jdomansky@tiscali.cz
17.05.2019
Zpět na hlavní stránku.
Znojmo
No, musím říct, že jsem od Znojma čekal košatější noční život. On tam sice nějaký je, ale připomíná spíš puls člověka v bezvědomí. Puls je, ale skákat z toho dotyčný nebude. Navíc. Údajně proslavená hospoda U šneka, kam někteří členové výpravy chtěli mermo mocí zajít, měla dopoledne zavřeno. Až napotřetí se nám povedlo dostat dovnitř, ale protože bylo narváno, posadili mě na takzvané "místo mrtvého muže," pojem známý mezi kovboji na divokém západě. Přesněji, kovboj Divoký Bill Hitchcock, chtěl jednoho dne sehrát partii karet, ale zasedli mu místo. Několikrát se snažil si místo vyměnit, ale byl odmítnut. Tak tedy hrál poprvé v životě zády k lokálu a hned dostal kulku do týla. Zpět ke mě. Tedy, seděl jsem zády k těsné chodbičce, kterou musel projít každý návštěvník hospody. Tušil jsem od začátku problém a ten taky přišel. Opilec se chtěl mermo mocí družit. Kolega gastroturista ho velmi diplomaticky požádal aby odešel, ale k mé smůle to opilce nejenže neodradilo, ale právě naopak. Od slov přešel k činům a začal se mi lepit na záda, aby utužil družbu. Poslal jsem ho silně zvýšeným hlasem do háje a požádal ho, ať na mě nesahá. Opilec na mě ještě 3x krátce sáhnul, aby se přesvědčil jestli to myslím vážně a poté se za slovních invektiv vůči mé osobě, konečně odpotácel z restaurace. Asi se mu nelíbil můj pohled. Pokud se chcete na výletě mermo mocí porvat, knajpu u Šneka nelze pro tento účel nedoporučit. Obsluha v restauraci nám potom řekla, že ten pán už měl být dávno pryč, už má asi hodinu zaplaceno, obtěžuje hosty, bere obsluze věci, atd. Proč toho úchyla už dávno nevyhodili, je mi naprostou záhadou. Je mi líto že jsem přátelům pokazil zábavu, ale jak zůstat diplomatem, když se na vás zezadu mačká cizí opilec a chce se "kamarádit". Silně mi pokazil náladu, i celý výlet.
Pohled na Znojmo, rok 1618, autor:
Joris Hoefnagel Převzato ze stránek
Mollova mapová sbírka, na zdroj obrázku odkazuji. Po kliknutí se obrázek zvětší.
Pohled na Znojmo někdy před rokem 1650. Autor:
Matthäus Merian. Převzato ze stránek
wikipedia, na zdroj odkazuji. Po kliknutí se obrázek zvětší.
Pro srovnání, současný stav. Autor: Martin Herzig. Obrázek převzat ze serveru
www.hotelhappystar.cz Na zdroj odkazuji. Po kliknutí se obrázek zvětší. Zvláštní je, že obě veduty se shodují, že chrám svatého Mikuláše nemá v čele věž. Že by pozdní dostavba? Koneckonců, proč ne, chrám svatého Víta v Praze, se dostavoval ještě v 19. století. Věž radnice je původní středověká, byla vystavěna po požáru města, v roce 1445-1448, stavitel se jmenoval Mikuláš ze Sedlešovic. Střecha je až na krytinu původní a sahá do výšky skoro 80 metrů.
Nás ovšem zajímá výhradně hrad, jak vypadal v první polovině 17. století, takže si ho z obou vedut vyřízneme. Co tam v roce 1618 vidíme? Výrazné stavby jsou vidět dobře. Osmiboká věž v čele (ta co pak spadla). Strž mezi hradem a chrámem svatého Mikuláše je opevněná, má bránu k řece a je zastavěná domy. Vidíme i rotundu svaté Kateřiny, která stojí na skalce, takže se na žádném obrázku neztratí. Vidíme, že předhradí kolem rotundy bylo zastavěno, ale vzalo to všechno za své, při přestavbě na pivovar. Zadní část hradu má složitější členitou zástavbu s mohutnými opěrnými pilíři nad svahem a čtverhrannou věž v čele, pravděpodobně bránu. Na zámku mají velký sádrový model hradu, vyvedený do detailů, včetně kláštera před hradem, ale nebylo dovoleno fotit, škoda.
Výřez z veduty města, hrad Znojmo, někdy před rokem 1650. Vidíme, že osmiboká věž v čele hradu, tady má jinak řešenou střechu. Ovšem, obrázek není fotka. Autor mohl některé věci upravit podle sebe. Nebo byla střecha věže přestavěna?
Osmiboká románská věž v čele hradu ještě předtím, než roku 1892 spadla. Jak vidíme, čelo hradu už tady bylo přestavěno na pivovar a s výjimkou věže už to hrad nepřipomíná. Pro odvezení kamení ze spadlé věže, bylo potřeba 2500 povozů. Po odkopání kamení byla údajně nalezena podzemní chodba, ústící z věže. Jindy bych tomu nevěřil, ale ve Zmojmě je 27km podzemních chodeb, které někdy mají až 4 patra. Kde jinde
hledat podzemní chodbu, když ne tady.
Zřícenina hradu Znojmo, čelo hradu se vstupní bránou, ještě před postavením pivovaru, asi v roce 1820. Převzato ze stránek
www.hrady-zriceniny.cz na zdroj odkazuji. Gotická brána s lomeným obloukem, má vpadlinu pro padací most. Příkop před ní je už zasypán. Bránu bočně postřeluje mohutná bašta se střílnami v horním patře. Za tím stojí osmiboká věž, která nahoře nese krakorce po nějakém zaniklém ochozu. Zaniklý ochoz je vidět i na vedutě z roku 1618.
Autor: P. Šimeček Obrázek převzat ze stránek
www.atlasceska.cz Na zdroj odkazuji. Rekonstrukce možné podoby hradu, bez vnitřní zástavby předhradí.
Masarykovo náměstí ve Znojmě. První co praští do očí, je funkcionalistický obchodní dům na místě nejčestnějším. Moc se sem nehodí, ale počkejme 500 let a uvidíte, jaká to bude vzácnost. I když, tyhle stavby mají životnost asi 80-100 let, takže to dřív zbourají. Zmiňoval jsem se už, že jsem se rok zabýval montáží železobetonových prefabrikovaných konstrukcí, tlučením Schmidtovými kladívky do sloupů a takovými legráckami? Ne? Takže jsem na tyhle věci skoro odborník.
Brána na náměstí. Kdysi bylo Znojmo opevněno středověkou hradbou, ve které se střídaly kulaté a hranaté věže. Opevnění se trošku dochovalo, ale nikde celistvě. Spíš úseky, v nepůvodní výšce, bez cimbuří, atd. Ale i tak, zaplať pánbů za to. Na věž se dá vyhoupnout za 25 kč, interiér je nepůvodní, holý kámen a novodobé schodiště. Co mě zaujalo, kolik lidí ve Znojmě mluví "pražsky." Vokno místo okno a podobně.
Kapucínský klášter, tamtéž. Barokní výjev z Hory Olivetské, 1754
Jihomoravské muzeum, tamtéž. Muzea měla ten den vyjímečně otevřena zadarmo, proč toho nevyužít, že.
Barokní sloup, takový standart každého většího města.
Baráky.
Renesanční barák. Původní, celkem vzácný.
Baráky.
Baráky, plus věž středověké radnice. Znojmo bylo ve středověku mimořádně významné a bohaté město. Dodneška jsou tu vidět stopy bývalé prosperity.
Baráky.
Barák s nádhernými gotickými okny, kousek od kláštera nad hradem.
Barák se zachovalými renesančními malbami.
Baráky.
Barák s renesančními sgrafity, první patro vyneseno na konzolích v podobě širokého arkýře. V přízemí zazděné okno.
Baráky
Turistický vláček, vozil zmožené turisty po městě. V noci bývá plný, taky jsem se s ním svezl.
Velmi kvalitní renesanční architektura.
Jestli je to pravé, vidím to na přímý import té nejkvalitnější italské architektury.
Baráky.
Tudy, kolem tohoto baráku, se dojde ke Znojemskému hradu. Už je to jen kousek. Povšimněme si mohutného klasicitního portálu, ten průjezd snad musel procházet celým domem. Zboku renesanční sgrafita (ano, vím že příliš často používám slovo renesanční. Co mám dělat, když je tam toho tolik.)
Renesanční (už zase) portál na radnici.
Jezuitská kolej, dneska archiv.
Kostel svatého Michala, má zachovalý gotický presbytář, dneska dochován v silně přestavěném stavu. Je zvláštní, že v gotice se neobešli bez opěrných pilířů, která zabraňovaly klenbám, aby roztlačily zdi a spadly. Ale v pozdějších dobách už stavěli klenby bez pilířů. Čím to? zajímalo by mě, jak to vlastně technicky řešili. Jiné klenby? Silnější zdi?
Dole zazděný gotický vstup do kostela. Hádal bych se do krve, že stavba je pozdně renesanční, ale je prý barokní. No, já se nehádám.
Opevnění kolem města. Ta klíčová střílna na věži může být z přelomu 15.-16. století, ale věž je určitě starší, takové věže se už tehdy nestavěly.
Kus zachovalých městských příkopů, hradby jsou už samozřejmě bez obranných ochozů a jsou snížené.
Zlatý hřeb. Obrovský středověký kostel, který uvidíte na většině obrázků města. Ale ne z téhle strany.
Obejdeme si ho, je to opravdu pořádně přerostlá kaplička.
A z druhé strany. Pořád nic? nepoznáváte ho?
Tak to zkusíme zevnitř.
Gotické klenby, s otvorem pro spouštění něčeho, možná lustru.
Jedna z bočních kapliček s gotickými malbami a křtitelnicí.
Gotická kruchta, mimořádně bohatě zdobená. Byla vystavěna pro někoho opravdu mimořádně mocného a bohatého.
V pozdějších dobách se tam obvykle umisťovaly varhany a pěvecký sbor.
Antický římský mučedník, svatý Bonifác. Doufám, že se na mě nenaštve, že ho dávám na web. Se svatým si to není dobré rozházet. Navíc bych byl dost nerad, aby skončil jako
Žofie Bosniaková.
Magorů je na
světě dost (Bože a tohle má šest dětí. Takové geny by se neměly šířit).
Pořád nevíme o jaký kostel se jedná? Poodhalíme průčelí.
Z téhle strany bych to nepoznal ani já.
Ale z téhle strany to zná asi každý. Chrám svatého Mikuláše, vpravo je menší kostelík svatého Václava s galerií, na které je vyhlídka. Sice to bylo kdysi také opevněné i s celým městem, ale od vlastního hradu (ze kterého se dívám) je chrám oddělen strží.
Pohled z vyhlídky kostela svatého Václava, na znojemský "hrad." Upřímně, on tam dávno žádný hrad není, ale říká se tomu hrad, pro zmatení turistů. Vlevo Znojemská přehrada, neplést si to s
Vranovem, ten je trochu dál. Na vyhlídce je restaurace s venkovním posezením, která se přímo vybízí k návštěvě, doporučuji. Sice mají jen pivo klobásy a utopence, ale pohled z té výšky na přehradu a chrám a všechno, to se jen tak neomrzí.
Tohle nemá s hradem moc společného. Ty stavby jsou pivovar. Ještě koncem 19. století stála osmiboká věž, která kdysi stála v čele hradu. Přišla komise, aby posoudila statiku objektu a ta vydala zprávu, že věž je v pořádku a ještě dlouho vydrží. Za tři roky věž spadla a zavalila domek strážného i s celou rodinou. A protože mu to nemyslelo politicky, tak to nepřežil. Takže poslední pozůstatek hradu zanikl.
Tohle je kaple Svaté Kateřiny, celkem unikát. Pamatuje doby, kdy tu kamenný hrad ještě nestál a místo něj tam bylo jen dřevěné hradisko z 1. poloviny 11. století. První písemná zmínka o hradě je z roku 1046, hradisko založil asi kníže Břetislav I, potom co česká vojska při dobývání Moravy zničila původní hradisko, pocházející ještě z dob Velké Moravy, které stálo jinde. Kaple pamatuje výstavbu i zkázu hradiska i kamenného hradu, přežila všechno. Dovnitř mě nepustili, byla tam vysoká vlhkost. Vstupné 120kč, uvnitř jsou unikátní malby z 11. století, možná starší. Během své kariéry mimochodem sloužila občanům Znojma jako sklad, i jako prasečí chlívek, mimo jiné. Je potřeba napsat, že kaple svaté Kateřiny by si opravdu zasloužila kulturnější prostředí. Její okolí vypadá jako zchátralé JZD s.r.o. v likvidaci. Nemohl jsem uvěřit, že to je vážně vstup do tak unikátní památky.
Na nejzadnějším místě hradního ostrohu, je bývalé jádro hradu, dneska přestavěné na zámek. Kdysi bylo obestavěno souvisle celé nádvoří, ale středověké paláce vpravo byly zbořeny do základů, dneska tam rostou kaštany. Stejně jako na Veveří a Vranové, zbořili paláce kvůli výhledu. Upřímně, dolní nádvoří na mě působí celkem depresívně, sám nevím proč. Jo, v roce 1437 tu zemřel Zikmund, šelma ryšavá. Zámek je přístupný pro návštěvníky, my to měli zadarmo, byla akce.
Takhle to vypadá zdálky, pohled na jádro zámku Znojmo, v pozadí přehrada.
Tudy do jádra bývalého hradu, dneska zámku.
Středověký hradní příkop, vylámaný ve skále. Kamenný most je samozřejmě novodobý, kdysi přes příkop vedl most dřevěný, nejspíš zdvihací.
Kolem zámku jde dolů cestička.
Zámek zezdola od řeky.
Muzeum motorizmu pod zámkem. Tohle si nesmíte nechat ujít.
MiG-15, za ním lokomotiva.
Auta, motorky, parní stroje, kola, stará rádia, hračky, všechno možné.
Muzeum motorizmu.
Tatra 613 na dálkové ovládání. Uměla i blikat světly a měla vzadu otevírací kapotu.
Pohled od muzea motorizmu směrem na kostel svatého Mikuláše.
Návštěva pivovaru.
Ano, pivovar je opravdu přímo na hradě. To venku, co připomíná staveniště, je opravdu hlavní a jediný vstup na hrad. Chtělo by to trochu poladit.
Sklepy, kde se pivo dokončuje.
Pivo kvasí a zraje.
Letiště. Letadlo za chvilku vzlétlo.
Moravské sklepy se komercionalizují. To je nádherné slovo v novočeštině, co? Skoro jako "ingredience." Kdepak české slovo "přísada," to není dost světový. Ingredience, to jde člověku samo z úst, ne?
Pěkný sklep, ale trámy střechy melou z posledního.
Otevřené sklepy, nevím přesně kde. Dalo se tam koupit i pivo!
Sklep s vínem.