jdomansky@tiscali.cz
28.05.2018 Zpět na hlavní stránku.
Helfštejn






Netuším co to je, bylo to na dohled od hradu, Za vesnicí Nové Dvory na samotě. Zaujalo mě bohaté členění fasády a náročná výzdoba. Kdysi to mohla být krásná stavba, dneska je to poloviční zřícenina.
helfstejn

Na tomhle kopci už se v dálce rýsuje hrad. Velmi podrobná práce o hradě v pdf. Kdysi tam stálo hradisko, po kterém se tam dochovaly valy. Později tam stála nějaká obranná stavba pánů z Drahotuš, snad dřevěný strážní hrádek. Poté, co pánům z Drahotuš jejich majetek protiprávně zabral loupežník Friduš z Linavy, postavil na tom místě kamenný hrad, jako svůj opěrný bod. Hrad postavil bez dovolení krále, takže mu byl králem dobyt. Majetek ovšem nedostali zpět páni z Drahotuš, kterým krajina teoreticky patřila, ale páni z Kravař. Marně se právoplatní majitelé soudili. Tak středověk odměňoval slabost. Ovšem ze středověku se nám zachovalo žalostně málo zpráv, takže těžko říct. Podle jiných zpráv si Friduš vzal za manželku paní z Drahotuš a to by se asi nestalo, kdyby spolu neměli nějaké vztahy. Čert aby se v tom vyznal. Je to jako skládačka, ve které schází 99% informací.
helfstejn

Pod hradem je městečko Týn nad Bečvou, hrad je vidět zdaleka, značení je vzorné. Pod hradem je pak hned pod hradem parkoviště, na celý den se platí 60 korun. Od parkoviště vede ke hradu tahle silnice.
helfstejn

Pokud se vám nechce platit 60kč za parkovné, můžete auto nechat ve městě a jít asi kilometr a půl pěšky, ale je to pořádný kopec a navíc, má to svá rizika. Sem tam někomu vykradou auto, což na hlídaném parkovišti doufám nehrozí. Parkoviště je asi 100 metrů od hradu, je tam obsluha, takže žádný neosobní automat. Fotka vznikla až na konci výletu, proto jsem tam skoro sám. Ano, ta červená tečka je můj trhač asfaltu.
helfstejn

Jestli mě něco na našich hradech mate, pak to, jak slabě jsou chráněné terénem. Výjimky se pravda najdou, jako třeba Bezděz, ale jinak, nechtěl bych platit lidi, aby bránili takové dloooouhé hradby, na tak mírném kopečku.
helfstejn

Vstupní brána ve štítové hradbě. Mohutné pozdně gotické opevnění se štítovou hradbou, bylo někde až 10 metrů široké.
helfstejn

Pilíře mostu, který vedl do brány ve štítové zdi. Most samotný je novodobý.
helfstejn

Štítová hradba, vstup.
helfstejn

Štítová hradba včetně bašt.
helfstejn

Schodišťová věžička se sedlovým portálkem a štítová věž s bránou zezadu.
helfstejn

Střílny pro kanóny ve štítové hradbě.
helfstejn

Za štítovou hradbou je malé nádvoří a za ním další hradba a brána, tentokrát Pernštejnská,
helfstejn

Včetně jejich erbu a nějakého povídání nad vchodem.
helfstejn

Za bránou je restaurace, jedna z nejstarších nepřetržitě (čím mám nahradit cizí slovo "fungujících?" Znám jen staročeské slovo "byvších," ale to se dneska nepoužívá. Vážně, čím to mám nahradit? Vařících? Provozujících? Jedoucích?) restaurací u nás. Jde tam posedět venku i vevnitř, dal jsem si guláš a zelňačku, dostal jsem OBROVSKOU porci, kterou jsem měl velký problém sníst. Jídlo bylo hotovka, to znamená, že mi ho přinesli okamžitě. Nevím, jak by se na to jídlo tvářil Pohlreich, ale já jsem byl spokojen. Rád se na ten kuchařský pořad dívám, i když sám připálím i čaj.
helfstejn

Mostek přes vyzděný příkop, údajně se po něm převážely kanóny. Je to zbytek po velkém rondelu, který kryl celé čelo hradu. Později ještě ve středověku, byl v souvislosti s výstavbou Pernštejnského předhradí, zrušen. Za mostkem za tím velkým stromem co nám zakrývá výhled, je brána do jádra hradu. Vpravo vidíme zbytek zvláštní hybridní věže, která je napůl kulatá a napůl hranatá, což takhle zdálky není vidět. Pak taky nemůžete vidět ani psinec za tím, což je ohrada s baštou, založená na prudkém svahu, kde se prý chovali hradní psi.
helfstejn

Tohle bylo ještě v polovině 15. století čelo hradu. Ta velká okna s cihlovou dozdívkou krytá mříží, jsou samozřejmě novověká, z doby, kdy už na hradbě neležela tíha obrany. Koruna hradeb je nepůvodní.
helfstejn

Před tímto čelem stál už zmiňovaný rondel, ze kterého nám tu zbyl jen obezděný příkop.
helfstejn

To samé opevnění, jen více doleva. Ze tří bašt tohoto opevnění se v původní výšce zachovala jedna a je z ní dneska rozhledna. Její dřevěné části jsou nepůvodní. Celý hrad byl svými vlastními majiteli hned 2x vypalován, demolován a schválně byl měněn ve zříceninu. Jeho budovy dokonce vyhazovali do povětří střelným prachem a věže bourali střelbou z kanonu. Zanechalo to na něm stopy.
helfstejn

A už jsem nahoře na zmiňované věži a koukám na předhradí. Dole je hospoda, před kterou se dá posedět.
helfstejn

Vlevo vbok, koukám na budovu s výstavou věcí, co se na hradě našly při archeo výzkumu. Vpravo jak to není vidět, je kovárna kde se konají akce Hefaistos. Ony ty širokoúhlé foťáky mají něco do sebe.
helfstejn

Jezírko před jádrem hradu, v hradním příkopu.
helfstejn

Hradní jádro bylo v 16. století přestavěno na renesanční zámek, nahoře vidíme vykukovat zbytek kulaté cihlové, asi schodišťové věže. Ty stromy na hradě zakrývající výhled, mě pěkně štvou.
helfstejn

Vstup do hradního jádra, nebylo bohužel dovoleno tam jít, dělá se zastřešení hradního paláce. Bohužel, jen sklem, tedy z hlediska historického pouze dočasně.
helfstejn

Ve zříceném paláci hradu se mimo jiné natáčela i pohádka princezna Fantaghiró, na které jsem svého času ujižděl. Teda doufám, že jsem neměl vlčí mlhu, ale mám dojem, že jsem hrad v jedné scéně viděl.
helfstejn

Hradba kolem jádra hradu, ale dneska už bez zábradel, tedy bez ochozu, ze kterého by hradba šla bránit.
helfstejn

Model hradu.
helfstejn

Hrad zboku, dá se obejít celý kolem dokola.
helfstejn

Výpadní branka.
helfstejn

Porost na hradním kopci. Dřív byl kopec samozřejmě holý.
helfstejn