ukládání jako třeba v Giants je velký opruz a vždy spoustu lidí od jejich hry odradí, nemluvě o tom, že funkci save stejně obvykle najdeme v nějakém pozdějším patchi." Sám bych to nenapsal líp. Najdou se takoví, kteří ten systém ukládání brání. Já tvrdím, že nemožnost si ve hře uložit když potřebuju, je blbost na entou.
kingdom come deliverance

Tak, konečně se mi povedlo zneškodnit oba strážné a měl jsem se plížit za Pt....m. Jenže jsem se opozdil. Strážný, kterého obešel, se postavil velmi šikovně,- kdybych byl tam, kde jsem měl být. Jenže, moje postava stála přesně naopak, čelem ke strážnému. Čekal jsem snad deset minut, než odejde, neodešel. Další load. Ach jo. První strážný zase vyklouzl, nedokázal jsem ho omráčit, další load. Konečně na místě. Postava se krčí na nádvoří tam kde má, nepřítel stojí zády, teď už se to přece nemůže pos... Další strážný vyšel ze dveří paláce, všechno v háji, další load. Přestal jsem je počítat. Snad 15X? Tohle se vývojářům opravdu nepovedlo. Konečně se mi to povedlo udělat, máme oblejhat hrad. A mám sehnat inženýra, aby postavil oblejhací mašinu. Začíná mě to nudit, mám další krizi. Nechci řešit blbosti, nechci nikomu krást věci, nechci hrát kostky. Začíná to být otrava.
kingdom come deliverance

Měl jsem několik týdnů trvající krizi, kdy jsem se nedokázal donutit hru dohrát. To obléhání Talmberka je prostě trošku nuda. Hra se změnila z obrovského svobodného světa se spoustou možností, na sevřený zužující se koridor, kdy musím jít zbodu A do bodu B a to mě kupodivu nebaví. No, dokázal jsem nakonec dostat Kiesera na Talmberk a věci se začaly hýbat, konečně několik větších bitev za sebou, zase mě to chytlo. Dobyli jsme Talmberk, hra končí, ale za koncem je možnost, vrátit se svobodně do světa a dokončit, co člověk začal. Jednoznačně to chválím. Už jsem si začínal myslet, že hra ztratila potenciál a dvojka bude prodejní průšvih. Ale jestli nějak vychytají boj na koních, zjednoduší provádění komb, zbaví se oblékacího systému, který způsobuje glitche a bugy a dají do hry pořádné bitvy, nemám obavy. Mlátit se s někým mečem v bitvě, bez možnosti umřít, co může být lepšího. To s těmi koni, to bude ale problém. V současnosti je to tak, že koně slouží jen k cestování a boj s nimi, je silně omezený. Obrněnec na koni ani nemusí bojovat. Stačí když do pěšáka najede. Takto jízdní rytíři bez problémů dokázali porážet pěchotu. Jeden obrněný rytíř dokázal bez problémů rozehnat 10 pěšáků. Hra by se změnila v boj jízdních proti jízdním a pěšáků proti pěšákům. Rovnováha sil by se vytratila. Ono to tak opravdu bylo, rytíř byl absolutní král bojiště, pěchota většinou do hry ani nezasahovala, používala se na spížování, obléhání, pomocné bojové úkoly. Ale jak to dostat do hry, když už to 500 let nikdo nedělá a nikdo už opravdu neví, jak na to?
kingdom come deliverance

Windows 10 mi neustále shazují PC, pokud jsem na internetu. Má to souvislost s flash reklamami, jak je jich moc, zabzučí to a počítač vytuhne. Ve hře samotné je všechno OK, jediný pád během 120 hodin hraní. Přešel jsem tedy zpět na Windows 8. Minulý rok jej používalo 10% lidí, poslední čísla říkají, že už jen 6,6%. Škoda že se Microsoft snažil nacpat lidem nesmyslné Metro. Kdo by proboha chtěl používat takový grafický hnus a chaos. Jednobarevná celoobrazovková okna zakrývající výhled (jediné co mě vždy napadlo, když se maximalizovalo další takové okno, bylo: "pomoooc, jak z toho ven!!!"), ikonky které mění vzhled i umístění, kterého blba tohle napadlo, ten by zasloužil. Ale jinak jsou Windows 8 výborný systém, který mi hlavně nepadá. Ovšem, AMD se pro něj vykašlalo na podporu ovladačů, takže jsem do svého PC musel náhradou za Vega 11 šoupnout jeden archívní kousek, svou stařičkou AMD Radeon R7 250, s hrubým výkonem cca 1400 bodů (AMD Radeon Vega 11 má 2300 bodů). K mému velkému překvapení se Kingdom Come Deliverance v pohodě rozběhla a po snížení rozlišení a vypnutí detailů kupodivu hratelně běží na 30 FPS! A pořád ve slušné grafice! A kdybych chtěl, rozlišení se dá snížit ještě několikrát, až na neuvěřitelných 640x480 pixelů! Nevěřil bych, že se to vůbec spustí a ono to běží a dá se to hrát, hmm. Ale stejně už jsem si objednal novou kartu a z pomsty to už nebude AMD. Nedodali jste mi ovladače? Otravujete mě se špehovacími a padavými Windows 10? Tady máte odpověď, mizerové. Proč Nvidia může a vy ne? Jo, abych nezapomněl, až do konce hry se mi nepovedlo udělat jediné kombo. No, uvidíme ve dvojce.
kingdom come deliverance


15.09.2018

Jak najít informace o neznámém obrázku, nebo najít podobné?

Jdeme na stránky prepostseo a najdeme přes něj na webu, nebo na vlastním disku (Upload picture) obrázek, o kterém chceme vědět víc. Klikneme na Search Images a nástroj nám najde podobné obrázky. Přitom neztrácejme čas s politicky "korektním" google, nebo s naprosto neschopným Bingem a rovnou klepneme na Yandex. Což je ruský vyhledávač. Což jsem nevěděl, když jsem v něm vyhledával. Jednoduše nejlíp hledá, necenzuruje a obvykle toho najde nejvíc. Nehledal bych v tom nějakou propagaci Putina. Takže, máme tady nepojmenovaný obrázek Zuzany Smatanové, na kterém drží noviny. Jestlipak nástroj v kombinaci s Yandexem pozná, o koho jde a najde podobné? Výsledek jsem párkrát zopakoval i s jinými obrázky a je to překvapivě kvalitní. Pokud dumáte, co nebo kdo je na nějakém vašem obrázku, nástroj to na 90% zjistí, pokud je podobných obrázků na netu více.
reverse_image_search.jpg zuzana_smatanova.jpg


15.09.2018

Jak si vytvořit instalační USB flashdisk s Windows.
Jak si vytvořit instalační USB flashku z libovolného CD/DVD s Windows a tu pak následně použít k instalaci Windows přes USB, nebo k servisování PC. Vyzkoušel jsem, funguje, jednodušší už to být nemůže. Boot menu se zobrazí během startu počítače,po stisku klávesy F12, ale už jsem viděl i F9 a jiné. Někdy se použitelné klávesy zobrazují při startu. První program umí dělat bootovací flashku jen z normálních bootovacích médií (aspoň tak jsem to pochopil). Ale co když potřebujeme udělat bootovací flashku z normal iso, které bootovací v základu není? Tady nám pomůže program Rufus. Použití je stejné, najdeme flashku, formátujeme, najdeme ISO obraz nebo disk, START, hotovo.
Program Rufus


22.06.2018

Hardware se za dva roky hodně změnil.

Obrázky nejsou moje, na zdroj odkazuju.

Jak už jsem psal, sestavil jsem si co nejlevnější počítač na hraní Kingdom Come: Deliverance. O výběru součástí (v novočeštině komponent) píšu dole, není třeba se opakovat. Takže jen doplním základní desku, na kterou jsem mimochodem čekal tři týdny. Jedná se o Gigabyte Aorus X470 Ultra Gaming. Pozor, deska má jen HDMI výstup. Nemá VGA, ani DVI, budete potřebovat HDMI monitor a HDMI kabel. Při sestavování počítače jsem narazil na celkem zásadní problémy, bylo by proto dobré je zmínit. V první řadě bych zvolil větší a hlavně DELŠÍ skříň, protože deska je velká a překvapilo mě, že se pak do 5,25" pozice nevejde ani krátká DVD mechanika. Jednoduše už vrážela do základní desky a kus jí ještě trčel ven. Dal jsem ji tedy do horní pozice, kam se vešla jen taktak. Další věc co mě překvapila, v nové kastli nebylo dost vymezovacích matic pod desku, takže bych doporučoval si jich pár vyptat v obchodě.

Operační systém.
Věc která mě opět značně překvapila je, že Windows 8.1 pro novou grafiku nemají ovladače. Několik hodin jsem instaloval aktualizace na Windows 8.1, poté co se všechny úspěšně nainstalovaly, na mě vyskočilo okno "Nepodporovaný hardware!" Nechápal jsem. Mimochodem, po instalaci Windows 8.1, jsem se po dlouhé době zase dostal do rozhraní Metro a zase jsem si osvěžil paměť a připomněl si, proč tohle šílené rozhraní plné extrémně hnusných dlaždic všichni tak nenávidí. Vlastně nenáviděli, na místě je minulý čas, protože Windows 8.1 už NENÍ PODPOROVANÉ! Jakkoli to zní neuvěřitelně. Tohle šlo Microsoftu vždycky nejlíp, bojovat proti vlastním dobrým nápadům. Microsoft se 20 let snažil, zvyknout lidi na tlačítko START a když se mu to konečně povedlo, začal najednou proti tlačítku START bojovat jako zběsilý. Aby se Windows 8 dostaly do použitelného stavu, museli si lidi instalovat program na tlačítko START, museli si nahackovat zpět ze systému panel Snadné Spuštění, zrušit neustálou maximalizaci oken, pokud se s oknem pohne do strany a další věci. Než Windows 8 začaly být trochu použitelné. Je to skoro nový systém, velmi povedený, pokud se přizpůsobí. Zkoušel jsem do Win 8 instalovat ovladače pro Windows 10, kdyby se přeci jen povedlo, ale bez výsledku. AMD prostě Windows 8.1 spláchlo do kanálu, ale přitom pro Linux ovladače jsou (!!!). Z pomyšlení, že bych měl přejít na Windows 10 se mi udělalo špatně a začal jsem hledat použitelný Linux (Pokud někdo myslí, že aeronet je prolhaný proruský web, neberu mu to, jeho názor). Ovšem hned na prvním odkazu bylo, že Kingdom Come:Deliverance Linux nepodporuje. Ach. No co se dá dělat. Upřímně. Kdyby Kingdom Come byl na Linuxu, přešel bych radši na Linux, než abych se nechal špehovat. Ano, vím že uživatele mohly špehovat už i Windows 98, ale Windows 10 už špehování provádějí v podstatě veřejně, ve velkém (odesílání desítek megabajtů dat z kamery na servery Microsoftu, například) a lidi se s tím smířili. Což mě mírně řečeno děsí a nedává to dobré vyhlídky do budoucna.
windows 8

Zdroj.
Rovnou zapomeňte na 350W zdroj, počítač se ani nespustí. Jako naprosté minimum bych viděl 450W zdroj, lépe silnější. Dnešní zdroje mají k napájecímu konektoru ještě dva přídavné osmipiny, které se liší. Jeden je na grafiku PCI express, další je přídavný do desky. Ten na PCI Express je i ve starší verzi, pak má 6 pinů, nebo může být obojetný, v takovém případě má 6 pinů a dva přídavné, oddělitelné piny, nebo je v poslední verzi rovnou osmipinový. Pokud to nemá textový popis, jak vidíme na obrázku, čert aby se v tom vyznal, co? Liší se v podstatě jen tvarem jednotlivých pinů, kdy některé jsou čtvercové některé šestihranné a ty tvoří dohromady určitý vzor, jak vidíme dole. Teoreticky by neměly jít zaměnit s 8 pinovým přídavným napájecím konektorem, protože při bližším pohledu mají různý tvar konektorů. Ale mě to do desky zasunout šlo, nechápu jak. Nicméně předpokládám, že by to neměl být větší problém, protože deska to přežila. Takže radím dobře, ZAPOMEŇTE NA STARÝ ZDROJ A KUPTE NOVÝ.
Ryzen 2400 Ryzen 2400

Chladič.
Co mě šokovalo, byl AMD chladič. Musel jsem se štípnout, jestli vidím dobře. V krabici s procesorem totiž trůnil Intelácký chladič, na které tu na blogu dštím oheň a síru. Hleděl jsem na to delší čas v naprostém ustrnutí a nevěřil vlastním očím. AMD se zbláznilo. Podle mě AMD tímhle Intelu jeho fanatické fanoušky neodláká, zato může lehce ztratit ty svoje. Hleděl jsem na to nadělení jako puk a nechápal. Na desce přitom byly normální háčky, pro uchycení standartního AMD chladiče s třmínky a excentrem. Musel jsem vzít manuál a podívat se, co se po mě vlastně chce. Z desky se musí natvrdo odmontovat 4 šroubky, které plastové packy drží na místě, tyto packy sundat, desku při tom mějte položenou na antistatickém sáčku, ve kterém byla zabalená. Následně položte chladič dolními šroubky proti vystupujícím maticím, co na základní desce zbyly a opatrně šroubujte, vždy dva a dva šrouby naproti. Netvrdím, že je chladič vyloženě špatný, má být údajně tišší, což potvrzuji, celé PC je velmi tiché, šroubuje se dobře, drží dobře, snad bude i chladit dobře, jen mě šokovalo, jaká je to kopírka Intelu.
Ryzen 2400

Procesor
Jak nasadit procesor asi víte, ale zopakuju to. Kovovou páčku na boku patice zlehka odtlačíte do boku a odklopíte nahoru, nasadíte procesor opatrně tak, že zlatý trojúhelníček v jednom rohu procesoru, je nad plastovým trojúhelníkem na patici. Procesor zapadne dovnitř, zlehka ho přitlačíte a vrátíte kovovou páčku zase zpět, jak byla. Přitom cítíme, jak se tím nožky procesoru zajišťují.
Ryzen 2400

Chyba při nasazování chladiče.
Nasadíme chladič, ale pozor. Ten inteloidní chladič má zboku výstupek, odkud vychází napájecí kabel (je na něm shora nápis AMD). Ten výstupek dáme na opačnou stranu, než jsou patice pro paměti, jinak čtvrtou patici nepůjde použít. Mě se stalo to, že jsem ten chladič nasadil obráceně, což na funkci živočicháře nemělo vliv, ale pak jsem laboroval s paměťmi, protože mi to nechtělo naběhnout a zjistil jsem, že výstupek chladiče překáží zasunutí paměti do slotu. Následně jsem už u sestaveného PC musel chladič sundat a obrátit. To by nebyl problém, kdyby tahle deska měla to, co mají všechny AMD desky. Totiž,napevno přilepený výztužný plech pod deskou. Tahle ovšem plech přilepený neměla, jelikož kdo šetří, má za tři. Takže po odmontování chladiče se ozvalo "cink" a plech zajel pod desku někam do hloubi počítače. Málem mě omývali. Chvíli jsem přemýšlel, jestli mám odmontovat desku a celé to montovat znovu. Pak jsem jen sundal spodní kryt kastle a naštěstí tam nechali pod procesorem otvor, kterým šlo plech zespoda přidržet. Takže jednou rukou jsem si svítil, jednou rukou jsem zespoda přidržoval plech, jednou rukou jsem přidržoval chladič a jednou rukou jsem šrouboval. Ano, mladý voják, hotový kouzelník.
Ryzen 2400

Nasazování dvoukanálových pamětí.
Proč že jsem tak nutně potřeboval čtvrtý paměťový slot? Inu, věc se má tak, že poté, co jsem hotové PC zapnul, se nespustil obraz. Hučelo to, ale monitor nejevil známky přehnané aktivity. Zkoušel jsem tam dát i dvě různé PCI express grafiky, ale bezvýsledně. Celkem mě to znechutilo, nevěděl jsem, co se děje. Až po delším laborování jsem si všiml, že na desce jsou 4 výstražné červené diody a podle manuálu k desce se dá zjistit, kde je problém. Podle diody byl problém v pamětech. Jakmile jsem vyndal jeden paměťový modul, PC se rozjel. Zkoušel jsem paměti různě prohazovat, jeden jsem nechal v prvním slotu a pak zkoušel dávat druhý modul do slotu 2,3,4. Teprve ve čtvrtém slotu počítač projevil ochotu druhý modul paměti přijmout za svůj. Já jsem původně chtěl jeden osmigigový modul, který by tam bezproblémově fungoval a mohl jsem si celé to martyrium ušetřit. Ale byl jsem přemluven, že si musím koupit dva čtyřgigové, aby se využil dvoukanálový přístup do pamětí. A to byl vlastně celý problém. Kdybych postupoval podle sebe, PC by možná byl o pár procent pomalejší, ale nezjistil bych, že je něco špatně. Ale že jsem se (opět) neposlechl, musel jsem absolvovat proceduru počítačové samovýuky metodou pokus-omyl. Na jednu stranu jsem zjistil, že jsem z hardware už hodně vyšel a moc toho už neumím, na druhou stranu je to dobře, protože jsem se zase něco naučil. V manuálu jasně psalo, že deska automaticky detekuje a nastaví paměti sama a já jsem se s tímto ultimátním prohlášením spokojil a dál jsem po tom nepátral. Ale není tomu tak! Známý, kterého jsem se na to zeptal, věren své tradici, prohlásil něco ve smyslu, že tohle přece ví každej a že jsem si měl přečíst manuál. I uposlechl jsem, vzal do ruky manuál a na druhé straně, kterou jsem bohužel nečetl, byla skutečně mapa, jak přesně mají být moduly ve slotech. Návod na paměti byl totiž na DVOU stránkách a velmi nepřehledně. Pokud si někdo přečte na první stránce, že deska je tak super že si všechno nastaví sama, jaká je pravděpodobnost, že otočí na další stránku? Asi chtěli ušetřit papír, aby velká matka Gaia tolik nesténala. Doporučované nastavení 1-2, už jsem předtím zkoušel, ale v danou chvíli to nešlo, nejspíše proto, že jsem nevytáhnul napájecí kabel z PC. Dnešní počítače totiž jedou i když jsou vypnuté, dokud natvrdo nevytáhnete napájení. A tak jsem podle manuálu vytáhnul napájecí kabel, nasadil paměti podle návodu a ono to šlo. Takže POZOR! U desky s dvoukanálovým řadičem pamětí, na kterou montujete DVA paměťové moduly, je nutno DODRŽET PŘESNÉ POŘADÍ PAMĚTÍ VE SLOTECH a paměti nasazujte s vypojeným napájecím kabelem, jinak počítač nemusí fungovat.
Ryzen 2400

Taková v podstatě blbost a jak to dokáže potrápit, když to člověk neví. Ach jo, zlaté časy, když jste mohli vložit paměti kam jste chtěli a ono to fungovalo samo. Ale zase jsem se něco naučil a můžu machrovat. A to se vyplatí!


14.06.2018

Prohráváme informační válku s Ruskem?

Vedl jsem politickou a nakonec naprosto zbytečnou debatu se třemi svými známými, kteří byli skálopevně přesvědčeni, že volby v USA vyhrál Putin a že Trumpa dostaly na trůn ruské tajné služby (Inu, blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je Království Nebeské). K jejich velké nelibosti jsem si dovolil upozornit je na skutečnost, že se nejen mýlí, ale že pravda je přesně opačná. Všechny, opakuji, VŠECHNY sdělovací prostředky v USA bez výjimky (noviny, časopisy, televize, rádia, atd) po celou volební kampaň vykřikovaly, že nikdo nesmí volit Trumpa. Každý moderátor, herec, nebo jinak společensky činná osoba, musela do svého pořadu dát aspoň jednu zesměšňující invektivu proti Trumpovi, aby každý občan věděl, jak ho dotyčná celebrita nenávidí a mohl se s tím ztotožnit. Jak by dopadl ten, kdo by se Trumpa zastal proti téhle politické mafii, to dává zlehka tušit osud pana Vávry, z dolních článků. Nenávistný boj aktivistů proti tomuto člověku, který si dovolil nemít ve hře z českého středověku ženské rytířky a černochy, můžete sledovat téměř v přímém přenose. Neposlušného by čekal oficiální bojkot, obvinění z bůhvíčeho a v americe by nedostal práci, což by znamenalo konec jeho kariéry a finanční krach (Kde je svoboda názoru? Kde je svoboda tvorby? Na ty zapomeňte, už neplatí. Teď je důležité jen to, co řekne aktivistická multi-kulti mafie.). Mimochodem, to že byl zvolen prezidentem Trump, je ve skutečnosti malý zázrak. V USA je už méně než polovina bílých obyvatel a to se mezi bílé počítají i hispánci. V šedesátých letech, kdy multi-kulti aktivisté začínali roztahovat pařáty, žilo v USA cca 5% černochů. Po cca 50 letech budování rozvinuté multikulturní společnosti, jich tam žije přes 50%. Zákony které v USA platí a které se postupně, metodou krájeného salámu, zavádějí i u nás, byly mírně řečeno děsivé a mají máloco společného s nějakou emelentární spravedlností, nebo svobodnou volbou lidí. Vláda USA například vykupovala domy a byty v čistě bílých čtvrtích a prodávala je za směšné ceny černochům a takto postupně vytvářela z celých USA jedno velké černošké ghetto. Bílé organizace byly šikanovány, kriminalizovány a zavírány, ale čistě černošské naopak chváleny a dotovány. V každém filmu musel být minimálně jeden černoch a v rámci programů zaměstnanosti, se do státních služeb přijímali přednostně černoši. Americký folklór, který vidíte v každém jejich filmu nebo seriálu, je neskutečně drzá, znuděná a nepříjemná černoška na recepci, která udělá jen to, co nutně musí. Kde se tam asi vzala, že? Soukromý zaměstnavatel, který by si dovolil odmítnout zaměstnat černocha, mohl být dán k soudu, který téměř automaticky takové firmě udělil likvidační pokutu, atd atd atd. 50 let cílené likvidace bílé komunity v USA, spojené s masívním vymýváním mozků multi-kulti propagandou, která se do dětí hustila už od mateřských škol. A po těchto PADESÁTI LETECH "převýchovy" jak z Velkého Bratra, američané "neposlušně" zvolili "nevhodného" kandidáta Trumpa. Asi chápete rozhořčení, ba nenávist aktivistů. To je taaaaak nedemokratické, že bílí lidi si nenechali vymýt mozky a volili svého člověka, který jim dal iluzi (ale opravdu jen iluzi), že bude mír a větší spravedlnost. Ve skutečnosti byl Trump pro bílé američany stéblem, kterého se chytá tonoucí. USA vykazují znaky totalitní země, včetně tzv. "double think". Bílý američan na veřejnosti vykřikuje, jak miluje palestince a jak nenávidí rasizmus, ale když má svobodnou možnost vyjádřit svůj názor, volí Trumpa. Pokud Rusko do voleb v USA opravdu vložilo peníze, pak rozhodně méně, než kolik na propagandu po celém světě vynakládají USA, aniž by se proti ovlivňování voleb v cizích zemích někdo vymezoval. Bylo třeba obrovské haló kolem toho, že si Rusko dovolilo zrušit většinu neziskovek, přesněji řečeno, neziskovky musely jasně uvést, odkud berou peníze na svou činnost a pokud je berou od cizí vlády, musí to uvádět. Takovýto zákon mimochodem platí v USA někdy od třicátých let. No a protože většina těchto vysoce ziskových "neziskovek" brala penízky právě od USA a jeho tajných služeb (a musely by to přiznat), raději ukončily činnost. To je tak nedemokratické, viďte. Oni chtěli jen mírově podrýt Rusko a demokraticky poštvat lidi proti ruské vládě a tyran Putin je vyhnal, mizera. Nebylo vám třeba nikdy divné, odkud se najednou po revoluci v roce 1989, všude vzalo tolik plakátů a bůhví čeho, s nápisy "Vote Havel?" Nebylo vám nikdy divné, jak mohl být zvolen člověk, kterého pár dní předtím vůbec nikdo u nás neznal? Že to byla PR kampaň na podporu agenta USA, který měl dostat za zásluhy pěknou trafiku, o tom doufám nikdo nepochybuje. Dostali jsme se z chomoutu a rovnou jsme se chytli do oprátky. A kdo dnes drží konec té oprátky, vlastně ani nevíme. Zpět k Rusku. Putin potřebuje pro udržení se na trůně a širokou podporu lidí v Rusku, co nejhoršího nepřítele na trůnu v USA. Ve skutečnosti by se po zvolení Clintonové v Kremlu slavilo a střílelo šampaňské. Po zvolení Trumpa zavládla v Rusku nejspíše tichá panika, co si počít s tímhle exotem a co od USA vlastně mají čekat. S Clintonovou si mohli být jistí, že sankce a uměle vyvolávané nepřátelství proti Rusku, by jely ve vyjetých kolejích a stále by se stupňovaly. (Mimochodem, sankce jako zbraň, se proti "neposlušným" slovanům používají už nejméně 1100 let. UŽ Velká Morava byla postižena sankcemi ze strany německých císařů.) Trump se sice opravdu pokusil zatáhnout za brzdu a vybočit z trati, ale splašená souprava na které sedí, ho už stejně neposlouchá. Takže kromě siláckých prohlášení už jen poslušně podepisuje, co se mu předloží a nedělá státní správě USA problémy. Příklad? USA a Izraelem placený islámský stát byl už skoro poražen a Trump prohlásil, že chce stáhnout vojska USA pryč ze Sýrie. Následně někdo "záhadně" spáchal chemický útok. "Experti" neomylně určili viníka, kterým podle nich není nikdo jiný než Asad. Proč by to dělal v situaci, kdy už měl na dosah mír? No, mě se neptejte, já nerozumím vysoké politice. A Trump následně schvaluje bombardování Sýrie. Trump se sice omluvil za bombardování Srbska v roce 2000 a prohlásil, že to byla ostuda USA (Že o tom nevíte? Buďte v klidu, nikdo z novinářů o tom nenapsal ani řádku). Trump sice zná východní Evropu, dokonce tu chvíli bydlel v paneláku, když byl i se svou tehdejší českou ženou na návštěvě naší země. Ale nikdy nemůže překročit vlastní stín, vždycky to bude především američan, který si rád hraje s kolty proklatě nízko u pasu. Jak řekl Josef Švejk, "Válka bude, víc vám neřeknu."

A krásný článek na konec. Lahůdka.
Prohráváme informační válku s Ruskem.
Přeložím poselství článku do běžné češtiny.
USA a jeho nástroje, lžou už tak nestydatě, že propagandě USA (která je bezvýhradně přebírána i "českými" novináři) už věří jen ti největší zaslepenci. A proto je třeba zajistit, aby se lidé pomocí tzv. "boje proti dezinformacím," (rozuměj cenzury) nedostali k těm "nesprávným" (rozuměj pravdivým) informacím. Proto je potřeba zpřísnit cenzuru a ukázat zuby těm, co nechápou, že mají mlčet. Ať žijí zářné zítřky. Takže nashle ve vězení, nebo na frontě.


14.06.2018

Svět jde do hajzlu 3, aneb, rasizmus v Kingdom Come Deliverance.

Já bych se mohl živit jako věštec.
Proč Dan Vávra odřekl přednášku v Barceloně?

Podle chorých představ těch lidí, pokud nemáte ve hře černochy a ženské rytířky, jste rasista a nepřítel žen. Pokud děláte hru, která se odehrává mezi eskymáky (chcete-li inuity), musíte tam mít černochy a ženské rytířky. Pokud děláte hru která se odehrává v Číně, musíte tam mít černochy a ženské rytířky. Pokud se vaše hra odehrává mezi australskými domorodci, musíte tam mít černochy a ženské rytířky. Pokud děláte hru, která se odehrává mezi patagonskými indiány, musíte tam mít černochy a ženské rytířky. PROČ? To ti lidi nechápou, jak smutný, šedý a unifikovaný svět pro nás připravují? Jen nemocná ideologie má zapotřebí falšovat a lhát.


22.05.2018

Kupuju počítač na Kingdom Come:Deliverance.

Vlastním dvě kopie hry Kingdom Come:Deliverance, ale nemám je na čem hrát. Byla to z mé strany spíš politická demonstrace, než akutní touha si hru zahrát. Máme sice Xbox One, ale ten mi neříká pane. Mám sice dva PC, ale ty hru neutáhnou, ani oba dohromady. Ačkoli nejsou nijak staré, byly kupované jako to nejlevnější na trhu, na Minecraft to bohatě stačilo. Ale nyní už ztratily kontakt se špičkou pelotonu a zastaraly.

Tak se podíváme, na čem by hra mohla šlapat. Samozřejmě, jako obvykle, když jsem se svěřil se svým záměrem koupit si počítač, ihned začala přesvědčovací akce: "Hele, AMD je totálně v pr...i, kup si Intel, ten je nej, my nic jiného než Intel ani nenabízíme, Intel je jediná možná voba. AMD vždycky s něčím přijde, jakože revoluce, ale pak se ukáže, že to až taková revoluce není, kašli na AMD, vůbec bych do toho nechodil, Intel je prostě jediná rozumná volba," atd, atd, atd. Už jednou jsem se s Intelem pěkně spálil, když jsem se na něj nechal překecat a teprve po koupi jsem se zajímal, jestli se to vyplatilo. A přišel jsem na to, že Intel si může koupit jen totální fanatik. Za tu samou cenu bych měl od AMD ten samý hrubý výkon a navíc ještě slušnou grafiku zabudovanou v procesoru. Navíc mi intelácká základní deska už pomalu odchází, nefungují USB, vytuhává to, atd. Tuhle chybu už jsem nechtěl podruhé zopakovat a tak jsem si tentokrát zjistil fakta předem.

Nečekal jsem ani ve snu, že by AMD bylo lepší. Právě naopak, čekal jsem, že se Intel výrazně zlepšil a tentokrát to AMDéčku pořádně natře. Na co jsem přišel? "Ty nepřekvapíš," řekl mi jednou v práci šéf, když mi asi podesáté měřil přístrojem hladinu alkoholu v dechu a opět byla (nepřekvapivě) nulová (což ovšem nebránilo jistému "oblíbenému" kolegovi, aby na mě nedonášel vedení, že jsem prý alkoholik, který chlastá přímo na pracovišti - inspirací mu bylo, že jsem si při těžké chřipce kloktal hrdlo, abych nemusel marodit. Inu, těžko je zavděčit se.). Zato já jsem byl opět překvapen.

Intel? ZASE PŘEDRAŽENÝ, S NIŽŠÍM HRUBÝM VÝKONEM A S MIZERNOU NEBO ŽÁDNOU GRAFIKOU. Pro Boha živého, kdo si ty Intely může pořád kupovat? Nevěříte? Tak se na to koukneme. Co vlastně chceme? Cena asi 4000kč, slušná integrovaná karta. Nabídka je víc než bohatá, čert aby se v tom vyznal. Měli by se výrobci dohodnout na jasném testování hrubého výkonu, aby se zákazník mrknul a hned věděl co může za svoje prachy čekat. Pro srovnání proto použiju stránky cpubenchmark.net a pro srovnání cen alza.cz. Jdu teda na alzu a zadám si hledání procesorů s grafikami, začnu od AMD. Proč že s grafikami? Protože grafická karta, kterou sami tvůrci doporučují na hraní kingdom come, stojí samostatně 12000. Tolik nedám ani za celý počítač. Takže veškeré procesory bez karet pomíjím. A půjdu do poslední patice AM4, pro poslední Ryzeny druhé generace. Co nám vychází? Jako nejrozumnější volba mi přijde AMD Ryzen 5 2400G@Vega 11, s grafickou kartou Vega 11. Je druhý nejlevnější, ale přitom ještě použitelný pro hraní kingdom come, cena 4000kč. Pokud nám má v AMD Ryzenu druhé generace fungovat integrovaná grafika, musíme použít základní desku s čipsetem X470. procesor sice bude fungovat i ve starší desce, ale grafika, o kterou mi jde, ta ne.

Dobrá, hledejme jeho protipól u Intelu. Hmmm, Intel Core i3-8350K ta samá cena, srovnatelný výkon, kde je problém? Aha, "Rozbaleno skladem? Sleva 20%?" atd. No, nevadí, Intel je u alzy sice zlevněný, ale budu ho brát jako by zlevněný nebyl. Cože? Je bez chladiče? Výkon jeho integrované grafiky "Intel UHD 630" jen 1130 bodů? Když má Radeon víc než 2x tolik? Ne, to není dobrá volba. Co takhle Intel Core i5-7400? O 300 kč dražší, hrubý výkon 7400, oproti Amd Ryzen s 9400. Grafická karta nepřekvapivě opět Intel HD Graphics 630 s polovičním výkonem, oproti AMD. Myslím, že výběr právě skončil.

Přiznám se, že někdy nerozumím fungování světa. Proč lidé věří nesmyslům a kupují si dražší a méně výkonné věci? Asi v tom bude nějaký fígl.

Odkaz na články 50-01